moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Korpus oficerów zasilili absolwenci

186 podchorążych zostało dziś uroczyście promowanych na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Promocja absolwentów szkół wojskowych odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ponad 140 z nich ukończyło dęblińską Szkołę Orląt. Po raz pierwszy w niemal 90-letniej historii tej uczelni prymuską została kobieta.


– Jesteśmy na etapie transformacji, realizujemy ambitny program modernizacji technicznej. Dlatego Siłom Zbrojnym potrzeba dziś dowódców, którzy mają nie tylko autorytet, ale także siłę i odwagę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Tylko tacy oficerowie mogą skutecznie połączyć nowoczesność z odpowiedzialnością, odpowiednimi umiejętnościami, wykształceniem i wyszkoleniem – zaznaczył generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zwracając się do nowo mianowanych oficerów.

Jesteście spadkobiercami tradycji oręża polskiego

Uroczysta promocja absolwentów szkół wojskowych odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Do tego miejsca nawiązał gen. Gocuł. – Obejmując stanowiska służbowe pamiętajcie, że jesteście spadkobiercami pięknej i bogatej tradycji oręża polskiego. Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem heroicznej walki Polaków o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Świadomość dokonań i ofiary poprzedników stanowi żołnierski drogowskaz oraz zobowiązanie do nieustającej, indywidualnej i zbiorowej troski o losy Polski – podkreślał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W sumie do stopnia podporucznika mianowanych zostało 186 osób. Wśród nich znalazło się 44 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Pozostałe 142 osoby to absolwenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Wśród mianowanych większość stanowią podchorążowie, którzy studiowali w systemie studiów pięcioletnich. Ale stopień podporucznika otrzymało też dziś kilkunastu absolwentów dwuletniego kursu oficerskiego oraz podoficerowie, którzy odbyli u nas sześciomiesięczny kurs oficerski – mówi ppłk Janusz Chojecki, oficer prasowy uczelni.

Tytuł prymusa zdobyła kobieta

To 118. promocja „Szkoły Orląt”, ale po raz pierwszy w niemal 90-letniej historii WSOSP pierwszą lokatę uzyskała kobieta – ppor. pil mgr inż. Ewa Maj, absolwentka kierunku lotnictwa i kosmonautyki w specjalności pilota samolotu transportowego. Jej średnia to 4,83.

Wręczenie patentów oficerskich absolwentom WSOSP. Najlepsza na roku była ppor. pil mgr inż. Ewa Maj (na zdjęciu: pierwsza z lewej).

– Cieszę się, że z taką lokatą udało mi się skończyć te niełatwe studia. Dzisiejszy dzień i promocja będąca podsumowaniem mojej pięcioletniej edukacji. Dla mnie to także początek nowego rozdziału w życiu. Nie mam obaw, bo dotąd nie brakowało mi entuzjazmu i zapału do rozwijania własnych umiejętności. Wierzę, że sobie poradzę – zapewnia ppor. Maj.

Już 23 grudnia pani oficer obejmie pierwsze stanowisko służbowe. Będzie pilotem samolotu transportowego Bryza w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Drugą lokatę wśród absolwentów dęblińskiej WSO uzyskała ppor. pil mgr inż. Joanna Słomiana (średnia ocen 4,69, specjalność pilot samolotu transportowego), trzecią zaś ppor. pil mgr inż. Miłosz Tomaszkiewicz (średnia ocen 4,57, specjalność pilot śmigłowca).

Po akcie promowania młodzi oficerowie złożyli oficerskie ślubowanie oraz zgodnie z tradycją odśpiewali „Pieśń Rycerską”.


Biskup polowy: bądźcie wzorem do naśladowania

Przed uroczystościami na pl. Piłsudskiego absolwenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Akademii Marynarki Wojennej (AMW) i Wojskowej Akademii Technicznej wzięli udział we Mszy św. w katedrze polowej. – Piszcie piękną historię swojego młodego życia, zdobywajcie kolejne awanse, bądźcie dla innych przykładem i wzorem do naśladowania w podejmowaniu odważnych decyzji i pokonywaniu wszelkich trudności. Życzę Wam, abyście nigdy nie zamienili życia godnego oficera Wojska Polskiego na życie wygodne. Służcie Bogu i Ojczyźnie zawsze z uśmiechem, pasją i entuzjazmem – mówił do absolwentów szkół wojskowych biskup polowy Józef Guzdek. I dodał, że dziś skończył się pewien etap życia podchorążych. – Dotąd nieustannie byliście obdarowywani przez innych, ale już wkrótce zostaniecie skierowani do miejsca służby z poleceniem, aby innych ubogacać. Nieustannie troszcząc się o własny rozwój, weźmiecie odpowiedzialność za rozwój powierzonych wam ludzi – podkreślał biskup Guzdek.

PG

autor zdjęć: profil FB - Siły Powietrzne, kpr. pchor. Daniel Młynarczyk, Ordynariat Polowy WP

dodaj komentarz

komentarze

~Monika
1416837660
Serdeczne pozdrowienia dla ppor. Ewy Maj. Cała Bychawa Ci gratuluje!
10-8A-57-D2
~płk Piotr Kowaluk
1416743220
Czy dywan znajdujący się na podium, na którym odbywa się promocja, powinien mieć symbole wojskowe (biało - czerwona szachownica), które są deptane? Moja uwaga dotyczy nie tylko pierwszego zdjęcia ilustrującego artykuł, ale i innych uroczystości, nie mówiąc o "uroczystym przecinaniu", na różnego rodzaju otwarciach, biało - czerwonej wstęgi. Co ma na ten temat do powiedzenia Departament Wychowania i Promocji Obronnosci? płk Piotr Kowaluk
7A-7D-43-AA
~hoyden
1416680280
Tak ? A po jakiej specjalności ? Bo chyba nie po pilotażu.
BF-DA-26-C1
~arni
1416675120
fajnie do nas tez przyszła nie dawno pani ppor. po deblinie i co robi ?? sprawdza zeszyty samokształcenia st.szeregowym parodia pozdrowienia jw Darzewo kolo koszalina
75-FC-CB-67

Wyszkolenie sprawdzą w boju
 
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowe Oscary przyznane!
Pierwszy polski technik AH-64
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Uwaga, transformacja!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
NATO na północnym szlaku
„Wielka droga” dostępna online
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zmiany w dodatkach stażowych
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zapraszamy na Festiwal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Rajd ku czci saperów
Sztuka ochrony zabytków
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Husarz na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Treningi z wojskiem wracają
Wiosenna burza nad Estonią
Gry wojenne w szkoleniu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO