moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydenci o Ukrainie i szczycie NATO

Działania Rosji względem Ukrainy łamią fundamentalne zasady, na których opiera się międzynarodowe bezpieczeństwo. Obecny konflikt jest najpoważniejszym wyzwaniem dla Europy od czasów zimnej wojny – podkreślał dziś Bronisław Komorowski podczas spotkania z prezydentami państw Europy Środkowej i Wschodniej.


Szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, krajów bałtyckich oraz Rumunii i Bułgarii odbył się z inicjatywy Bronisława Komorowskiego. Politycy rozmawiali w Warszawie na temat wpływu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na bezpieczeństwo Europy, a w szczególności naszego regionu oraz tego w jaki sposób Europa i NATO powinny odpowiedzieć na zestrzelenie przez prorosyjskich separatystów samolotu pasażerskiego nad Ukrainą.

– Do tej pory Rosja ignorowała głos Europy, bo nie mieliśmy jednego stanowiska, brakowało też konsekwencji i realnych działań. Mam nadzieję, że spotkanie w Warszawie pozwoli opracować katalog sankcji, które zostaną rzeczywiście wprowadzone wobec Rosji. Dyplomacja unijna, a nie jedynie dyplomaci państw członkowskich, powinna pokazać Rosji, gdzie jest czerwona linia, której przekroczenia Europa nie będzie tolerowała – mówi poseł Jerzy Budnik (PO) z Komisji Obrony Narodowej.

Zdaniem polskiego prezydenta tragedia 298 pasażerów malezyjskiego boeinga pokazuje, że spór rosyjsko-ukraiński należy postrzegać w kategoriach bezpieczeństwa globalnego. – Jestem przekonany, że to najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny. A przecież wszyscy przeżywaliśmy ją jako daleko idącą opresję w stosunku do naszych krajów, naszych narodów. Zakończenie zimnej wojny oznaczało jednocześnie odzyskiwanie przez nasze kraje wolności i demokracji – powiedział Komorowski. Według prezydenta, Rosjanie naruszyli „fundamenty ładu architektury europejskiej”. Dlatego – jak przekonywał Komorowski – w konflikcie Moskwa-Kijów nie chodzi jedynie o suwerenność Ukrainy, ale „również o wiarygodność porządku europejskiego opartego na zasadach poszanowania integralności terytorialnej i niestosowania siły – i groźby jej użycia – w stosunkach międzynarodowych”.

Polski prezydent przekonywał, że Europa i NATO muszą „szukać rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo”.

Jednym z takich rozwiązań jest – zdaniem Bronisława Komorowskiego – wzmocnienie przez NATO wschodniej flanki Sojuszu. Na tym zależy nie tylko Polsce, także państwom bałtyckim, gdyż konflikt rosyjsko-ukraiński pokazał, że i one nie mogą się czuć bezpieczne.

Prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej chcą uzgodnić wspólne stanowisko na wrześniowy szczyt NATO w Wielkiej Brytanii. Jednym z postulatów będzie m.in. położenie większego nacisku na kolektywna obronę państw członkowskich Sojuszu. – NATO powinno powrócić do efektywnego zapewniania swoim członkom możliwości zbiorowej obrony – podkreślał Bronisław Komorowski.

Zdaniem posła Jerzego Budnika spotkania prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej są potrzebne, bo wzmacniają głos nie tylko Polski, ale całego regionu. – Powinniśmy walczyć o nasze sprawy razem, bo wtedy jesteśmy skuteczni. Mam nadzieję, że przyniesie to efekty na szczycie NATO we wrześniu – ocenia poseł Budnik.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział prezydenci: Litwy – Dalia Grybauskaite, Łotwy – Andris Berzins, Estonii – Toomas Hendrik Ilves, Czech – Milosz Zeman, Słowacji – Andrej Kiska, Węgier – Janos Ader, Bułgarii – Rosen Plewnelijew i Rumunii – Traian Basescu.

Na temat przygotowań do szczytu NATO i sytuacji na Ukrainie prezydent Komorowski rozmawiał telefonicznie we wtorek także z Barackiem Obamą.

JT

autor zdjęć: Wojciech Olkusnik

dodaj komentarz

komentarze

~Sebo
1406154840
"Zdaniem polskiego prezydenta tragedia 298 pasażerów malezyjskiego boeinga" jaka tragedia to było zwykłe celowe zestrzelenie
DC-87-B0-2C

Orlik po raz dziesiąty
 
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
SOMA dla specjalsów
Nastał dzień krwi i chwały…
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W BBN o sytuacji na granicy
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Niemiec z Goździkiem
Słowo jak odcisk palca
Wojskowa politechnika świętuje
Mielec wraca do odrzutowców
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
F-16 lecą na Litwę
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Reforma administracji wojskowej
Cougary dla Wojska Polskiego
„Tumak ’21” na finiszu
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Na straży polskich rubieży
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Course on Diplomacy
Śladem „białych kurierów”
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Mecz z mistrzem!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Oczy na wschodnią flankę
Dowódca generalny na granicy
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Bryza na południowej flance
Żołnierz ranny na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Polskie wyrzutnie Wisły
Nocny szturm na polską granicę
Harduny dla strażaków?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Legioniści wkraczają do Warszawy
Podchorążowie na posterunku
Zespół NATO na bojowo
W jedynym słusznym kierunku
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO