moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Partnerzy? Raczej konkurenci

Ukraińscy biznesmeni, którzy pojawili się na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, szukali na naszych targach przede wszystkich nowych rynków zbytu dla swoich wyrobów, które do tej pory eksportowali do Rosji – pisze Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

Sytuacja na Ukrainie, a dokładniej toczona przez to państwo hybrydowa wojna z „separatystami”, sprawiła, że w światowych mediach zaczął dominować obraz słabej, źle wyposażonej ukraińskiej armii, która nie daje sobie rady z bojownikami uzbrojonymi w rosyjskie wyrzutnie rakietowe i czołgi, bo nie ma czym z nimi walczyć. Od razu pojawiły się głosy co bardziej krewkich polityków, także i naszych, że to wina tamtejszej, zacofanej zbrojeniówki i że trzeba Ukraińcom pomóc wysyłając im nowoczesną, zachodnią broń.

O ile zgadzam się z drugą częścią powyższego stwierdzenia, iż ukraińskiej armii państwa zachodnie powinny w trybie pilnym sprzedać (z maksymalnym uproszczeniem procedur) kamizelki kuloodporne, hełmy kewlarowe, amunicję strzelecką oraz nowoczesne wyrzutnie przeciwpancerne i przeciwlotnicze, tak zdecydowanie nie zgadzam się z pierwszą jego częścią, o zacofaniu ukraińskiej zbrojeniówki.

Owszem, to nie jest przemysł, który ma do zaoferowania technologie teleinformatyczne porównywalne z zachodnimi. Nie kupimy tam zaawansowanych dronów rozpoznawczych czy głowic optoelektrocznicznych. Nie kupimy, bo tamtejsza zbrojeniówka w czym innym się specjalizuje. Ukraińcy nastawili się już dawno temu na modernizację sprzętu bazującego technologicznie na latach 70 i 80, głównie pancernego i lotniczego, i robią to nie tylko dobrze, ale również potrafią swoje produkty skutecznie eksportować.

W 2012 roku korporacja Ukrspeceksport (ukraiński odpowiednik PHO) uzyskała z tego tytułu przychody rzędu miliarda dolarów. Wśród krajów, do których Ukraina sprzedaje broń znalazły się m.in. Indie, Irak, Chiny, Kazachstan oraz Tajlandia. Od lat największym rynkiem zbytu dla ukraińskiej zbrojeniówki jest jednak Rosja. Szacuje się, że w ubiegłym roku aż 70 procent eksportowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, trafiło właśnie do tego kraju (głównie w częściach – np. silnikach do czołgów i śmigłowców).

To uzależnienie ukraińskiej zbrojeniówki od Rosji, kapitałowe, personalne etc. przez lata nie było dla Kijowa problemem. Teraz jest i to więcej niż poważnym. Tamtejsze firmy, aby uniknąć zapaści, muszą jak najszybciej znaleźć na zachodzie Europy nie tylko nowe rynki eksportowe, ale również partnerów gospodarczych.

Ukraińcy biznesmeni, urzędnicy i wojskowi, którzy zawitali licznie na MSPO, aby wziąć udział w konferencji „Ukraiński przemysł obronny”, którą zorganizowało NATO Liaison Office in Ukraine, przekonywali, że to szansa również dla naszego kraju.

Ja, poza szansą, widzę w wymuszonej geopolitycznie ekspansji ukraińskiej zbrojeniówki na zachód, sporo zagrożeń i naturalnych konfliktów interesów z polskimi firmami. Boję się, że dla dobra „sojuszy” politycznych z naszym wschodnim sąsiadem zapomnimy, że gdy skończy się wojna hybrydowa, zostanie nam zwykły biznes.

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~zbychu
1411651860
Numer specjalny magazynów RAPORT WTO i Defense Express poświęcony możliwościom współpracy polskiego i ukraińskiego przemysłu obronnego: http://www.kijow.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/publikacja__polska_ukraina__sasiedzi___partnerzy_w_obronnosci_
AE-D1-FA-29
~tomasz
1410622500
Szkoda, że nasi dziennikarze nie tylko o Ukrainie nic nie wiedzą, ale także o jej przemyśle obronnym i jej potencjale oraz o szansie, którą dla naszej zdziesiątkowanej "reformami" zbrojeniówki stanowią ukraińskie firmy będące "w potrzebie" ... Szkoda, bo przecież masa podobnych tekstów w mediach kształtuje opinię publiczną ...
AE-D1-FA-29
~scooby
1409845020
Podobnie będzie z rolnictwem jak Ukraina wejdzie do UE. Jak wdroży nowoczesne sytemu uprawy na swoich ziemiach to "pyrki" z Ukrainy będą po 15 groszy za kilogram w "polskim" markecie. Ale nie ma innej drogi.
39-FF-C3-6D

W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Święto wojskowego sportu
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO