moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

IPN odnalazł kolejne mogiły ofiar bezpieki

Szczątki 20 ofiar komunistycznych represji z lat 1945–1956 odnaleźli na warszawskim cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej badacze z Instytutu Pamięci Narodowej. Ekipa archeologów od tygodnia prowadzi tam prace ekshumacyjne. Na terenie nekropolii w bezimiennych grobach może być pochowanych nawet tysiąc osób.


– Dzięki prowadzonym pracom udało się nam potwierdzić, że cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej rzeczywiście jest miejscem, gdzie w latach 40. i 50. chowano ofiary komunizmu – mówi dr Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Pod jego kierownictwem zespół antropologów, medyków sądowych, genetyków, archeologów i historyków od tygodnia prowadzi badania na terenie położonej na warszawskim Służewiu nekropolii. Dotąd odkryto tam szczątki co najmniej 20 osób.

Dr Szwagrzyk podkreśla, że cmentarz przy Wałbrzyskiej to po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach drugie, co wielkości miejsce w Warszawie, gdzie chowano ofiary komunizmu. – Na Służewiu może leżeć od kilkuset nawet do tysiąca osób – mówi badacz IPN.

Grzebano tutaj nie tylko działaczy podziemia straconych na podstawie wyroków sądowych, lecz także osoby zamordowane i zmarłe z powodu tortur, wycieńczenia lub nieludzkich warunków w warszawskich więzieniach i aresztach UB.

Chowano je potajemnie nocą, w bezimiennych mogiłach na polu leżącym wówczas kilkaset metrów od cmentarnego muru. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nekropolia się rozrosła i objęła także teren tamtych pochówków.


– Z tego powodu obszar do poszukiwań mamy już bardzo ograniczony i staramy się wykorzystać każdą wolną przestrzeń do prowadzenia prac – wyjaśnia dr Szwagrzyk. Archeolodzy przekopują teren pod cmentarnymi alejkami i chodnikami.

Wydobywają jedynie kompletne szczątki. Jeśli odnajdą tylko część szkieletu, którego reszta spoczywa pod istniejącym grobem, znalezisko jest dokumentowane, badane, pobierany jest materiał genetyczny, po czym szczątki zostają powtórnie zasypane. Chodzi o to, aby nie naruszać mogiły.

– Nasze prace nie tylko potwierdzą miejsca pochówku ofiar komunizmu, lecz także pozwolą określić wielkość i kształt więziennego pola grzebalnego – mówi dr Szwagrzyk. Natomiast pobrany materiał genetyczny pomoże w ustaleniu tożsamości pochowanych tu osób.

Prace na Służewiu potrwają jeszcze tydzień lub dwa.

Grobów ofiar komunizmu IPN szuka w całej Polsce, m.in. na warszawskich Wojskowych Powązkach na tzw. łączce. W trakcie trwających od 2012 roku prac ekshumacyjnych wydobyto tam szczątki ok. 200 żołnierzy podziemia zamordowanych w więzieniu na Mokotowie. Dzięki badaniom DNA zidentyfikowano 28 z nich m.in.: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę", dowódcę V Brygady Wileńskiej AK oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę", dowódcę Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Nadal poszukiwane są szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kedywu Komendy Głównej AK, a także płk. Witolda Pileckiego, który organizował w Auschwitz ruch oporu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Gorąco wśród lodu
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Bojowy duch i serce na dłoni
Co nowego w przepisach?
Medal Honoru dla Ollisa
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Kolejne nominacje w wojsku
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Ulgi dla mundurowych coraz bliżej
Together on the Front Line and Beyond
W NATO o inwestycjach w obronność
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Outside the Box
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Taniec na „Orle”
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
POLSARIS, czyli oczy wojska
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Amerykanie zarobią na Duńczykach
PGZ szykuje Baobaba na eksport
To nie mogło się udać, ale…
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
HIMARS-y w Rumunii
Partnerstwo dla artylerii
Premier wojenny
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Armia ma liczyć pół miliona!
Ostatnia minuta Kutschery
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Engineer Kościuszko Saves America
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Buzdygan Internautów – głosowanie
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Kierunek Rumunia
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Husarz z kolejnym kamieniem milowym
„Wicher” rośnie w oczach
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Z Ustki do kosmosu
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Przez uchylone okno
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Klucz do przyszłości
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Invictus, czyli niezwyciężony
Wojsko buduje drony
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Oko na Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO