moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Komorowski oddał hołd bohaterom

Mija właśnie 70 lat od zakończenia II wojny, a pamięć tych strasznych dni trwa nadal w naszych sercach i myślach – mówił prezydent Bronisław Komorowski w Warszawie podczas uroczystego capstrzyku zorganizowanego w rocznicę zakończenia II wojny światowej. Główne obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa odbyły się wcześniej na Westerplatte.


– Świat zachodni wyciągnął dobre wnioski ze strasznej lekcji historii, jaką była II wojna światowa i odpowiedział na nią integracją europejską – mówił prezydent Bronisław Komorowski na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Prezydent oraz m.in. wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak wzięli udział w uroczystym wieczornym capstrzyku przed Grobem Nieznanego Żołnierza zorganizowanym w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

W swoim przemówieniu Komorowski przypomniał, że Polakom rok 1945 nie przyniósł wolności, ale trwającą kolejne lata walkę o niezależność. – Dlatego dziś naszą polską odpowiedzią na doświadczenia wojny musi być udział w integrowaniu się wolnego świata, wzmacnianiu Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz naszej siły obronnej – zaznaczył prezydent.


Jak apelował Bronisław Komorowski konieczne jest zbudowanie polskiej wspólnoty wokół jednego celu. – Musi nim być nasza obecność w wolnym świecie zachodu oraz polskie bezpieczeństwo – stwierdził zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent oddał też hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli podczas II wojny. – Żołnierze idący od Lenino, od Monte Cassino, z Normandii czy walczący w lasach i podziemnej armii, wszyscy oni w sercu czuli, że robią to dla Polski – mówił Komorowski.

Capstrzyk i wojskowy koncert

W Warszawie uroczystości upamiętniające rocznicę zakończenia wojny rozpoczęły się rano od złożenia wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – Pamiętajmy, kto podczas wojny walczył o demokrację, kto o wolność, a kto o to, by w sposób dowolny móc mordować inne narody – mówił Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przez cały dzień na placu Piłsudskiego warszawiacy mogli oglądać współczesny i historyczny sprzęt wojskowy. Wieczorem wysłuchali koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i obejrzeli pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej.Natomiast na Krakowskim Przedmieściu Muzeum Historii Polski otworzyło wystawę dotyczącą powojennego przesunięcia granic państwa i związanych z tym migracji.

Wieczorne obchody pod Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęło widowisko historyczne „1939–1945 – Wspominamy”, przypominające udział polskich żołnierzy w walkach na frontach II wojny światowej. Uroczystości zakończył pokaz sztucznych ogni i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Starzały z pancernika

Natomiast główne obchody rocznicowe odbyły się wczoraj w nocy na Westerplatte. W swoim przemówieniu prezydent przypomniał, że to właśnie tam 1 września 1939 roku armatnie salwy z pancernika Schleswig-Holstein obwieściły początek II wojny. – Tutaj polski żołnierz rozpoczął walkę, którą ramię w ramię z alianckimi sojusznikami toczył do samego końca wojny – mówił Bronisław Komorowski w Gdańsku.


W uroczystościach na Westerplatte uczestniczyli m.in. prezydenci: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Rumunii, Ukrainy oraz były prezydent Niemiec Horst Koehler. Do Gdańska przybyli także Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ oraz Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Zła strona kurtyny

– 70 lat temu zakończenie II wojny nie dla wszystkich było początkiem ery wolności – mówił prezydent Komorowski. Podkreślił, że „historia pozostawiła narody Europy Środkowej i Wschodniej po złej stronie żelaznej kurtyny”.

Zaznaczył jednak, że pragnienie uczestnictwa w wolnej europejskiej rodzinie zwyciężyło. – To właśnie Gdańsk był miejscem narodzin Solidarności, która podważyła pojałtański ład w całej Europie – mówił Bronisław Komorowski.


Część swojego wystąpienia prezydent poświęcił Ukrainie. – Trwająca w tym kraju wojna nie pozwala zapomnieć, że w Europie są jeszcze siły, które przywołują pamięć o najczarniejszych okresach XX-wiecznej historii i operują logiką stref wpływów – stwierdził. Podkreślił jednocześnie, że na takie praktyki nie może być przyzwolenia Europy.

Podczas uroczystości na Westerplatte w imieniu europejskich przywódców został złożony wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Uczestnicy obchodów zapalili też znicze przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców, by oddać hołd robotnikom zabitym w grudniu 1970 roku.

AD, Kancelaria Prezydenta, MON, TVN, TVP Info

autor zdjęć: G. Romański / DKS MON, mjr Robert Siemaszko / DKS MON, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Narti22
1431108480
Kiedy nasza Kompania reprezentacyjna będzie posługiwać się polską bronią tj. MSBS?
28-EA-54-F3

W rezerwie pasywnej będą oceny
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zimowy sprawdzian podchorążych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rusza kwalifikacja wojskowa
Śnieg może być groźną bronią
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Invictus w zimowym stylu
„Avenger” na Monte Cassino
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ślubowanie kadetów OPW
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Spadochroniarze na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Liban uznany za strefę działań wojennych
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zamiana po włosku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zielone światło dla Barbary
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze
Mocny sygnał od NATO
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lista trupich główek
Lekcje z frontu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Szef MON-u w Brukseli
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO