moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
70 lat temu zdobyto Berlin

Hitler nakazał bronić Berlina do końca, więc jego żołnierze stawiali desperacki opór. Mimo to 2 maja 1945 roku Armia Czerwona i oddziały 1 Armii Wojska Polskiego zdobyły miasto, a Polacy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule. Bitwa o niemiecką stolicę była ostatnią główną ofensywą II wojny w Europie.

– Zetrzyjmy na proch ostatnie bastiony nieprzyjacielskiego oporu! Skończymy z faszystowskimi bestiami w ich własnej norze, wymierzając im jedno celne i ostateczne kopnięcie – zachęcał żołnierzy 1 Frontu Białoruskiego marszałek Gieorgij Żukow 30 kwietnia 1945 roku. Trwały zacięte walki o Berlin.

– Józefowi Stalinowi zależało na zdobyciu stolicy III Rzeszy ze względów propagandowych – tłumaczy Marian Osiński, historyk II wojny. Przywódca ZSRR wyznaczył 16 kwietnia na datę rozpoczęcia natarcia i dał swoim dowódcom dwa tygodnie na zdobycie miasta.

Wzgórza Seelow

Ofensywa Armii Czerwonej ruszyła znad Odry. Atakowały siły 1 Frontu Ukraińskiego, 1 Frontu Białoruskiego marszałka Iwana Koniewa i 2 Frontu Białoruskiego marszałka Konstantego Rokossowskiego. W sumie 2,5 mln żołnierzy wyposażonych w przeszło 6 tys. czołgów oraz 7,5 tys. samolotów.

Naprzeciw nich stała niemiecka Grupa Armii „Wisła” gen. Gottharda Heinriciego i Grupa Armii „Środek" gen. Ferdinanda Schörnera. Były to siły liczące 800 tys. żołnierzy, 1,5 tys. czołgów i 2,2 tys. samolotów. Drogę do Berlina zagradzały radzieckim żołnierzom także silnie ufortyfikowane wzgórza Seelow leżące na zachodnim brzegu Odry około 70 km od Berlina.

Przed świtem 16 kwietnia rozpoczęło się natarcie 1 Frontu Białoruskiego. Radziecka piechota napotkała jednak na wzgórzach zdecydowany opór niemiecki. Walki trwały cztery dni, a życie straciło w nich ponad 30 tys. sowieckich żołnierzy. Wreszcie 19 kwietnia oddziały marszałka Żukowa przedarły się przez niemieckie linie obrony i zaczęły szturm Berlina. – Naród niemiecki musi wygrać tę próbę. Można nas zranić, ale nie zabić, uderzyć do krwi, ale nie powalić – apelował Joseph Goebbels, szef propagandy III Rzeszy.

Natarcie na Reichstagu

– Adolf Hitler nakazał bronić miasta do końca, jednak niemieckie siły dowodzone przez gen. Helmutha Weidlinga były przerzedzone i wyczerpane – mówi Marian Osiński. Przed 1,5 mln czerwonoarmistów Berlina broniło tylko 45 tys. żołnierzy Wehrmachtu i SS oraz siły obrony terytorialnej Volkssturmu i młodzieżowych oddziałów Hitlerjugend.

W szturmie na miasto brało też udział 12 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego m.in. z 1 Dywizji Piechoty i 2 Pomorskiej Brygady Artylerii Haubic. Radzieckie dowództwo wyznaczyło Polakom centralny, najsilniej umocniony rejon obrony w zachodniej części Tiergarten. Stamtąd nasi żołnierze przebijali się do Reichstagu walcząc w rejonie Politechniki i przy Bramie Brandenburskiej.

Niemcy w ulicznych walkach stawiali desperacki opór. Niszczyli czołgi z pancerfaustów, ostrzeliwali atakujących z okien i dachów. Mimo to 30 kwietnia oddziały sowieckie dotarły do gmachu Reichstagu. Pierwsze dwa ataki załamały się i dopiero wieczorem żołnierze Armii Czerwonej wdarli się do niemieckiego parlamentu i na jego szczycie zawiesili flagę z sierpem i młotem. Jednak opór Niemców nie został jeszcze złamany.

Polski sztandar

Negocjacje dotyczące kapitulacji Niemcy rozpoczęli 1 maja. Dzień wcześniej Hitler popełnił samobójstwo w bunkrze pod miastem. Rano 2 maja berlińska załoga skapitulowała. – Działając w imieniu najwyższego dowództwa niemieckiego, ogłaszamy bezwarunkową kapitulację wszystkich naszych jednostek – głosił komunikat Wehrmachtu.

Tego dnia polscy żołnierze 7 Baterii 1 Pułku Artylerii Lekkiej z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli na pruskiej kolumnie zwycięstwa Siegessäule biało-czerwony sztandar.

W walkach o Berlin radzieckie wojska straciły 110 tys. żołnierzy, w tym 3 tys. z polskich jednostek. Z niemieckiej strony zginęło 125 tys. mieszkańców miasta i 22 tys. żołnierzy.

Pięć dni później Niemcy podpisali kapitulację przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej, a 8 maja przed Stalinem. II wojna w Europie dobiegła końca.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Skromny początek wielkiej wojny
 
Abramsy pod dobrą opieką
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Eurofightery znowu w Polsce
Szef MON-u w Brukseli
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Spadochroniarze na Podlasiu
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwójny Półmaraton Komandosa
Cud w Trewirze
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwszy skok
Roszady personalne w PGZ-ecie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Śnieg może być groźną bronią
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lekcje z frontu
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Zielone światło dla Barbary
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Ślubowanie kadetów OPW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO