moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czołgiści z Żurawicy mają nowego dowódcę

Ppłk Wiesław Szczepankiewicz został dowódcą 1 Batalionu Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. A stanowisku zastąpił ppłk. Rafała Kowalika, który został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się 6 października w Żurawicy.

Ppłk Wiesław Szczepankiewicz (z prawej), nowy dowódca 1 Batalionu Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, i dotychczasowy dowódca batalionu ppłk Rafał Kowalik.

Uroczysty apel przeprowadzony został na głównym placu jednostki czołgistów w Żurawicy. Pułkownik Kowalik podziękował wszystkim swoim podwładnym za współpracę oraz zaangażowanie. Słowa podziękowania za wsparcie skierował także do kolegów ze służb mundurowych z regionu, władz samorządowych oraz sympatyków jednostki. – Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy każdego szczeble jest częścią codziennej żołnierskiej rzeczywistości. Ta chwila jest okazją do podziękowania wszystkim, którzy w czasie mojego dowodzenia swoją rzetelną służbą i pracą wnieśli szczególne zasługi w rozwój batalionu oraz dali dowody odpowiedzialności i pełnego zaangażowania. Osobiście poczytuję sobie za wielki zaszczyt i wyróżnienie, że mogłem w krótkim, bo zaledwie trzyletnim okresie, dowodzić tak wspaniałym kolektywem – powiedział ppłk Kowalik.

W uroczystości wzięła udział również rodzina patrona jednostki płk. Józefa Koczwary, którego imię batalion przyjął właśnie pod dowództwem ppłk. Kowalika.

Generał brygady Wojciech Kucharski przypomniał ostatnie osiągnięcia batalionu, do których zaliczył udział i wysoką ocenę dla czołgistów w ćwiczeniu pod kryptonimem „Anakonda” w 2012 roku oraz dwukrotne zdobycie tytułu najlepszego pododdziału wojsk pancernych w kraju.: – Poprzeczka przed nowym dowódcą została postawiona bardzo wysoko – powiedział gen. Kucharski.
Głównym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru 1 Batalionu Czołgów i insygniów dowodzenia batalionem – proporca dowódcy i buzdygana.

W czasie okolicznościowego przemówienia obejmujący stanowisko ppłk Wiesław Szczepankiewicz zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby batalion nadal uzyskiwał tak wysokie wyniki.  
Uroczystość zakończył pokaz musztry paradnej oraz  defilada. Przed trybuną przejechały czołgi oraz transportery.

Podpułkownik Wiesław Szczepankiewicz swoją służbę wojskową rozpoczął w 1982 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych. W szeregi podhalańczyków wstąpił w 2000 roku. W kolejnych latach służył jako szef sekcji w dowództwie brygady, a następnie został zastępcą dowódcy polsko-ukraińskiego batalionu sił pokojowych w Przemyślu. Po rocznym okresie służby w 1 Batalionie Dowodzenia w Legionowie powrócił do brygady w szeregi 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Zastępcą szefa Sztabu 21 BSP został we wrześniu 2012 roku. W czasie tej ostatniej kadencji przez dłuższy czas pełnił obowiązki szefa sztabu brygady. Podpułkownik Wiesław Szczepankiewicz jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej, pełnił także służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.
          
Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Partnerstwo Polski i Litwy
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Sprawdzili się na macie i w ringu
Maj polskich żywych torped
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Nowy starszy podoficer w SGWP
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Zmiana warty na wschodniej granicy
Partnerstwo daje siłę
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Na styku zagrożeń
Ferie z wojskiem
Premier wojenny
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
HIMARS-y w Rumunii
GROM szkoli przyszłych operatorów
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Zimowi podhalańczycy
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Kursy podoficerskie po nowemu
Zatrzymanie pracownika MON-u
Przeprowadzka CSWOT-u
Gladius wzmacnia armię
Together on the Front Line and Beyond
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Ostatnia minuta Kutschery
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Co nowego w przepisach?
Litwa stawia na poligony
PKW „Noteć” – koniec misji
Kierunek Rumunia
To nie mogło się udać, ale…
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Outside the Box
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Pies pomaga walczyć z PTSD
Terytorialsi konstruktorami dronów
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Szwedzi z Piorunami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Ekstremalnie ważny cel
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Oko na Bałtyk
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO