moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoła Orląt – 90 lat historii

Blisko 700 osób wzięło udział w Sztafecie Lotniczych Pokoleń – imprezie zorganizowanej z okazji 90-lecia Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Biegi odbyły się w pięciu miastach związanych z historią uczelni i polskimi tradycjami lotniczymi. Dziś w Szkole Orląt odsłonięto także pamiątkową tablicę.

Sztafeta Lotniczych Pokoleń wystartowała z Dęblina już 9 kwietnia. Spod Południowej Bramy Twierdzy Dęblin wyruszyło ponad sto osób. W ten sposób Szkoła Orląt, jedna z najstarszych uczelni lotniczych na świecie, chciała uczcić 90. rocznicę powstania. Przez następne cztery dni sztafeta była w Grudziądzu, Toruniu, Warszawie oraz Warce. Zawodnicy pojawili się w tych miastach nieprzypadkowo. – To miejsca związane z polskimi tradycjami lotniczymi, naszą uczelnią, a także z bohaterskimi czynami ludzi tworzących historię lotnictwa. Z Torunia pochodził gen. Edward Hyra, jeden z komendantów szkoły, a w Grudziądzu nasza uczelnia miała swoje początki – mówi mjr Tomasz Ziółkowski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

W każdym z pięciu polskich miast na kilkukilometrowe trasy wybiegali podchorążowie, zawodowi żołnierze piloci, ale także mieszkańcy miast, miłośnicy lotnictwa i dęblińskiej szkoły. Biegi miały charakter symboliczny, bez elementów typowej sportowej rywalizacji. Przystankami na trasach były pomniki związane z lotnictwem: Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt (Dęblin), „Dla upamiętnienia czynów bohaterskich Lotników” (Grudziądz), 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego (Warka).

Dziś w Dęblinie w biegu kończącym wzięło udział 270 osób. Po jego zakończeniu na budynku Wydziału Lotnictwa uczelni w Dęblinie uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę 90-lecia powstania Szkoły Orląt. Na uroczystość przyjechali m.in.: Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej, i gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Naszym zadaniem jest kontynuować 90-letnie tradycje uczelni. Mamy ku temu siły i środki, wiedzę i możliwości. Najważniejsze jest bezpieczne szkolenie i rozwój Szkoły Orląt – powiedział gen Majewski.

Konferencje i warsztaty

Sztafeta była częścią tegorocznych obchodów z okazji 90. rocznicy powstania Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Uroczystości zainaugurowała wystawa pt. „Szkoła marzeń. 90 lat Szkoły Orląt w Dęblinie”, którą można obejrzeć w siedzibie Senatu. Na ekspozycji znalazły się fotografie i reprodukcje dokumentów związanych z historią szkoły i polskiego lotnictwa.

Uczelnia będzie świętować jubileusz przez najbliższych kilka miesięcy. W planach są konferencje naukowe poświęcone m.in. bezpieczeństwu narodowemu, eksploatacji załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, problemom logistyki w lotnictwie. Ale to nie wszystko. – Zorganizujemy spływ kajakowy, konkursy, wystawy, warsztaty lotnicze dla młodzieży, festiwal filmów lotniczych – wylicza ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy szkoły. W Dęblinie odbędą się także pierwsze akademickie mistrzostwa w lataniu radiowo-nawigacyjnym. – Rozegramy kilka różnych konkurencji. Zawodnicy będą rywalizować w precyzyjnym lądowaniu, planowaniu i wykonaniu lotu tak, by na przykład statki powietrzne pojawiały się we wskazanym punkcie w dokładnie zaplanowanym czasie. O zwycięstwie zadecydować mogą więc sekundy – mówi ppłk pil. Maciej Wilczyński, kierownik Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego WSOSP. W mistrzostwach wezmą udział studenci z Politechniki Rzeszowskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Filmy i pokazy lotnicze

Główne uroczystości zaplanowane są na połowę roku. Od 18 do 20 czerwca 2015 roku w Dęblinie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „90 lat dęblińskiej Szkoły Orląt – historia, teraźniejszość i perspektywy szkolenia lotniczego” oraz spotkania absolwentów, lotniczych pokoleń połączone z finałem konkursu wiedzy o dęblińskiej szkole.

Przed rektoratem przedstawiciele uczelni wmurują też kamień węgielny pod pomnik Lotników Polskich. – Mamy wstępny pomysł na pomnik. Chcemy, by była to replika samolotu myśliwskiego PZL P.11c w skali 1:1 – mówi ppłk Wojtyś.

Dla miłośników szkoły i lotnictwa uczelnia zaplanowała także nie lada gratkę. 20 czerwca w Dęblinie odbędą się pokazy lotnicze. – Czekamy na ostatnie potwierdzenia od uczestników, dlatego jeszcze nie mogę zdradzić listy gości. Na pewno prezentować się będzie wiele wojskowych i cywilnych statków powietrznych – zapewnia ppłk Wilczyński.

Podczas uroczystości jubileuszowych odbędzie się także premiera filmu, który powstał na zlecenie uczelni. Blisko półgodzinny dokument przedstawia historię Szkoły Orląt od momentu jej powstania w 1925 roku aż do dziś. Do jego realizacji twórcy wykorzystali m.in. zdjęcia lotnicze, animacje 3D, obraz rejestrowany przez drony oraz materiały archiwalne. Współczesne zdjęcia kręcone były na terenie szkoły oraz wszędzie tam, gdzie służą dziś absolwenci uczelni, czyli m.in. w Warszawie, Krakowie, Łasku, Mińsku Mazowieckim, Radomiu czy Tomaszowie Mazowieckim.

W jubileuszowy kalendarz Szkoły Orląt wpisane są także tradycyjne uczelniane przedsięwzięcia: juwenalia, uroczysta przysięga wojskowa podchorążych I roku, inauguracja roku akademickiego, promocja oficerska, obchody Dnia Podchorążego i bal lotniczych pokoleń.

Jubileusz Szkoły Orląt honorowym patronatem objęła premier Ewa Kopacz.

Bogata historia

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych to jedna z najstarszych uczelni lotniczych świata. Jej historia sięga 1925 roku, kiedy w Grudziądzu powstała Oficerska Szkoła Lotnictwa. Dwa lata później Szkołę Orląt przeniesiono do Dęblina. Ze szkołą związani byli m.in. wybitni piloci XX-lecia międzywojennego Franciszek Żwirko i Jerzy Bajan. Uczelnię kończyli też piloci, którzy później walczyli podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, a następnie we Francji, Anglii i północnej Afryce: Władysław Gnyś, Tadeusz Andersz i Eugeniusz Horbaczewski biorący udział w bitwie o Anglię.

Uczelnia reaktywowała działalność wiosną 1945 roku jako Wojskowa Szkoła Pilotów. 1 stycznia 1968 roku Oficerska Szkoła Lotnicza otrzymała tytuł wyższej uczelni. 1 października 1994 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. Obecnie jest uczelnią wojskową i publiczną uczelnią zawodową. Prowadzi studia I i II stopnia na 4 kierunkach – lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka. Kształci pilotów, nawigatorów, mechaników, pracowników służb ruchu lotniczego. Łącznie studiuje tu prawie 1,9 tysiąca osób, w tym podchorążowie na kierunkach wojskowych i osoby cywilne. Rocznie na różnego rodzaju kursach doskonalących kształci się tu ponad 2 tysiące żołnierzy zawodowych.

PG, MKS

autor zdjęć: ppłk Jarosław Wojtyś

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowe Oscary przyznane!
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wielka droga” dostępna online
Polki pobiegły po srebro!
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Uwaga, transformacja!
Bohater odtrącony
Sztuka ochrony zabytków
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Husarz na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwsi na oceanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
NATO na północnym szlaku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pierwszy polski technik AH-64
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Treningi z wojskiem wracają
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wiosenna burza nad Estonią
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Rajd ku czci saperów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zapraszamy na Festiwal
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO