moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Falcon” lądował w Nowej Dębie

Blisko pół tysiąca polskich i kanadyjskich wojskowych szkoliło się na podkarpackim poligonie. Żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz kompanii Oskar Królewskiego Pułku korzystali ze śmigłowców Mi-8, W-3W Sokół, moździerzy, pocisków kierowanych Spike i Carl Gustaf. Ćwiczenia „Falcon-14” trwały tydzień.

– To był doskonały trening umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań przez pododdziały szturmowe i lotnicze – mówi kpt. Tomasz Pierzak, oficer prasowy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Na poligon przyjechali głównie żołnierze kompanii Oskar z kanadyjskiego Królewskiego Pułku oraz wojskowi z różnych jednostek 25 Brygady Kawalerii Powietrznej: 7 Batalionu Kawalerii, 25 Batalionu Logistycznego, 25 Batalionu Dowodzenia oraz 1 i 7 Dywizjonu Lotniczego. – Na początku odbyły się zajęcia taktyczne, potem żołnierze ćwiczyli umiejętności strzeleckie – mówi kpt. Tomasz Pierzak.


Szkolenie trwało w dzień i w nocy. Polacy i Kanadyjczycy korzystali m.in. z karabinków Beryl, polskich i kanadyjskich granatników, moździerzy oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz Carl Gustaf. W ćwiczeniu uczestniczyły także śmigłowce Mi-8 oraz W-3W Sokół.

Część ogniową obserwowała ambasador Kanady Alexandra Bugailiskis, kanadyjski attaché obrony pułkownik Daniel Geleyn oraz szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych gen. bryg. Andrzej Reudowicz. – Na tym etapie ćwiczenia żołnierze na sygnał z powietrza zajęli rubieże ryglowe, by zatrzymać przeciwnika – opowiada kpt. Pierzak.

Kawalerzyści trenowali także desant ze śmigłowców, zwalczanie i blokowanie desantu oraz szturmowanie budynków. Przećwiczyli też ewakuację rannych z pola walki.


Szkolenie w Nowej Dębie to kolejne już wspólne ćwiczenia żołnierzy polskiej i kanadyjskiej jednostki. – Kilka tygodni temu Kanadyjczycy szkolili się z nami w Drawsku Pomorskim podczas ćwiczenia „Anakonda-14”. Wówczas ćwiczyliśmy desantowanie ze śmigłowca Mi-8 – mówił podczas rozpoczęcia ćwiczeń płk Stanisław Kaczyński, dowódca 25 Brygady.

25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej podlegają: 1 i 7 Batalion Kawalerii Powietrznej, 25 Batalion Dowodzenia, 25 Batalion Logistyczny, 1 i 7 Dywizjon Lotniczy, Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej oraz Ośrodek Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego.

Żołnierze 25 Brygady wielokrotnie służyli poza granicami kraju. Od 2003 do 2008 roku walczyli na kolejnych zmianach PKW w Iraku, w 2008 roku służyli w Czadzie, a od 2007 roku byli w Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Gorący lipiec PKW Łotwa
Siatka niewidka dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Legion Medyczny na poligonie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Akustyczna tarcza dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Nowy ośrodek badań WIML
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Młodzi medycy na poligonie
Rok 2027 bez Air Show Radom
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Dwa marzenia spełnione naraz
Cztery brygady, jeden cel
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Wicher” na wodzie
Kartki sercem malowane
Drony na autopilocie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Z prądem i pod prąd
Abordaż z polskim wsparciem
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Patrioty pod Płockiem
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Aukcja dla weterana
Coraz więcej Alpha Scramble
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
MON i MSZ o szczycie NATO
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Azjatycka szansa
Siatka antydronowa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Oni strzegą naszego spokoju
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Flanka pod strażą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO