moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Doktryna przeciwko cyberzagrożeniom

Aby państwo mogło sprawnie funkcjonować, trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo w przestrzeni wirtualnej. W tej sprawie instytucje publiczne powinny połączyć siły z przedstawicielami sektora prywatnego – to jedno z założeń doktryny cyberbezpieczeństwa, którą przygotowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wśród zagrożeń dokument wymienia m.in. szpiegostwo i atak na systemy komunikacji.


Nad dokumentem pracowali przedstawiciele instytucji publicznych, naukowcy, osoby reprezentujące organizacje pozarządowe i prywatne firmy. Założenia doktryny przygotowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zostały 12 stycznia rozpatrzone i zaakceptowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Zminimalizować zagrożenie cyberatakiem

Czym jest doktryna? Punktem wyjścia do jej opracowania była „Strategia bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej”. „We współczesnym świecie bezpieczeństwo państwa w sferze militarnej i pozamilitarnej, zewnętrznej i wewnętrznej zyskało dodatkowy wymiar, jakim – obok lądu, wody, powietrza i przestrzeni kosmicznej – jest cyberbezpieczeństwo” – czytamy w dokumencie. 

– Doktryna wskazuje na zagrożenia, jakie wiążą się z funkcjonowaniem państwa w cyberprzestrzeni, i proponuje działania, które mają zminimalizować ryzyko ich wystąpienia bądź zapobiec ich skutkom – wyjaśnia Krzysztof Liedel, szef Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego BBN. Autorzy postulują utworzenie spójnego systemu bezpieczeństwa, w który byłyby włączone m.in. wojsko, służby specjalne, administracja publiczna, a także organizacje pozarządowe czy prywatne firmy. Swoje miejsce w systemie mieliby także poszczególni obywatele. Państwo powinno wykorzystać ich talent, umiejętności i chęć współpracy.

Zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni są analogiczne do tych, które występują w realnym świecie. Autorzy doktryny dzielą je na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszej kategorii zaliczają cyberprzestępczość, cyberprzemoc, wirtualne protesty i demonstracje, które mogłyby skończyć się choćby atakami na systemy komunikacji kluczowe dla funkcjonowania państwa. Iskrę zapalną mogłoby w tym przypadku stanowić choćby złe prawo, czy też wprowadzanie w nim zmian bez społecznych konsultacji.

Na zagrożenia zewnętrzne składają się cyberwojna, czyli internetowy atak obcego państwa, szpiegostwo, aktywność terrorystów i ekstremistów motywowanych, na przykład ideologią, religią lub polityką.

Szkolenia i kryptografia

Po pierwsze, niezbędna jest sama świadomość zagrożeń. Twórcy doktryny akcentują konieczność nieustannego obserwowania otaczającego nas świata, monitorowania infrastruktury, szczególnie tej, która jest kluczowa dla naszego funkcjonowania w NATO i Unii Europejskiej. – Bezwzględnie należy też ograniczać możliwości ataku poprzez ulepszanie zabezpieczeń i ochronę ważnych systemów informatycznych – podkreśla Liedel.

Autorzy dokumentu podkreślają znaczenie edukacji i różnego rodzaju szkoleń. Mówią o konieczności rozwoju kryptografii. Ważne jest także opracowanie spójnych instrukcji postępowania w razie ataku na różnego rodzaju instytucje. Kolejny element wiąże się z aktywnym działaniem wymierzonym w atakujących, ostatnim zaś umiejętność szybkiego podźwignięcia się po ataku i odtworzenia infrastruktury.

Doktryna nie ma mocy wiążącej, nie wskazuje konkretnych rozwiązań. – Naszą intencją było stworzenie swego rodzaju platformy porozumienia dla instytucji państwowych, ale też prywatnych w myśleniu o cyberbezpieczeństwie – wyjaśnia gen. Stanisław Koziej, szef BBN.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Pierwsi na oceanie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ta ziemia do Polski należy…”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Gry wojenne w szkoleniu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
W obronie wschodniej flanki NATO
Orzeł dla bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO