moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie o reformie dowodzenia wojskiem

Dowodzenie armią podczas wojny to zadanie dla naczelnego dowódcy. Z kolei za kierowanie obroną państwa będzie odpowiadał prezydent. To najważniejsze założenia reformy dowodzenia i kierowania armią w czasie konfliktu zbrojnego. Posłowie z Komisji Obrony zakończyli właśnie pracę nad projektem ustawy, która wprowadzi reformę.

Z inicjatywą legislacyjną wprowadzającą reformę dowodzenia i kierowania armią w czasie wojny wyszedł prezydent Bronisław Komorowski. Zmiany opracowane przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zaakceptował rząd, a w środę zgodzili się na nie posłowie z Komisji Obrony Narodowej. Projekt ustawy uzupełnia przyjętą w ubiegłym roku reformę dowodzenia i kierowania wojskiem w czasie pokoju.

Kto dowodzi, kto kieruje?

Głównym założeniem reformy jest szczegółowe określenie kompetencji osób odpowiedzialnych za obronę państwa w czasie wojny. I tak, dowodzenie armią będzie zadaniem naczelnego dowódcy. Kandydat na to stanowisko ma być wyznaczony przez prezydenta (ale na wniosek rządu) jeszcze w czasie pokoju. Oficer ten będzie zobowiązany do udziału w przygotowaniach do obrony, czyli „ćwiczeniach i grach strategicznych” prowadzonych przez wojsko w czasie pokoju.

Naczelny dowódca nie przejmie dowodzenia nad całością sił zbrojnych, lecz jedynie nad częścią wyznaczoną do udziału w walkach. Chodzi o to, by w czasie wojny naczelny dowódca nie musiał odpowiadać także np. za szkolnictwo wojskowe czy wszystkich pracowników cywilnych armii. Które jednostki organizacyjne będą podporządkowane naczelnemu dowódcy? To będzie wynikać z narodowych planów użycia sił zbrojnych – tajnych dokumentów określających strategię obrony.

Prezydenta wesprze szef Sztabu

Z kolei do zadań prezydenta będzie należało kierowanie obroną państwa. Ma go w tym wspomagać szef Sztabu Generalnego. Sam Sztab podzieli się na część wspierającą rząd i część wspomagającą prezydenta. Prezydent będzie miał także obowiązek zatwierdzania – na wniosek rządu – narodowych planów użycia sił zbrojnych.

Propozycja BBN zawiera także wyjaśnienie, czym jest wojna, i wskazuje, że dzień jej rozpoczęcia i zakończenia ogłasza prezydent. Robi to na wniosek Rady Ministrów.

Zmiany wymagają nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony oraz kilku innych ustaw. Wczoraj sejmowa Komisja Obrony Narodowej przegłosowała nieznaczne poprawki wprowadzone przez posłów z podkomisji obrony. Teraz projekt nowelizacji trafi pod obrady całego Sejmu. Jeśli nie będzie uwag, dokument zostanie przesłany do Senatu, a następnie do podpisu prezydenta. Reforma wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

W środę członkowie sejmowej Komisji spotkali się także z posłami z Czech. Politycy rozmawiali przede wszystkim o sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwie Europy Środkowo-Wschodniej.

JT

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1424341020
Uważam , ze podwyżka VAT w budownictwie z 7 % na 22 % była właściwa.
4B-26-E9-39

Oni strzegą naszego spokoju
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Pokolenie NATO
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Kartki sercem malowane
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Ostatnie szlify przed defiladą
Walka, entuzjazm i nadzieja
Z prądem i pod prąd
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Próba przed morską paradą
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Nowi generałowie na święto wojska
Abordaż z polskim wsparciem
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Nowy ośrodek badań WIML
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Generał w niewoli
„Wicher” na wodzie
Coraz więcej Alpha Scramble
Flanka pod strażą
Młodzi medycy na poligonie
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Wicher na morzu
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
MON i MSZ o szczycie NATO
Pamięć, która zobowiązuje
Powietrzna defilada
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Azjatycka szansa
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Gorący lipiec PKW Łotwa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Wsparcie ma znaczenie
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Legion Medyczny na poligonie
Dwa marzenia spełnione naraz
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO