moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy pancerniacy pokonali Brytyjczyków

Zwycięstwem żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej zakończyły się międzynarodowe turnieje w piłce nożnej i siatkowej, które w niedzielę odbyły się w Świętoszowie. Gospodarze wygrali z drużynami reprezentującymi Anglię i Walię. Pomysł zorganizowania polsko-brytyjskich rozgrywek zrodził się przy okazji ćwiczeń „Black Eagle-14”.

Mecz Polska-Walia.

W meczu otwarcia turnieju piłkarskiego gospodarze pewnie pokonali Walijczyków. Do przerwy piłkarze z 10 BKPanc prowadzili 2:0 (bramki zdobyli st. szer. Marcin Łojko i st. szer. Grzegorz Mazurek). W drugiej połowie pancerniacy ze Świętoszowa również strzelili dwa gole. Na listę strzelców wpisali się st. szer. Jacek Adamowicz i st. szer. Daniel Szkarapat. Mecz zakończył się wynikiem 4:0. Walijczykom nie udało się zdobyć żadnej bramki także w spotkaniu z Anglikami. Ci strzelili aż cztery razy. Bramki zdobyli: st. kpr. Lewis M'Cormick, st. kpr. James Cook, st. kpr. Tom Mackemsley i kpr. Ian Freitag.

W spotkaniu o pierwsze miejsce, do przerwy, żołnierze z 10 BKPanc - w większości piłkarze Piłkarskiego Klubu Sportowego Twardy – prowadzili 1:0. Gola w 11. minucie strzelił st. szer. Marcin Łojko, młodszy z dwóch braci, którzy w tym sezonie w spotkaniach o punkty w klasie okręgowej zdobyli razem 31 bramek (15 - Marcin i 16 - Dariusz). Po przerwie, na listę strzelców wpisał się st. kpr. Andy White. Remis nie trwał długo. W 32. min gola dla gospodarzy strzelił kpr. Dariusz Łojko.

W zwycięskiej drużynie grali: bramkarz szer. Tomasz Kowalczyk, ppłk Mariusz Bolecki, mjr Leszek Zbąski, kpr. Dariusz Łojko, kpr. Adam Marcinkowski, st. szer. Krystian Chruścicki, st. szer. Łukasz Iwaniak, st. szer. Marcin Łojko, st. szer. Daniel Szkarapat, st. szer. Janusz Szkarapat, st. szer. Sebastian Tylutki i szer. Piotr Rudek (wszyscy są zawodnikami Twardego Świętoszów) oraz st. szer. Jacek Adamowicz (Orzeł Lubawka - drużyna klasy A) i st. szer. Grzegorz Mazurek (Nysa Przewóz - klasa B).

Siatkarski pojedynek Polska-Anglia.

Pod siatką w kraju mistrzów świata

W Świętoszowie zmierzyli się także siatkarze. Na początek siatkarskiego turnieju walczyli Anglicy z Walijczykami. W pierwszym secie Anglicy szybko objęli prowadzenie 8:0. Później mecz się wyrównał, ale zwycięstwo (25:19) i tak należało do Anglików. Drugi set skończył się identycznym wynikiem. Walijczycy przegrali 0:2 i po krótkim odpoczynku zmierzyli się z gospodarzami. Siatkarze ze Świętoszowa są najlepsi w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Walijczycy początek spotkania mieli dużo lepszy niż z Anglikami - był nawet remis 4:4. W dalszej części gry jednak siatkarze 10 BKPanc grali coraz lepiej i wygrali seta 25:11. Drugi set był bardziej wyrównany i zakończył się zwycięstwem gospodarzy 25:23.

W spotkaniu o pierwsze miejsce w turnieju gospodarze wygrali 2:0 z Anglikami. W pierwszym secie nasi siatkarze dali ugrać rywalom tylko 10 punktów, a w drugim 15. Kapitanem zwycięskiej drużyny był szer. Adrian Milczarek, do niedawna grający trener II-ligowej drużyny Wojskowego Klubu Sportowego Sobieski – Arena Żagań. Wraz z nim w zespole 10 BKPanc zagrali: st. kpr. Paweł Szlachta, st. kpr. Artur Wróblewski, kpr. Bogusław Azarko, st. szer. Tomasz Bawłowicz, st. szer. Wojciech Czyżowski, st. szer. Tomasz Ruta, st. szer. Mariusz Wójciak i szer. Katarzyna Leja, była reprezentantka Polski w biatlonie.

„Wembley Świętoszów”

Pomysł zorganizowania polsko-brytyjskich rozgrywek zrodził się przy okazji ćwiczeń pod kryptonimem „Black Eagle-14”. Początkowo miał się odbyć jedynie mecz piłkarski pomiędzy żołnierzami z 10 BKPanc i gośćmi z Wielkiej Brytanii. Ostatecznie jednak zdecydowano, że odbędą się turnieje w dwóch dyscyplinach sportu. Goście postanowili spotkać się z gospodarzami zarówno na murawie, jak i na boisku do piłki siatkowej. Co więcej, wystawili dwie drużyny – w składzie jednej byli Anglicy, w drugiej – Walijczycy. W ten sposób w Świętoszowie odbyły się pierwsze międzynarodowe turnieje i oba zakończyły się triumfem żołnierzy z 10 BKPanc.

Gen. dyw. Jarosław Mika wręcza pamiątkowe puchary uczestnikom zawodów.

Mecze piłkarskie obserwował gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Po ich zakończeniu, w asyście płk. Macieja Jabłońskiego, dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, kapitanom drużyn piłkarskich i siatkarskich wręczył pamiątkowe puchary. Dowódca „Czarnej Dywizji” turnieje w Świętoszowie uznał za bardzo udane, a po zwycięskim meczu polskich piłkarzy nad angielskimi podkreślił, że biało-czerwoni rzadko wygrywali z Anglikami w meczach piłkarskich. Przypomniał „zwycięski” remis na słynnym Wembley i nawiązując do tego niezapomnianego dla kibiców meczu z 1973 roku, nazwał nowo otwarty stadion w Świętoszowie „Wembley Świętoszów”.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~katol
1416777960
Dla remisu : pojedynek na głowice .
4B-26-E9-39

Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
„Ta ziemia do Polski należy…”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
W obronie wschodniej flanki NATO
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
Śladami ojca
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO