moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Książka „Nowy wspaniały żołnierz”

Jest to książka o badaniach i innowacjach umożliwiających wpływanie na umiejętności, zdolności, emocje i sprawność człowieka. Rewolucja biotechnologiczna w takich dziedzinach, jak psychofarmakologia, neurobiologia, bioelektronika, genetyka i inżynieria genetyczna prowadzi do konstruowania „nowego wspaniałego żołnierza”.

To książka o żołnierzu jako istocie ludzkiej, który w obliczu eksplozji i ekspansji technologii wzmacniających jego parametry fizyczne i psychiczne ulega postępującej instrumentalizacji, wyzbywając się tradycyjnie rozumianego i przeżywanego człowieczeństwa. Praca ta umacnia pozycję Autora jako naukowca o niesłychanej erudycji, umiejętności multidyscyplinarnej analizy złożonych zjawisk społecznych, a przy tym potrafiącego w wartki i przystępny sposób pisać o skomplikowanych problemach współczesnego świata
(z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego). 

Autor opuścił «znane i bezpieczne wody», śmiało zapuszczając się na obszar, gdzie nauki medyczne zbliżają się do zagadnień inżynieryjnych, a etyka z bezradnością przygląda się manipulowaniu nie tylko ludzkim mózgiem, ale również próbom ingerowania w kod genetyczny. Jest to w pełni oryginalne dzieło naukowe przygotowane z dużą erudycją i odwagą intelektualną, w którym autor poszerza czasowy horyzont poznawczy fenomenu wojny o wymiar już nie tylko prognostyczny, lecz wręcz futurologiczny (z recenzji dr. hab. Krzysztofa Kubiaka, Dolnośląska Szkoła Wyższa).  

Książka stoi na pograniczu faktów naukowych i futurologii, ale takiej futurologii, która na naszych oczach staje się faktem. To także książka o moralności w czasach cyfryzacji i cyborgizacji (Sidey Myoo, Instytut Filozofii UJ). 

Tę obszerną, gęstą od faktów i interpretacji oraz w pewnym sensie prognostyczno-profetyczną pracę czyta się z niekłamaną przyjemnością zarówno z uwagi na klarowność przewodu myślowego zaproponowanego przez autora, elegancką narrację, jak i głębokie osadzenie jej w przestrzeni klasycznej europejskiej myśli humanistycznej. Fakt, że dzieło tak dużego kalibru poświęcone w swej najgłębszej istocie kwestiom militarnym wyszło spod pióra przedstawiciela nauk społecznych na uczelni cywilnej, jest poniekąd ilustracją dosadnej uwagi rzuconej ongiś w przestrzeń publiczną przez francuskiego męża stanu Georges’a Clemenceau: „wojna jest przedsięwzięciem zbyt poważnym, aby powierzyć je zawodowym wojskowym” (Andrzej Wojtas, redaktor naczelny MMS „Komandos”). 

To jedno z nielicznych na świecie, a w Polsce na pewno jedyne, prawdziwe dzieło naukowe, ukazujące, jak można wpływać na aspekt ludzki w działaniach bojowych. Jest to książka niezwykła, bo niezwykłego autora. Nikt dotąd nie zgromadził pod jednym tytułem takiej wiedzy o sposobach wpływania na poprawę ludzkich możliwości w działaniach bojowych, popierając to ogromną faktografią. Kto powinien, a kto musi być czytelnikiem tej pozycji? Z pewnością książkę powinien przeczytać każdy wojskowy. Ten dowodzący zespołami żołnierzy od szczebla pododdziału, jak również planista każdego szczebla, planujący i organizujący walkę – nawet na najniższym szczeblu. A muszą ją przeczytać i jednocześnie przeanalizować, przy jednoczesnym wyciągnięciu właściwych wniosków, najwyżsi dowódcy – od szczebla związku taktycznego poprzez rodzaj sił zbrojnych do instytucji centralnych (mjr rez. dr inż. Maciej Zimny, były oficer
6 BPD i GROM).

 Łukasz Kamieński – adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Specjalizuje się w strategii, historii i teorii wojny oraz związkach między technologią i wojną. Autor książek: „Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych” (2009) oraz „Farmakologizacji wojny. Historia narkotyków na polu bitwy” (2012).

Łukasz kamieński, „Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2014., seria: MOMENTUM, ISBN: 978-83-233-3728-7, str.: 532.

„Polska Zbrojna” objęła książkę patronatem medialnym.

PZ

autor zdjęć: Przemysłowe Centrum Optyki,Uniwersytet Jagielloński

dodaj komentarz

komentarze


Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
 
Narodziny polskich sił morskich
Polsko-koreańskie rozmowy
Orka po koreańsku
Misja: obronić Finlandię
Ostre strzelanie w Świętoszowie
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Najdłuższa noc
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Uwolnić zakładników
Kolejne zakupy dla wojska
Terytorials na etacie
Abramsy jadą na ukraiński front
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Realia, a nie teoria
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Sokół czuwa w Tatrach
PGZ rośnie w siłę
„Pług” idzie na śmierć
Ekspresowa pomoc
Out of the Shadow
Fiński debiut w Sojuszu
Porozumienie Sikorski-Stalin
„Sokół” wylądował
Podchorążowie świętują
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Futsal na zakończenie rywalizacji
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
PKW Orlik już w Estonii
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Saperzy na wschodzie Polski
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
PKW Orlik gotowy na misję
Unijna pomoc dla Ukrainy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Szef MON-u o planach obrony kraju
Polski dzień strzelania w Rumunii
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
32 krążki pływaków-żołnierzy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Wszystkie Pilice w wojsku
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zielony talizman Polaków
Pierwszy polski Homar
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO