moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi dostaną nowoczesny symulator

Wojska specjalne chcą wesprzeć szkolenie żołnierzy nowoczesnymi urządzeniami tak, by trening na symulatorach był uzupełnieniem realnego. Dlatego MON ogłosiło przetarg na zakup laserowego systemu taktycznego odwzorowania pola walki i strzelań wojsk specjalnych. Nowy sprzęt ma trafić do Jednostki Wojskowej AGAT w 2016 roku.


Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił przetarg na zakup laserowego systemu taktycznego odwzorowania pola walki i strzelań wojsk specjalnych na początku listopada. Firmy mogą składać oferty do 29 grudnia. – System zostanie zainstalowany w Gliwicach, w jednostce AGAT, ale korzystać z niego będą wszystkie jednostki wojsk specjalnych – mówi płk Grzegorz Hałupka z Inspektoratu Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego RSZ.

Trening w innym wymiarze

Dzięki systemowi możliwy będzie trening indywidualny i zespołowy żołnierzy sekcji specjalnych i szturmowych. Dodatkowo operatorzy będą prowadzić trening strzelecki. – Szkolenie można prowadzić w różnych warunkach atmosferycznych, w terenie przygodnym, w budynkach, na placach ćwiczeń, w lesie oraz pod wodą – wymienia płk Hałupka. Dodaje, że nowe urządzenia zmniejszą koszty szkolenia.

– Symulować da się niemal wszystko, łącznie z opadami, niską temperaturą i zamgleniem. Możemy ćwiczyć działanie ze śmigłowcami albo sprawdzić taktykę naszych żołnierzy w razie zagrożenia terrorystycznego – mówi komandos, który o działaniu systemu przekonał się na pokazie w Stanach Zjednoczonych.

System symulacji przyda się także do przygotowania żołnierzy do udziału w konkretnych operacjach. Jeżeli operatorzy dostaną zadanie uwolnienia zakładników z budynku, to nie będą już musieli omawiać akcji, rysować map i przygotowywać się do działania „na sucho”. – Wystarczy wprowadzić do komputera konkretne dane budynku i przećwiczyć poszczególne etapy działania – mówi jeden z oficerów wojsk specjalnych.

Wirtualny przeciwnik

Laserowy system taktycznego odwzorowania pola walki i strzelań tworzyć będą czujniki montowane na ćwiczących oraz zestawy markerów. Jeden dostaną szkolący się, drugi ci, którzy będą odgrywać przeciwnika. Markery przyczepia się do munduru. Nadajniki zaś będą montowane także na broni, pojazdach, łodziach, śmigłowcach i budynkach.

Operatorzy trenujący w systemie będą strzelać do siebie. Trafienie sygnalizowane będzie głośnym dźwiękiem oraz wibracją. Jeśli rana będzie poważna (to zweryfikuje komputer), żołnierz będzie musiał poczekać na pomoc medyka lub zostanie wyeliminowany z treningu.

Strzelnica to za mało

– Obecnie operatorzy wojsk specjalnych szkoleni są w oparciu o mniej zaawansowane technologicznie urządzenia szkolno-treningowe – mówi płk Hałupka i wymienia: – Wideostrzelnice różnych typów instalowane w pomieszczeniach lub budynkach, sterowane radiowo, wielofunkcyjne zestawy do ukazywania figur bojowych, strzelnice kontenerowe oraz urządzenia do strzelania amunicją barwiącą.

Oficer podkreśla, że stosowanie nowoczesnych technologii w szkoleniu wojsk specjalnych jest niezbędne. Dlatego armia kupi też inne oprogramowania treningowe. Będą to między innymi trenażer operatorów broni pokładowej, nawigatorów i sterników łodzi operacyjnych oraz system symulacji pola walki.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze

~zed
1419694920
No wreszcie... Swoją drogą dziwi mnie brak do tej pory oporządzenia do taktycznych konfrontacji i szkoleń sprzętu opartego o celowniki laserowe z kamizelkami nafaszerowanymi czujnikami zakładanymi do kamizelek.. Wszystko montowane na szynach broni... Strzelanie "ślepakami" i używanie realnej broni w terenie... Jak się mylę i coś takiego już istnieje w polskiej armii to proszę mnie poprawić i podać jaki to sprzęt... Ja się do tej pory z czymś takim nie spotkałem :(
02-34-E2-AE

Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Bruksela przed szczytem
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowy szef CWCR
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Avenger” na Monte Cassino
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Mocny sygnał od NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szef MON-u w Brukseli
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zielone światło dla Barbary
Zimowy sprawdzian podchorążych
Liban uznany za strefę działań wojennych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowoczesna łączność dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
Rakietowy szach
Invictus w zimowym stylu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Śnieg może być groźną bronią
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwszy skok
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO