moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa

To dokument, który wyznaczy zmiany i kierunki działania ważne z punktu widzenia sytuacji, w której się znaleźliśmy jako państwo i naród – mówił prezydent Bronisław Komorowski po zatwierdzeniu „Strategii bezpieczeństwa narodowego”. To kompleksowa analiza stanu bezpieczeństwa kraju i jego zagrożeń, nie tylko militarnych.


„Strategię bezpieczeństwa narodowego” prezydent Bronisław Komorowski podpisał w Belwederze w obecności szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja oraz wicepremiera i ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

Dokument przygotował międzyresortowy zespół specjalistów, którzy nad „Strategią… ” pracowali od września 2013 roku. Opisują oni interesy narodowe i główne cele w dziedzinie bezpieczeństwa kraju, wskazując, jak Polska może te cele osiągnąć.   

Zmiany na Wschodzie

–  Wspólnie wyciągamy wnioski z tego, co się zmieniło na gorsze na wschód od Polski, gdzie pojawił się nie tylko obszar niestabilności, ale i obszar, w którym widać, że nastąpiły zmiany złe, jak wszystko wskazuje – trwałe, które pogarszają stan bezpieczeństwa na wschód od naszej granicy – mówił Bronisław Komorowski.


Kompleksowa analiza przedstawia stan bezpieczeństwa i zagrożenia kraju. Dotyczą one zarówno zagrożeń militarnych, jak i pozamilitarnych, np. w energetyce. „Strategia… ” wskazuje jednocześnie kierunki i sposoby wzmacniania bezpieczeństwa. 

Trzy priorytety

Wśród trzech priorytetów „Strategii bezpieczeństwa narodowego” znalazły się działania na rzecz: skoncentrowania wysiłków na zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom oraz terytorium państwa; wspieranie konsolidacji NATO wokół funkcji obronnej, w tym strategiczne wzmocnienie jego wschodniej flanki; wzmocnienie ONZ i odbudowa znaczenia OBWE.

Autorzy „Strategii… ” podkreślają, że dla bezpieczeństwa Polski ważne jest także „pogłębianie procesów integracyjnych UE, tak aby dysponowała ona odpowiednim potencjałem bezpieczeństwa, w tym obronnym”. Wskazują także potrzebę ściślejszej współpracy między NATO a UE.

USA – strategiczny partner

W myśl dokumentu strategicznym partnerem dla Polski pozostaną Stany Zjednoczone, przy czym mamy zabiegać o obecność wojsk NATO (głównie USA) w państwach wschodniej flanki. Dokument zaleca także „rozwijanie bliskiej współpracy z sąsiadami”. „W relacjach z Rosją istotne będzie rozwiązywanie trudnych spraw z uwzględnieniem standardów prawa międzynarodowego” – podkreślają autorzy „Strategii… ”.  

Wzmocnienie systemu obronności kraju ma nastąpić głównie poprzez włączenie w jeden zintegrowany system różnych instytucji poza armią. Chodzi głównie o organizacje pozarządowe i wszystkie służby mundurowe. Za realizację „Strategii… ” odpowiadać będą przede wszystkim ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie, organy samorządu terytorialnego.

Jednym z kolejnych zadań związanych z bezpieczeństwem Polski będzie stworzenie tajnej dyrektywy obronnej, a także dokumentów i decyzji dotyczących rozwoju sił zbrojnych.

Zatwierdzona przez prezydenta „Strategia bezpieczeństwa narodowego” zastąpi poprzednią strategię z 2007 roku. Po raz pierwszy tego typu dokument opracowano w 1989 roku, od tego czasu jest on aktualizowany co 5–7 lat.

Ewa Korsak

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1415783340
~Strzelec - nie każdy ochotnik powinien dostać broń do ręki. Dałbym duże możliwości . Najrozsądniejszych szkoliłbym na Spik'e,
4B-26-E9-39
~Strzelec
1415263740
Odbudujmy Armię Krajową. Potencjał jest w organizacjach paramilitarnych. Szczeble tworzenia to gmina , powiat, województwo. Wykorzystajmy młodych ochotników, bo tylko w ochotnikach jest jeszcze nadzieja na realizację szczytnych celów.
CA-E2-0A-DA
~ja
1415212860
To dziwne że temat zagrożenia ze strony islamistów umyka politykom. Wroga dopatrujemy się za naszą wschodnią granicą a wróg tak naprawdę już tu jest, buduje meczety i omamia kraje UNII Europejskiej swoją "RELIGIĄ MIŁOŚCI" i "świętą księgą - KORANEM" Narody Europy, w tym także Polska zapłacą za tę krótkowzroczność bardzo drogo. Będzie, już niedługo, za późno na działania.
0E-5C-0F-F9

Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kadisz za bohaterów
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Gunner, nie runner
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pod skrzydłami Kormoranów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Wojna na detale
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO