moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inscenizacja walk obronnych z września 1939 r.

We wrześniu 1939 r. 10 Dywizja Piechoty Armii „Łódź” stoczyła najdłuższą, trwającą 27 godzin, bitwę w okolicy Strońska i Belenia. Obrońcy nie byli w stanie utrzymać pozycji, ale ich opór utrudnił wojskom niemieckim rozwinięcie natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy. To tu nad brzegiem Warty zachowały się cztery schrony bojowe z okresu kampanii wrześniowej, które w ostatnich latach odnowiono i zaopatrzono w tablice informacyjne.

Od kilku lat, w pierwszych dniach września przy bunkrach pojawiają się znów żołnierze w mundurach z okresu II wojny światowej. Głównym organizatorem rekonstrukcji walk na linii rzeki Warty jest Powiat Zduńskowolski. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Marszałek Województwa Łódzkiego i Wojewoda Łódzki, Dowódca 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia i Polskie Towarzystwo Historyczne. Od 2009 roku bitwa stanowi jeden z etapów projektu „Szlakiem bojowym Strzelców Kaniowskich”, realizowanego wspólnie z kilkoma samorządami i 15 Sieradzką Brygadą Wsparcia Dowodzenia.

Rekonstrukcja walk w Beleniu Zagórzycach jest wydarzeniem oczekiwanym przez miejscową społeczność oraz tych, którzy przybywają z dalszych stron, by uczestniczyć w żywej lekcji historii. Dzięki wielu grupom rekonstrukcyjnym jest odtwarzane natarcie niemieckiej piechoty od strony rzeki, działania obronne w okopach i przy schronach, atak lotniczy. Dużą atrakcję stanowi wykorzystanie historycznego sprzętu oraz efektów pirotechnicznych. Kilkutysięczna publiczność, zgromadzona w naturalnym amfiteatrze na stokach pradoliny Warty, może obserwować „teatr wojny” w autentycznej scenerii.

Tegoroczna inscenizacja rozpocznie się 6 września o godzinie 17.00.

Więcej informacji: www.powiatzdunskowolski.pl

„Polska Zbrojna” objęła imprezę patronatem medialnym.

PZ

autor zdjęć: Powiat Zduńskowolski

dodaj komentarz

komentarze


Ślady, których nie widać
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Czerwieńsze będą…
Śmierć w sercu Azji
Sojusz kontra drony
Wielka gra na ukraińskim froncie
Oswoić „latający komputer”
Syndrom Karbali
Bałtyk, wspólna sprawa
K9, ognia!
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
NATO rozkłada lotniczy parasol
Za sterami DORSZ i myśliwców
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Generał z cienia
Kraków zaprosił weteranów
Od indeksu do munduru
Wsparcie ma znaczenie
Lotnisko w zanadrzu
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Nowa baza US Army w Polsce?
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Chcą budować dla Amerykanów
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Polsko-estońska współpraca
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polsko-kanadyjska współpraca
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Latający dron – broń na okręty podwodne
Marsz prawdę ci powie
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
DIANA szansą dla polskich innowacji
Hegseth odznaczył polskiego generała
Groźny incydent w Libanie
Bez zmian w emeryturach
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO