moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia w leśnych ostępach

Ponad 30 miejsc związanych z wojenną historią Polski znalazło się na Szlaku Orła Białego w Puszczy Augustowskiej. Blisko 80-kilometrowa trasa wiedzie obok mogił powstańców styczniowych, okopów z I i II wojny światowej czy zrekonstruowanej ziemianki partyzantów.


– Szlak Orła Białego ma upamiętnić miejsca ważne dla lokalnej historii, które przez lata zostały zapomniane – mówił podczas otwarcia trasy Tadeusz Wasilewski z Nadleśnictwa Augustów, które jest organizatorem szlaku.

Puszcza Augustowska była miejscem walk w czasach powstania listopadowego, styczniowego oraz I wojny. Tutaj też toczyły się zacięte boje podczas kampanii wrześniowej. Puszcza stała się później schronieniem dla partyzantów Armii Krajowej oraz Żołnierzy Wyklętych. Ostatni z nich, Antoni Kwiedorowicz, zginął w tych lasach 2 października 1954 roku. – W puszczy jest kilkaset miejsc związanych z walkami: pomników, cmentarzy, grobów czy pozostałości okopów – mówi Tomasz Kiełczewski, prezes Stowarzyszenia Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni".

Dwóch miłośników historii i 34 wyjątkowe miejsca

Kiełczewski jest pomysłodawcą i autorem projektu szlaku. Informacje o miejscach wartych upamiętnienia zbiera od lat. Często pochodzą one od starszych mieszkańców i kombatantów. Na tych terenach były też prowadzone badania, których celem było odnalezienie miejsc związanych z historią. – Z pomysłem wytyczenia szlaku łączącego niektóre z tych miejsc zwróciłem się do augustowskiego nadleśnictwa – opowiada Kiełczewski.

Inicjatywa spodobała się nadleśniczemu Tadeuszowi Wasilewskiemu, miłośnikowi historii, który zaangażował się w realizację projektu


W efekcie powstał 80-kilometrowy szlak, który prowadzi do 34 wyjątkowych miejsc. Trasa wiedzie m.in. obok grobu powstańców z 1863 roku, cmentarza z pierwszej wojny czy grobu oficera radzieckiego Iwana Kuleszowa, który poległ w lasach w sierpniu 1944 roku.

Wejść do okopu, zajrzeć do ziemianki

Na Szlaku Orła Białego znalazły się też pomniki upamiętniające powstańców styczniowych z oddziału Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra” oraz partyzantów AK kpt. Ryszarda Reiffa „Jacka”, którzy zginęli tutaj 4 sierpnia 1943 roku. Turyści odwiedzą również miejsce, gdzie w 1944 roku był warsztat polowy Armii Czerwonej, obejrzą okopy z I i II wojny oraz teren dawnego poligonu. Ćwiczyli na nim żołnierze rosyjscy 104 Pułku Piechoty, wojska niemieckie, a od 1921 roku polski 1 Pułk Ułanów Krechowieckich.

Prawdziwą perełką jest ukryta na wyspie wśród bagien zrekonstruowana ziemianka partyzancka. – Wybudowaliśmy w niej prycze, a w przyszłości dodamy pozostałe wyposażenie, aby zwiedzający poczuli klimat partyzanckiego życia – opowiada Kiełczewski.


Szlak Orła Białego prowadzi też przez miejsca nie związane z walkami, jak Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, leśne uroczyska czy wieżę widokową. Informacje o kolejnych punktach i ich historii turyści znajdą na 27 tablicach ustawionych po drodze. Umieszczono na nich też skany archiwalnych zdjęć okolicy.

Trasę podzielono na trzy pętle dostosowane do kondycji wędrujących i czasu, jakim dysponują. Najkrótsza trasa, dostępna dla rodzin z dziećmi, liczy 12 km, średnia ma 26 km. Najdłuższa pętla ma 72-kilometry i warto ja pokonać na rowerach.

Wytyczenie trasy kosztowało 700 tys. zł, z czego większość została sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Szczegółowa mapa trasy znajduje się na stronie: www.szlakorlabialego.pl.

AD

autor zdjęć: Tomasz Kiełczewski

dodaj komentarz

komentarze


Eurofightery znowu w Polsce
 
Wojna o porządek świata
Lekcje z frontu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowy szef CWCR
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Śnieg może być groźną bronią
„Avenger” na Monte Cassino
Szef MON-u w Brukseli
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Skromny początek wielkiej wojny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO