moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ministrowie obrony w Brukseli

Kolektywna obrona, przygotowania do wrześniowego szczytu NATO w Walii oraz priorytety współpracy w dziedzinie obronności w związku z kryzysem na Ukrainie - to najważniejsze tematy dwudniowych obrad szefów resortów obrony państw Sojuszu. Podczas spotkania w Brukseli ministrowie mówili też o planach zwiększenia obecności sił NATO w Europie Wschodniej, w tym w Polsce.


- Teraz jest czas, aby wszyscy sojusznicy zaangażowali się w kolektywną obronę – mówił dziś w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Nawiązał w ten sposób do kryzysu na Ukrainie i jego konsekwencji dla członków NATO. Obradujący ministrowie zgodzili się, aby kontynuować i rozwijać działania służące wzmocnieniu bezpieczeństwa członków Sojuszu podjęte w obliczu rosyjskiej akcji na Ukrainie. Należą do nich m.in. wzmocnione patrole powietrzne nad krajami bałtyckimi, loty samolotów rozpoznania AWACS nad Polską i Rumunią oraz wzmocniona obecność sił morskich NATO na Bałtyku i Morzu Czarnym. Ministrowie mówili też o podwyższeniu stopnia gotowości bojowej Sił Odpowiedzi NATO, poszerzeniu współpracy w zakresie sił specjalnych, zwiększeniu nacisku na działania w cyberprzestrzeni oraz konieczności zintensyfikowania wspólnych ćwiczeń.

Jak podkreślił Rassmusen, z zadowoleniem przyjął decyzje Danii, Polski i Niemiec o zwiększeniu gotowości Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie. Nie chodzi jednak o zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących w Polsce, a jedynie poprawę zdolności dowództwa do odpowiedzi na wyzwania dzięki zwiększeniu jego personelu i sprzętu. Mimo to zdaniem sekretarza generalnego NATO jest to cenny wkład w kolektywną obronę, który zwiększy zdolność Sojuszu do odparcia zagrożeń w tym regionie.

O wzmocnieniu szczecińskiej jednostki mówił na początku maja minister Tomasz Siemoniak. - NATO powinno wyciągać wnioski z kryzysu na wchodzie Europy, a jednym z nich jest wzmocnienie obecności wojskowej NATO na wschodniej flance – powiedział wówczas szef MON. Jak dodał, szczeciński korpus powinien być strukturą wiodącą jeśli chodzi o wzmacnianie obecności wojskowej Sojuszu w Polsce.

Nasz kraj domaga się wzmocnienia obecności NATO na swoim terytorium od początku kryzysu za wschodnią granicą, Sojusz jest jednak w tej sprawie podzielony. Jak zaznaczył w Brukseli minister Siemoniak, w ramach NATO dyskusja na ten temat nie będzie łatwa. - To jest trochę spór o metodę. Na pewno w tle jest kwestia pieniędzy - ocenił Siemoniak. Dodał, że różne są też oceny Rosji. Ostateczną decyzję mają podjąć przywódcy NATO na wrześniowym szczycie w Walii.

Szef polskiego MON odniósł się także do złożonej w Warszawie zapowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy o zwiększeniu obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej i obietnicy przekazania na ten cel miliarda dolarów. - Prezydent USA przyjechał do Polski potwierdzić
zobowiązania sojusznicze i poprzeć je dwiema deklaracjami: że jest gotowy na zwiększenie obecności wojskowej oraz że będzie miał na to pieniądze - powiedział Siemoniak w Brukseli.

Przypomniał też, że w kwietniu, w trakcie jego wizyty w Waszyngtonie Polska przedstawiła Amerykanom serię pomysłów związanych z rozwinięciem obecności sił powietrznych w Polsce, obroną powietrzną, centrum ćwiczeń dla Europy Wschodniej czy centrum dla wojsk specjalnych.

Natomiast sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął deklarację Polski o zwiększeniu wydatków na obronność. Takie oświadczenie dotyczące podniesienia poziomu finansowania polskiej obronności (z obecnego 1,95 proc.) do dwóch procent PKB złożył prezydent Bronisław Komorowski w Warszawie podczas konferencji z prezydentem Obamą.

Jutro w Brukseli szefowie resortów obrony wezmą udział w sesji komisji NATO-Gruzja poświęconej reformom sił zbrojnych tego kraju. Ponadto przedstawiciele państw biorących udział w misji ISAF będą dyskutować z ministrem obrony Afganistanu Bismillah Khan Mohammadi o sytuacji w tym kraju i wycofywaniu stamtąd wojsk NATO. Omówią też plany przyszłej szkoleniowo - doradczej misji sojuszu, jaka ma rozpocząć się w Afganistanie od 2015 r.

***

Do zadań utworzonego w 1999 r. Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód należy planowanie i prowadzenie działań związanych z kolektywną obroną w NATO, wspieranie operacji pokojowych i planowanie oraz prowadzenie operacji humanitarnych. Korpus stworzyły Polska, Niemcy i Dania. Obecnie w jego skład wchodzą żołnierze z 13 państw. Kwatera główna korpusu mieści się w Szczecinie, gdzie stacjonuje ponad 200 żołnierzy. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu.

AD

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1401873000
A może wzorem tarczy antyrakietowej : Nie chcecie dać 2 ciężkich brygad ? To sami sobie je zrobimy. p.s. Choć wolałbym 1 lekką dobrze wyszkoloną dywizję .
39-FF-C3-6D

Cień atomowej zagłady
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przysięga w Limanowej
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Polska wiktoria na Monte Cassino
Podróż po AWACS-ie
Po śladach polskich bohaterów
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO