moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
80 lat temu zmarł Marszałek Piłsudski

Twórca odrodzonej Polski, legendarny komendant 1 Brygady Legionów i wódz polskiej armii zmarł 12 maja 1935 roku. „Józef Piłsudski był głównym architektem odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej, wybitnym politykiem i dowódcą” – napisali senatorowie w uchwale wydanej w 80. rocznicę śmierci Marszałka.

„Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski życie zakończył. Ten największy na przestrzeni całej naszej historii człowiek, z głębi dziejów minionych moc swego ducha czerpał i nadludzkim wytężeniem myśli drogi przyszłe odgadywał” – tak z kolei pisał prezydent Ignacy Mościcki w orędziu wydanym po śmierci Piłsudskiego.

Serce dla matki

Józef Piłsudski zmarł na nowotwór wątroby w Warszawie 12 maja 1935 roku o godzinie 20.45. Tej samej nocy rząd ogłosił żałobę narodową, a gen. Tadeusz Kasprzycki, minister spraw wojskowych, zarządził opuszczenie w wojsku flag do połowy masztu. Oficerom i podoficerom nakazano nałożenie czarnych opasek.

Zgodnie z testamentem Marszałka lekarze wyjęli jego serce, które spoczęło potem w grobie jego matki na cmentarzu na wileńskiej Rossie, a mózg przekazano do badań naukowych. Natomiast zabalsamowane ciało ubrane w mundur spoczęło w głównej sali Belwederu, gdzie hołd składały mu setki Polaków.

Pogrzeb serca Józefa Piłsudskiego w Wilnie. 

Pierwszy marszałek

Gazety przypominały 68-letni życiorys Piłsudskiego. Od młodości prowadził on na Wileńszczyźnie działalność socjalistyczną i niepodległościową. Po wybuchu wojny pod auspicjami Austrii stworzył Legiony Polskie i został komendantem ich 1 Brygady. – Powrót Piłsudskiego do ojczyzny 10 listopada 1918 roku stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski, a następnego dnia została mu powierzona kontrola nad wojskiem i misja utworzenia rządu – mówi Grzegorz Jankowski, badacz okresu dwudziestolecia.

W 1919 roku, dowodząc armią, Piłsudski zorganizował zbrojny opór przeciwko najazdowi bolszewickiemu i zwyciężył w sierpniu 1920 roku w decydującej bitwie pod Warszawą. Otrzymał za to tytuł pierwszego marszałka Polski. Jako Naczelnik Państwa rządził krajem do 1922 roku, potem wycofywał się z życia politycznego.

Pogarszająca się w Polsce sytuacja spowodowała, że w 1926 roku powrócił do władzy, dokonując zamachu stanu i wprowadzając rządy sanacyjne. – Piłsudski został ministrem spraw wojskowych i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych, choć tak naprawdę dzierżył stery całej władzy – wyjaśnia historyk.

Po śmierci sześć karych koni

W stolicy 16 maja 1935 roku na Polu Mokotowskim gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, inspektor armii, poprowadził defiladę wojskową na cześć zmarłego Marszałka. Następnego dnia pociąg z trumną komendanta odjechał do Krakowa. Na trasie gromadziły się tysiące ludzi chcących oddać hołd zmarłemu.

Pogrzeb w Krakowie stał się ogromną manifestacją, w której wzięło udział ponad 100 tys. osób. W kondukcie ciągnącym się przez kilka kilometrów szły poczty sztandarowe pułków, dawni legioniści i weterani powstania styczniowego, a trumnę na armatniej lawecie ciągnęło sześć karych koni. – Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył. Dał Polsce Wolność, Granice, Moc i Szacunek – żegnał Piłsudskiego na Wawelu prezydent Mościcki.

Ciało marszałka złożono w krypcie św. Leonarda, skąd dwa lata później zostało przeniesione do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W chwili pogrzebu odezwał się dzwon Zygmunt, a działa na wawelskim wzgórzu oddały 101 strzałów. W całym kraju zapanowała trzyminutowa cisza.

Naczelny Wódz

Piłsudski do dziś uznawany jest za jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski. „Jego niezłomność w walce o niepodległość Ojczyzny i umiłowanie kraju stanowią wzór patriotycznych postaw” – napisano w uchwale Senatu wydanej z okazji 80. rocznicy śmierci Marszałka. Senatorowie podkreślili, że Piłsudski był wybitnym politykiem i dowódcą, dzięki któremu Polska obroniła się przed komunizmem w sierpniu 1920 roku.

Kilka dni temu w Senacie odbyły się uroczystości ku czci Piłsudskiego. Wiceminister obrony Maciej Jankowski podkreślał podczas spotkania, że dla wszystkich osób związanych z siłami zbrojnymi Marszałek pozostanie przede wszystkim naczelnym wodzem zwycięskiej wojny z bolszewicką Rosją. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1431430200
Polska naprawde potrzebuje takiego czlowieka, patriote ktury bedzie bronil Polske i polakuw ktury sie nie sprzeda za grosze. Moze bedziemy kiedys mieli jeszcze takiego Polaka jakim byl Marszalek!
89-B5-6E-3D
~Radek
1431415020
Najwspanialszy wódz narodu polskiego. W tych złych, obecnych czasach dla naszego kraju potrzebny jest taki drugi wódz, kopia Piłsudskiego. Potrzebny jest człowiek który jak Piłsudski utnie łby kanaliom odpowiedzialnym za nasz upadek, zabierze im całe mienie na rzecz kraju a resztę darmozjadów pogoni z witkami leszczyny na pastwiska do krów, baranów, owiec, kur, indyków i kaczek bo tylko do tego się nadają, do wypasu na polu.
AF-9B-8E-84

Roszady personalne w PGZ-ecie
 
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Spadochroniarze na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Avenger” na Monte Cassino
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rakietowy szach
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Śnieg może być groźną bronią
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Cud w Trewirze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zielone światło dla Barbary
Szef MON-u w Brukseli
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwszy skok
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwójny Półmaraton Komandosa
Abramsy pod dobrą opieką
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Mocny sygnał od NATO
Lekcje z frontu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Ślubowanie kadetów OPW
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowy szef CWCR
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO