moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Referendum na wschodzie Ukrainy

W obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie odbyło się referendum zorganizowane przez prorosyjskich separatystów walczących przeciwko rządowi w Kijowie. Jak twierdzą organizatorzy, miażdżąca większość głosujących opowiedziała się za odłączeniem od Ukrainy. Mimo mniejszych incydentów, głosowanie przebiegało spokojnie.


Uczestnicy głosowania w obwodach odpowiadali tylko na jedno pytanie, czy są za powstaniem Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. – 89,07 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością, a 10,19 proc. było przeciwnych – oświadczył kilka godzin po zakończeniu głosowania przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Roman Lagin. – Można to uważać za rezultat końcowy – powiedział Lagin. Dodał, że frekwencja wyniosła 74,87 proc. Nie wiadomo na razie, jakie wyniki są w obwodzie ługańskim.

Głosowanie przebiegało w miarę spokojnie. Jedynie w Krasnoarmiejsku w wymianie ognia zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Na razie nie wiadomo dokładnie, kto i dlaczego strzelał. Początkowo pojawiła się informacja, że do ludzi zaczęli strzelać funkcjonariusze jednostki specjalnej „Dniepr”, jednak ukraińskie MSW zaprzeczyło. Także w noc poprzedzającą referendum i w niedzielę doszło do kilku starć separatystów z ukraińską armią m.in. w Słowiańsku. Ukrinform podaje, że nad ranem w niedzielę napastnicy ostrzelali z moździerzy ochranianą przez ukraińskie siły bezpieczeństwa miejscową wieżę telewizyjną w Słowiańsku. „Ukraińska Prawda” donosi, że w sobotę milicja zatrzymała pod Słowiańskiem grupę uzbrojonych separatystów, którzy przewozili ok. 100 tysięcy już wypełnionych kart wyborczych. Znalezione karty były wypełnione „za” niepodległością samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Zatrzymani mężczyźni mieli przy sobie również karabiny, pistolety i naboje, a także wstęgi św. Jerzego, uznawane w Rosji za symbol zwycięstwa nad faszyzmem, a ostatnio – znak rozpoznawczy prorosyjskich separatystów.

Władze w Kijowie twierdzą, że referenda są nielegalne. W niedzielę kolejny raz oświadczył to prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Nazwał referendum „krokiem w przepaść”. „Zwolennicy ogłoszenia niepodległości nie rozumieją, że to oznacza całkowite zniszczenie gospodarki i programów pomocy socjalnej oraz obniżenie standardów życia wszystkich. To krok w przepaść dla regionu” – czytamy na stronie internetowej prezydenta. W opublikowanym komunikacie MSZ Ukrainy stwierdziło, że separatystyczne referenda na wschodzie Ukrainy „nie mają mocy prawnej” i „nie będą miały żadnych następstw dla jedności terytorialnej Ukrainy”. MSZ stwierdziło, że referenda były „przestępczą farsą” finansowaną przez Rosję.

Według organizatorów frekwencja w lokalach była bardzo wysoka. – Jest znacznie powyżej oczekiwań. Ludzie w kolejkach do lokali i komisje wyborcze pracują na pełnych obrotach – mówił w niedzielę rano Roman Lagin. Ogłosił, że podczas referendum będą działały 53 komisje wyborcze, a wszystkich punktów do głosowania będzie ponad 1,5 tys. Wyniki głosowania zostaną uznane bez względu na frekwencję. Obserwatorów na referendum nie będzie. Nikt się nie zgłosił – powiedział.

Głównie dlatego, że jego wyników, poza samymi organizatorami i pewnie Rosją nikt nie zamierza uznawać. Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu. Także polskie MSZ wydało oświadczenie, w którym informuje: „Polska nie uznaje niedzielnych referendów zorganizowanych przez prorosyjskich separatystów w Doniecku i Ługańsku”.

W kwietniu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że ponad 71 proc. mieszkańców kraju opowiedziałoby się w referendum za państwem unitarnym.

dafa, pap

autor zdjęć: www.kyivpost.com

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO