moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pół wieku flotylli

W PRL jej okręty miały bronić wybrzeża od granicy z Niemcami do Jarosławca i przygotowywać się do udziału w ewentualnym desancie na zachodnią Europę. Po zmianie ustroju stanowią ważny element w strukturach NATO, regularnie działając choćby w stałych zespołach przeciwminowych. Dziś 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu świętuje 50. rocznicę utworzenia.


Początki polskiej marynarki wojennej w Świnoujściu do łatwych z pewnością nie należały. Po zakończeniu wojny w przejętym od Niemców mieście powstał najpierw Zachodni, a następnie Szczeciński Obszar Nadmorski. Kierował nim kmdr Włodzimierz Steyer. Na miejscu przekonał się, że stworzenie tutaj flotylli to sprawa skomplikowana i nieoczywista. – W lipcu 1949 roku kmdr Steyer, już jako dowódca marynarki wojennej, wystąpił z koncepcją skoncentrowania głównych sił w Gdyni. Uznał, że kompletowanie, zaopatrywanie i remonty flotylli w odległym SON nastręczałyby poważnych trudności – podkreśla kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Koncepcja ta szybko jednak została przemodelowana. Już pod koniec grudnia 1950 roku w Świnoujściu powstała Baza Marynarki Wojennej, której trzon stanowiła Flotylla Okrętów Desantowych. W jej skład wchodziło przeszło 30 barek różnych typów i 12 kutrów desantowych. Wkrótce do tego doszedł przerzucony z Helu 14 Dywizjon Kutrów Trałowych.

W kolejnych latach nazwy jednostek zmieniały się, a znaczenie świnoujskiej bazy rosło. Wreszcie 29 kwietnia 1965 roku w jej miejsce została powołana 8 Flotylla Obrony Wybrzeża. – Początkowo jej głównym zadaniem była obrona polskiego wybrzeża morskiego od zachodniej granicy państwa aż po miejscowość Jarosławiec. Dalej odpowiedzialność przejmowała 9 Flotylla Obrony Wybrzeża w Helu – tłumaczy Piotr Andrzejewski, kierownik klubu 8 FOW. Główne siły świnoujskiej flotylli przeznaczone były do udziału w desancie morskim na państwa zachodniej Europy. – W szczytowym okresie w jej skład wchodziło około 80 jednostek pływających różnych klas oraz podododziały brzegowe – informuje Andrzejewski.

Lata 60., 70. i 80. XX wieku upłynęły polskim marynarzom pod znakiem intensywnych ćwiczeń z udziałem sowieckiej Floty Bałtyckiej oraz sił morskich NRD. Do najważniejszych należały manewry „Bryza”, „Kaszalot” i „Październik”.

Gdy zmienił się ustrój, w Świnoujściu masowo wycofywano okręty i kutry desantowe. W 1995 roku, po licznych przeobrażeniach, trzon 8 Flotylli zaczęły tworzyć 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych, 12 Woliński Dywizjon Trałowców oraz stacjonujący w Kołobrzegu 16 Dywizjon Kutrów Zwalczania Okrętów Podwodnych. Jednocześnie dowództwo flotylli podpisało porozumienia o współpracy z siłami morskimi Niemiec i Danii. W ten sposób Polska przygotowywała się do członkostwa w NATO.

– W związku z dostosowaniem naszych sił do standardów Sojuszu na początku wieku ze służby wycofano kilkanaście jednostek pływających starszych typów. Jednocześnie do linii wszedł okręt wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” – wspomina kmdr ppor. Kwiatkowski. Okręt ten brał udział m.in. w wojnie irackiej. – Ważnym dla nas wydarzeniem było też rozformowanie 9 Flotylli z Helu. Wówczas to został nam podporządkowany 13 Dywizjon Trałowców – mówi kmdr ppor. Kwiatkowski.

W tym czasie przeobrażenie przeszedł świnoujski port wojenny. W latach 2004–2010 wzbogacił się o nowoczesne nabrzeże, drogi dojazdowe i lądowisko dla śmigłowców. Pogłębiono baseny portowe i odcinek toru wodnego oraz wyremontowano falochrony. – Tym samym nasz port stał się bazą morską NATO – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski.

Obecnie w skład 8 Flotylli wchodzą trzy dywizjony okrętów (jeden transportowo-minowych oraz dwa trałowców, które dysponują grupami nurków minerów), 8 Kołobrzeski Batalion Saperów z pododdziałem chemicznym oraz 8 Dywizjon Przeciwlotniczy. Świnoujscy marynarze regularnie biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach, należące do flotylli niszczyciele min zaś od lat wchodzą w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Rolę okrętu flagowego zespołu dwukrotnie pełnił ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Dziś 8 FOW świętuje swoje półwiecze. Z tej okazji w porcie wojennym odbędą się uroczystości dla oficjeli i zaproszonych gości. Natomiast 2 maja marynarze zapraszają mieszkańców Świnoujścia i turystów na wielki festyn, podczas którego będzie można m.in. obejrzeć wybrane okręty, a także przejść specjalnie zbudowanym mostem pontonowym z centrum miasta na Półwysep Zieliny, gdzie mieści się port wojenny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Mundurowi z benefitami
Wojsko ma swojego satelitę!
Gdy ucichnie artyleria
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Więcej Herculesów dla Abramsów
Wojskowy bus do szczęścia
Polscy marynarze na misjach
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Militarne Schengen
Skytrucki dla Niemiec
wGotowości do reakcji
Komplet medali wojskowych na ringu
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Niebo pod osłoną
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pociski rakietowe dla Husarzy
Po co wojsku satelity?
Pancerniacy jadą na misję
Zmierzyli się z własnymi słabościami
W krainie Świętego Mikołaja
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Nowe Kraby w Sulechowie
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Czwarta dostawa Abramsów
Kapral Bartnik mistrzem świata
Plan na WAM
Najdłuższa noc
Wojsko na Horyzoncie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Uczelnie łączą siły
The Darker, the Better
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Dzień wart stu lat
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Razem na ratunek
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Noc Dnia Podchorążego
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Zwrot na Bałtyk
Polski „Wiking” dla Danii
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
AW149 made in Poland
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO