moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzieci nie mogą być żołnierzami

Nie możemy być obojętni wobec zmuszania nieletnich do walki na wojnie. Dzieci powinny być uzbrojone w długopisy i książki a nie karabiny. To przecież młode pokolenia mają budować przyszłość, a jak mogą to zrobić, jeśli ich dzieciństwo upłynie na froncie. Dlatego 12 lutego, w międzynarodowym w Dniu Dzieci-Żołnierzy, powiedzmy głośno „nie” dla takich praktyk – przekonuje kmdr Bożena Szubińska, pełnomocniczka MON ds. służby wojskowej kobiet.

Wykorzystywanie dzieci-żołnierzy to problem, który występuje na ogromną skalę. Szacuje się, że na całym świecie w szeregach armii jest 250-300 tys. nieletnich. Jedni są porywani, inni – co chyba jeszcze bardziej dramatyczne – oddawani wojskowym watażkom przez samych rodziców. Dzieci przechodzą przez okrutne szkolenia i zmuszane są do zabijania. Dodatkowo, dziewczynki bardzo często wykorzystywane są seksualnie. To wszystko powoduje ogromne, zwykle nieodwracalne, spustoszenia w psychice dziecka.

Ze zjawiskiem wykorzystywania dzieci-żołnierzy powinniśmy zdecydowanie walczyć. My – czyli społeczność międzynarodowa, organizacje walczące o prawa człowieka, dziennikarze oraz zwykli ludzie na portalach społecznościowych. Wszyscy powinniśmy wywierać presję na państwa, w których dochodzi do takich praktyk. Wszyscy powinniśmy podkreślać, że jest to karygodne. Choć mam świadomość jak trudno jest wpłynąć na złych ludzi. A tylko ludzie źli i zepsuci mogą zmuszać dzieci do zabijania.

NATO, podobnie jak inne międzynarodowe organizacje, kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych. Zwraca uwagę, by niepełnoletni nie byli przyuczani do zawodu żołnierza. Dlatego podczas NATO-wskich misji dbamy o to, by dzieci miały możliwość uczenia się a nie brały udział w walkach. Dajemy zabawki i książki, a nie broń.

kmdr Bożena Szubińska
pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet, przewodnicząca Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1423752300
Dla mnie minimum to umiejętność zabicia bagnetem przeciwnika* (* mężczyzna powyżej 55 kg) . Poniżej tej umiejętności nie ma co wcielać. Szkoda grochówki. Pełna zgoda.
4B-26-E9-39

Outside the Box
Husarz z kolejnym kamieniem milowym
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Partnerstwo dla artylerii
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Zielone światło dla konwoju
HIMARS-y w Rumunii
Taniec na „Orle”
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Kolejne nominacje w wojsku
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Together on the Front Line and Beyond
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Oko na Bałtyk
To nie mogło się udać, ale…
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Wojsko buduje drony
Medal Honoru dla Ollisa
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
POLSARIS, czyli oczy wojska
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Invictus, czyli niezwyciężony
Finał B żołnierza w short tracku
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Arktyka pod lupą NATO
Bojowy duch i serce na dłoni
W NATO o inwestycjach w obronność
Co nowego w przepisach?
Misja zdrowie trwa
PGZ szykuje Baobaba na eksport
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Przez uchylone okno
Gorąco wśród lodu
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
„Wicher” rośnie w oczach
Ostatnia minuta Kutschery
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Engineer Kościuszko Saves America
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Kierunek Rumunia
Z Ustki do kosmosu
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Buzdygan Internautów – głosowanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO