moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie wsparcie szkoleniowe dla ukraińskiej armii

Polscy instruktorzy mogą wziąć udział w szkoleniu ukraińskich podoficerów. Ostateczna decyzja ma zapaść w marcu, po spotkaniu przedstawicieli polskiego i ukraińskiego resortu obrony. Za kilka dni na Ukrainę wyjedzie generał Bogusław Pacek, pełnomocnik szefa MON.

Wojskowa współpraca Polski i Ukrainy trwa od wielu lat. Na zdjęciu żołnierze na wspólnych ćwiczeniach pod kryptonimem „Kozacki step 2011”.

– Polska już wspiera Ukrainę w działaniach edukacyjno-szkoleniowych. Eksperci z pięciu polskich uczelni wojskowych opracowali razem z ukraińskimi specjalistami reformę systemu edukacji wojskowej – mówi gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony i lider przygotowania programów szkoleniowych dla armii ukraińskiej. Generał dodaje, że strona ukraińska zaakceptowała przedstawione wówczas propozycje reform. – W grudniu ubiegłego roku przeprowadziliśmy na Ukrainie rekonesans. Byliśmy w dwóch ośrodkach szkoleniowych – w Jaworowie i Desnie. Wspólnie z Ukraińcami ustaliliśmy poszczególne etapy realizacji reformy – mówi gen. Pacek.

Ukraińskie MON zwróciło się do NATO o pomoc w szkoleniu ich armii. – Na razie z naszej strony nie zapadły ostateczne decyzje, ale skłaniamy się do tego, by na Ukrainę wysłać żołnierzy, którzy będą szkolić ukraińskich instruktorów. Ci z kolei przekażą wiedzę z zakresu dowodzenia podległym żołnierzom – mówi gen. Pacek.

Wcześniej decyzję o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę podjął premier Wielkiej Brytanii David Cameron. – Ważna decyzja GB o wsparciu szkoleniowym armii ukraińskiej. Taki jest też cel brygady polsko-ukraińsko-litewskiej, którą powołaliśmy we wrześniu 2014 roku – skomentował na Twitterze Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony.

Brygada LITPOLUKRBRIG jest tworzona w Lublinie. Jej zadaniem będzie organizowanie wspólnych ćwiczeń i szkoleń. Ma ona liczyć 4,5 tys. żołnierzy.

Jacek Sońta, rzecznik resortu obrony, mówi, że w MON trwa ustalanie szczegółów, m.in. ilu żołnierzy i kiedy wyjedzie na Ukrainę. Ostateczna decyzja ma zapaść w marcu, po spotkaniu przedstawicieli polskiego i ukraińskiego resortu obrony.

Wsparcie szkoleniowe dla Ukrainy zadeklarowały też Stany Zjednoczone. Pentagon w przyszłym tygodniu wyśle od 5 do 10 żołnierzy, którzy przeprowadzą szkolenia medyczne. Natomiast Wielka Brytania zdecydowała o wysłaniu ponad 70 instruktorów. Będą oni prowadzić szkolenia z zakresu medycyny, logistyki, rozpoznania i wywiadu. Będą także szkolić ukraińską piechotę.

JT

autor zdjęć: arch. MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze

~Pc-expertus
1425256500
Trzeba pomoc ukrainie,bo po nich,przyszli by jeszcze gorsi rosjanie żadnych krwi
80-0D-A2-AE
~ja
1424964000
>A Rosjanie bić się potrafią. ... < Tam gdzie jest bieda i bezsens istnienia z tym związany tam bić się potrafią i bić się chcą. Tam gdzie dobrobyt nikt przy zdrowych zmysłach nie pozwoli sobie odebrać luksusu i unika wojen. Na Ukrainie mnogo oligarchów. Skoro to ich kra,j to niech wspomagają wojsko i walczą na wojnie. 7500dezerterów zanotowano na Ukrainie. Sprawy zwykle umarzano. Dlaczego inni mają nadstawiać za nich głowy skoro ONI nie utożsamiają się z własnym krajem.
5B-C0-63-67
~Katol - JnwK
1424941680
.. . wojnę może teraz jeszcze zakończyć tylko federalizacja Ukrainy.
4B-26-E9-39
~Katol
1424935920
Myślę, że to już my możemy się od Nich uczyć. Decyzja spóźniona o rok. teraz trzeba wysyłać Im pieniądze , pieniądze , uzbrojenie i pomóc w przejściu na NATO'wskie. Rosjanie jak zwykle wykazali się pragmatyzmem, elastycznością i skutecznością. Co prawda Ukraina była przez nich cały czas pilnowana i układana , by im nie zagrażać ale ostatnie miesiące pokazują determinacje i efekty. Rosjanie mają czas , mogą wyrywać przez lata kolejne miasta z Ukrainy grożąc globalnym konfliktem aż do Naddniestrza. Jedynym logicznym posunięciem choć spóźnionym jest ofensywa na Krym tutaj będą mieć znaczną przewagę (metody mogą wykorzystywać podobne do separatystów). to znacznie powiększyłoby koszty prowadzenia tej wojny przez FR. Póki Zachód nie wesprze Ukrainy konkretnymi kwotami i sprzętami to wojna będzie pełzała w kierunku zachodni . szczerze mówiąc jestem zdumiony skutecznością Rosjan, poziomem wyszkolenia ich wojsk, pełnym panowaniem nad konfliktem - nawet podczas negocjacji rozejmu wiedzieli ile dni potrzebują , by zamknąć okrążenie. Takie sukcesy zachęcają do dalszej ofensywy. FR prowadzi skuteczną, przemyślaną i zorganizowaną wojnę XXI wieku o której Zachód a tym bardziej Ukraina nie ma pojęcia. Bez poważnych środków i działań za 20-25 lat UE będzie miał granicę z FR w miejscowości Jassy. p.s. Rosjanie wiedzą ( pomimo "autyzmu") , że leniwy, opasły i bogaty zachód o wojnie nie myśli i , ze woli ginąć od hamburgerów. A Rosjanie bić się potrafią. ...
4B-26-E9-39
~ja
1424889900
Zdradzajcie im tajniki prowadzenia wojen a nadejdzie taki czas że wykorzystają je przeciwko wam jak było w Iraku, Afganistanie.
69-CE-AE-0A

Ameryka daje wsparcie
 
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wojskowe Oscary przyznane!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
„Pierwsza Drużyna” na start
Uwaga, transformacja!
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
W obronie wschodniej flanki NATO
Armia Andersa w operacji „Honker”
Układ nerwowy Mieczników
Zapraszamy na Festiwal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
I zdobyliśmy!
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO