moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy i co dalej?

Historia wdrażania i eksploatacji czołgów Leopard 2A4 nie jest usłana wyłącznie różami. Zakupione w 2002 roku wozy dostaliśmy szybko, ale przeniesienie na rodzimy grunt niemieckiego systemu szkolenia oraz budowa właściwego zaplecza serwisowego ciągnęły się latami.

Wprawdzie ci, którzy podejmowali decyzje, mogli z satysfakcją oglądać doskonale prezentujące się zarówno na defiladzie, jak i na poligonie nowoczesne, manewrowe leopardy, 10 Brygada wyrosła zaś na najlepiej wyposażoną jednostkę tego typu w całej armii, kulała jednak budowa właściwego zaplecza do technicznej eksploatacji tych czołgów – z przyczyn biurokratycznych, jak również z powodu braku porozumienia między polskim i niemieckim przemysłem zbrojeniowym. Początkowo nie był to problem, ponieważ remonty generalne wozów bojowych trzeba przeprowadzać co kilka lat.

W 2007 roku w Świętoszowie utworzono Ośrodek Szkolenia Leopard (OSL). Wprawdzie cztery lata po otrzymaniu czołgów, ale warto było czekać. To nowoczesna placówka treningowa, służąca do przygotowania załogi czołgu Leopard 2 – dowódcy, działonowego, kierowcy i ładowniczego do działania. W kursach specjalistycznych uczestniczą także załogi wozów wspierających pododdziały czołgów, takich jak Bergepanzer, mostów towarzyszących Biber czy transporterów M113/M-557. Ośrodek czerpie wzorce z niemieckich rozwiązań i wykorzystuje urządzenia treningowe Bundeswehry. Ta bowiem ma bardzo rozbudowany system szkoleniowy, a istotną jego cechą jest używanie na dużą skalę trenażerów i symulatorów. Nie oznacza to, że w Ośrodku szkoli się tylko „na sucho”. – To jedyne centrum treningowe przygotowujące załogi czołgów Leopard 2 w Wojsku Polskim. Wprawdzie przez jakiś czas kilka maszyn znajdowało się w innych ośrodkach, na przykład w Poznaniu, ale ostatecznie uznano, że ze względu na zaplecze, bazę remontową i możliwości poligonowe Świętoszów będzie najlepszym miejscem do organizowania szkoleń z wykorzystaniem czołgów. Mamy 12 Leopardów 2A4, a teraz dostaliśmy również trzy wozy najnowszej odmiany A5. Mamy również dwa specjalne czołgi do nauki jazdy – wyjaśnia mjr Krzysztof Kacperek z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, komendant OSL.

Znacznie gorzej wygląda kwestia remontów leopardów w polskich warunkach. Jak dotąd prace z tym związane (poziom F6, remont generalny podwozia po dziesięciu latach) idą jak po grudzie, mimo że remonty wszystkich czołgów kupionych w latach 2002–2003 powinny zostać przeprowadzone do 2013 roku. W latach 2011–2014 zrealizowano wprawdzie kilka umów, w co były zaangażowane Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA z Poznania jako partner Rheinmetall Landsysteme oraz Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy SA jako partner Krauss-Maffei Wegmann, ale z różnych przyczyn nie wszystkie zostały w pełni wykonane i w wyznaczonym czasie oraz na poziomie satysfakcjonującym wojsko.

Więcej o polskich Leopardach w styczniowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Morfeusz
1421397060
@katol Amerykańska zbrojeniówka jest w dużej części prywatna, lecz strategiczne zakłady (np. te produjące i remontujące Abramsy0 są własnością państwa a tylko obsługiwane przez prywatne firmy (na zasadach GOCO - Government Ovned, Contractor Operated). Jest to forma pośrednia - państwo zachowuje pełną kontrolę nad strategiczną infrastrukturą, zrzekając się uciążliwej i korupcjogennej kontroli nad codziennym funkcjonowaniem zakładu.
33-91-1C-6E
~Katol
1421333460
Od poruszania gospodarki jest ministerstwo gospodarki a nie Sztab Generalny. Wojsko ma walczyć i mieć nowoczesne środki. Po co dublować za ogromne pieniądze firmę i struktury , która już istnieją w Europie ? To nie może się udać , bo to jest bezsensu z ekonomicznego punktu. p.s. Polak się zna najlepiej na wszystkim jak by mógł to by sam se zęby leczył ... .
4B-26-E9-39
~Katol
1421332800
Zapakować czołgi na platformy wysłać do Niemiec niech zrobią co trzeba i nie męczyć się z polskim potencjałem. Nie ma na to czasu , środków i sił. Niemcy jako płatnik netto mogli by od polski dostać kilka zleceń. tylko nie będzie o czym pisać, debatować i rozprawiać, bo wyślemy , zrobią i kropka .. .
4B-26-E9-39
~Katol
1421276520
~SeaGoat - a czym ma się kierować rozsądny człowiek jak nie zyskiem ? Medalami ? Amerykanie mają cała zbrojeniówkę prywatna i chyba sobie radzi. Dlaczego prywatny diler samochodów jest ok a prywatny diler czołgów nie ? A do dentysty to jak chodzisz ? cyt;' bardzo wazne jest aby umiejetnosci zostaly w wojsku ' jaka ? Niech chleb pieką ? wojsko jest od walki a nie od produkcji. p.s. cyt;" prywatne firmy sa tylko i wylacznie zainteresowane zyskami, wszystko inne cierpi" Polecam "prywaciarza" : http://pl.wikipedia.org/wiki/Bill_Gates - zakładka Filantropia.
4B-26-E9-39
~ja
1421272260
Serwisowanie czołgów w prywatnej firmie będzie wyglądało tak jak zatrudnianie do ochrony obiektów wojskowych dziadków zwących się "ochroniarzami". Mogłoby to przejść w USA, Anglii ale nie w POlsce bo tu nikt za nic nie odpowiada. Przykłady można mnożyć choćby w rozrzutności wydatków z państwowej kasy. http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/nik-zawiadomila-prokurature-ws-nieprawidlowosci-przy,2077153,4199 Nikomu włos z głowy nie spadnie.
4A-57-54-77
~SeaGoat
1421269980
Moim zdaniem oddawanie utrzymania armii w prywatne rece to bardzo zly pomysl, prywatne firmy sa tylko i wylacznie zainteresowane zyskami, wszystko inne cierpi. Utrzymaniem armii powinna zajmowac sie armia, bardzo wazne jest aby umiejetnosci zostaly w wojsku.
D9-06-66-6E
~Katol
1421234340
Nuży mnie już ta intelektualna niemoc w naszym "przemyślę" obronnym. Może dać serwisowanie prywatnym firmom jak to zrobili Brytyjczycy i jak to jest w USA ? Jak bym czytał samokrytykę PERL-owską. nie wyszło , ok nasza wina, przepraszamy , dajcie kolejny raz podejść ... .
4B-26-E9-39

Wielki test w West Point coraz bliżej
 
Pamiętamy o Niezłomnych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ostrożnie! Czołgi na drodze
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Priorytety dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Abramsy pod dobrą opieką
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
Leopardy jadą na poligon
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Dobrowolsi – czas start!
Przerwany lot „Orlika”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rusza morski „Dragon”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Telefon zaufania dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mocny sygnał od NATO
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO