moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie MRAP-y dla specjalsów

Pierwsze z 45 MRAP-ów, które Amerykanie nieodpłatnie przekazali polskiemu wojsku, są już w kraju. Wycofane z Afganistanu opancerzone pojazdy trafią do gliwickiego AGAT-u. – Są w pełni sprawne i dostosowywane właśnie do polskich przepisów ruchu drogowego – mówi ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego. Ostatni transport sprzętu dotrze do Szczecina na początku stycznia.O tym, że Stany Zjednoczone nieodpłatnie przekażą Polakom 45 pojazdów typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) w wersji M-ATV i na własny koszt dostarczą je do Polski, poinformował pod koniec sierpnia szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. Pierwsze z obiecanych egzemplarzy są już w Polsce. – Pojazdy przejechały część drogi na kołach, później transportowane były samolotami, a na koniec płynęły statkiem. Ostatnia transza do Szczecina przypłynąć ma na początku stycznia – zapowiada ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ.

Według danych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych zawartych w programie EDA (Excess Defense Articles) wartość podarowanego sprzętu sięga 7,7 mln dolarów. Za nowe pojazdy trzeba było zapłacić 25,7mln dolarów.

Z polskimi numerami

45 opancerzonych pojazdów M-ATV (MRAP – All Terrain Vehicle) było w wyposażeniu amerykańskiego wojska w Afganistanie. Przed zakończeniem misji ISAF zdecydowano o wycofaniu ich z eksploatacji i zaproponowano, by sprzęt trafił do polskich wojsk specjalnych. – Egzemplarze, które dotarły do nas kilka tygodni temu, są teraz dostosowywane do polskich przepisów ruchu drogowego. Wojska specjalne mają już wyszkolonych kierowców, więc pojazdy po rejestracji będą szybko wprowadzone do użycia – mówi ppłk Goławski.

MRAP-y są całkowicie sprawne. Żaden nie przejechał więcej niż 3 tysiące kilometrów. Zgodnie z planem Inspektoratu Wojsk Specjalnych pojazdy trafią w większości do gliwickiej jednostki AGAT.

M-ATV firmy Oshkosh są dobrze znane polskim żołnierzom, którzy służyli pod Hindukuszem. Podczas działań w Afganistanie Polacy korzystali z nich na zasadzie użyczenia. To patrolowe pojazdy o zwiększonej odporności na miny. Zawdzięczają ją m.in. konstrukcji kadłuba, którego mocno opancerzone podwozie ułożone jest w kształcie litery „V”. Bezpieczeństwo pięcioosobowej załogi jest większe także dzięki specjalnie skonstruowanej kabinie. Zastosowano w niej rozwiązanie tzw. kitted hull, które polega na łączeniu elementów wielowarstwowego opancerzenia kadłuba za pomocą śrub. Nadwozie pokryte jest specjalną masą uszczelniającą. Wewnątrz pojazdu zamontowano fotele przeciwwybuchowe dla załogi. Każdy ma pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. M-ATV wyposażone są w system przeciwpożarowy.

Ostatni transport

Do Polski wróciło już z Afganistanu 97 procent polskiego sprzętu wojskowego. – W ostatnim rzucie, razem z MRAP-ami, przyjedzie do kraju jeszcze drobne wyposażenie – mówi mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego RSZ. – Reszta naszego sprzętu zostanie w rejonie misji i będzie wykorzystywana przez uczestników operacji „Resolute Support”. 

Operację wycofywania sprzętu i uzbrojenia przeprowadzano stopniowo od 2012 roku. Drogą powietrzną transportowano mniejszy sprzęt, na pokładach statków wróciły m.in. Rosomaki, armatohaubice Dana i śmigłowce Mi-17 i Mi-24. Uszkodzony i wybrakowany sprzęt został zniszczony na miejscu. Inne wyposażenie, np. meble, koce, ręczniki, przekazano lokalnym organizacjom humanitarnym.

MKS

autor zdjęć: Cpl. Kyle McNally, US Marine Corps

dodaj komentarz

komentarze

~kamillo
1424959800
Te pojazdy które otrzymaliśmy to najmniejsze z tej serii pojazdów ... są też większe ... czy istnieje możliwość dokupienia pozostałych ??? ... tak byśmy posiadali cały konieczny - potrzebny do różnych misji sprzęt ?
B9-45-37-34
~Born to be Wild
1420340760
@lukas A ty nie zapomnij jakiej siły był ten IED. Ten pojazd nie miał prawa przetrwać takiego wybuchu a tym bardziej żołnierze w nim się znajdujący.
44-BB-87-3B
~lukas
1419862560
Piszecie że taki wspaniały to sprzęt, niestety zapominacie że to na pokładzie tego pojazdu jechało pięciu żołnierzy, którzy zginęli po najechaniu na ied. To po prostu nowszy i większy hamwik,
96-C1-A5-46
~mi;ro
1419642660
do ~zolnierz~ A nie dziwi ciebie fakt ze 11 grudnia MON podpisalo umowe wartosci $ 250 milionw na dostawe 40 pociskow JAASM do F-16 , gdzie za sztuke wychodzi po $ 6 milionow 250 tys ,,A 23 grudnia ukazuje sie artykow ze Amerykanie przekazali za darmo 45 pojazdow,,,Komu te Bajki,,???
92-04-10-EE
~zolnierz
1419378960
Znam ten sprzęt i powiem tak czy kiedy cokolwiek amerykanie dawali sprzęt za darmo nie widząc w tym interesu części do tego sprzętu są naprawdę drogie wiec USA za darmo nic nie daje
37-81-03-4E
~ja
1419367860
~edison- " to dobry zakup"- to dar a nie zakup.
82-C3-6D-9F
~edison
1419357240
to dosc ciekawy lekki sprzet , ciekawe jakie jest wyposazenie , sa wersje z wyrzutniami rakiet ziemia powietrze lub ziemia ziemia , taki maly pojazd dzieki wyrzutniom moze byc grozny dla czolgow jak i samolotow , jesli faktycznieb te pojazdy zrobimy po pare tysiecy km to dobry zakup , poza tym mozna bedzie cos podpatrzec i moze cos polskiego skonstruowac
0C-5C-F8-D9
~Luke
1419341520
Thank u USA
89-B5-6E-3D

Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
 
Nowoczesna łączność dla armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Invictus w zimowym stylu
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Avenger” na Monte Cassino
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwszy skok
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojna o porządek świata
Szef MON-u w Brukseli
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zielone światło dla Barbary
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Śnieg może być groźną bronią
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO