moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

BWP bronią wybrzeża

Na sygnał dowódcy ogień jako pierwsze otworzyły bojowe wozy piechoty. W stronę morza wystrzelono przeciwpancerne pociski 9M14M Malutka, potem włączyły się armaty Grom. Prawie tysiąc żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ćwiczy na poligonie w Ustce obronę oraz przygotowuje się do pływania BWP po Bałtyku. Najtrudniejsze zadanie, czyli desant bojowych wozów w morze, czeka ich we wrześniu.


Pierwsze pododdziały 7 Brygady Obrony Wybrzeża zameldowały się na poligonie na początku czerwca. Żołnierze z 3 Batalionu Zmechanizowanego, 1 Batalionu Zmechanizowanego, Batalionu Dowodzenia i Batalionu Logistycznego ćwiczą w Ustce już prawie miesiąc. – W systemie rotacyjnym szkolą się żołnierze z 1 i 3 Batalionu. Reszta w polu jest bez przerwy – mówi kpt. Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

„Niebieskie berety” mają do dyspozycji około 200 jednostek sprzętu wojskowego. Są to m.in. bojowe wozy piechoty, moździerze i przeciwpancerne pociski kierowane Spike. – Wspierają nas saperzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Inżynieryjnego. Siły lądowe wzmacniała marynarka wojenna. W szkoleniu uczestniczył także okręt transportowo-minowy ORP „Toruń” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – dodaje kpt. Krzewina-Hyc.

Żołnierze ćwiczą obronę wybrzeża morskiego. Ogień prowadzą do ustawionych w morzu tarcz imitujących przeciwnika. Strzelają m.in. z karabinów i granatników przeciwpancernych. – Prowadzenie ognia przez kompanię w ramach obrony przeciwdesantowej wybrzeża poprzedziły działania taktyczne. Żołnierze najpierw musieli maszerować do wyznaczonego punktu, uzupełnić amunicję i odtworzyć zdolność bojową – opowiada kpt. Krzewina-Hyc. Potem na sygnał dowódcy jako pierwsze otworzyły ogień bojowe wozy piechoty. W stronę morza wystrzelono przeciwpancerne pociski 9M14M Malutka, a następnie do walki włączyły się armaty 2A28 Grom, karabiny maszynowe i granatniki przeciwpancerne.

– Ocena wyszkolenia kompanii to ćwiczenie wieloetapowe. Podczas ogniowego testu strzelamy ze wszystkich rodzajów uzbrojenia – opisuje kpt. Michał Pietrzak, dowódca 5 Kompanii Zmechanizowanej. – Najtrudniejsza jest koordynacja działań wszystkich pododdziałów. W linii ognia ustawia się 12 wozów, jesteśmy więc rozstawieni na długości około kilometra. Nie widzę moich podwładnych. Muszę ufać w ich umiejętności i rozwagę.

Najtrudniejszym elementem poligonowego sprawdzianu żołnierzy 7 BOW miał być desant morski. Ćwiczono zatem wykonywanie manewrów BWP-ami na plaży, by bez problemu wjechać na rampę okrętu i zjechać z niej. Żołnierze uszczelnili wozy i przeprowadzili testy szczelności w wodzie. – Ostatecznie jednak desant się nie odbył. Niestety z powodu sztormu trzeba było zmienić plany. Szkoda, bo pododdziały rzadko mają okazję przećwiczyć ten manewr – mówi chor. Artur Draszanowski z dowództwa 7 Brygady. – Desant w morze BWP przećwiczą jeszcze we wrześniu.
Kapitan Michał Pietrzak podkreśla, że pływanie BWP-ami w morzu jest wyjątkowo trudnym zadaniem. – Kierowcy wozów nie tylko muszą bardzo uważnie zjeżdżać z rampy okrętu do wody, lecz później płynąc w morzu, muszą uważać na prądy. Poradzą sobie z tym tylko dobrze wyszkoleni żołnierze – mówi dowódca 5 Kompanii.


Poza sprawdzianami ogniowymi i taktycznymi żołnierze przeszli także szkolenie SERE „B” (Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór, Escape – ucieczka). Wzięła w nim udział drużyna strzelców wyborowych z 1 Batalionu Zmechanizowanego. Strzelcy szkolili się z technik przetrwania, maszerowali na azymut w terenie bagnistym. – Zadania musieliśmy wykonywać na czas. Sporym utrudnieniem było to, że poruszaliśmy się po mocno zarośniętym terenie, gdzie wysokie trawy utrudniały orientację i nawigowanie – przyznają żołnierze.

7 Brygada Obrony Wybrzeża ma jednostki rozlokowane w trzech garnizonach: Słupsku, Lęborku i Trzebiatowie. Jako jedyna jednostka w Polsce jest przygotowana do obrony wybrzeża morskiego. Żołnierze 7 BOW służyli w Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Fot. st. chor. Marcin Lasoń

dodaj komentarz

komentarze

~jakiś
1404667860
Gdyby to ode mnie zależało to ukryłbym sprzęt i żołnierzy w zaroślach tuż przy plaży. Byliby mniej narażeni na straty.
C2-77-B2-27
~ja
1403711220
Wszystkie wozy bojowe zostaną w kilka sekund zniszczone przez wroga z jego okrętów pociskami programowalnymi rozcalającymi się nad terenem. Są nieosłonięte od góry
9C-1A-F3-58

Ramię w ramię z aliantami
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gunner, nie runner
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Wojna na detale
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO