moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siemoniak: więcej NATO w Europie

Zwiększenie wydatków na obronność i wzmocnienie kolektywnej obrony NATO – to główne propozycje Rady ds. Zagranicznych UE w odpowiedzi na ukraiński kryzys. W spotkaniu unijnych szefów resortów obrony, które miało miejsce w Luksemburgu, wziął udział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.


Głównym tematem posiedzenia Rady był konflikt rosyjsko-ukraiński i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej. Oprócz szefów resortów obrony, w spotkaniu uczestniczył Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO. Minister Tomasz Siemoniak podkreślał na posiedzeniu Rady, że konieczne jest wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON przekonywał, że mogą to być „różne formy obecności wojskowej NATO na wschodzie”, np. ćwiczenia rotacyjne sił powietrznych USA. – Ale przede wszystkim chodzi o to, co się wydarzy w długim okresie, jakie wnioski NATO, Stany Zjednoczone i UE wyciągną z kryzysu na Ukrainie. Nie chciałbym, aby wszystkie dyskusje sprowadzały się do tego, ile tysięcy żołnierzy miałoby się pojawić. To nie jest miara bezpieczeństwa. To ważne i także o tym będziemy rozmawiać, ale chodzi o całą serię przedsięwzięć zakrojonych na lata, a może nawet dziesięciolecia, które sprawią, że środkowo-wschodnia część Europy będzie się czuła bezpieczna – tłumaczył minister Siemoniak.

Szef MON dodał, że spodziewa się dalszej „znaczącej obecności” amerykańskich sił powietrznych w Polsce po zakończeniu ćwiczeń rotacyjnych z udziałem 12 amerykańskich samolotów F-16 w bazie lotnictwa w Łasku. – Rozmawiamy z Amerykanami. Ta rotacja, która rozpoczęła się w marcu będzie miała swój koniec i spodziewamy się następnej. Nie chcę mówić, czy to będzie 16, 18 czy 20 amerykańskich samolotów F-16 – mówił minister Siemoniak w Luksemburgu.

Briefing ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka przed posiedzeniem Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej FAC (Foreign Affairs Council). Film: MON.

Podczas spotkania ministrów obrony UE, sekretarz generalny NATO zaapelował o zwiększanie wydatków państw Unii na obronność. Mimo że Sojusz zaleca, by państwa członkowskie przeznaczały na ten cel około 2 proc. PKB, od kilku lat nakłady na inwestycje wojskowe w Europie maleją i są znacznie poniżej postulowanego poziomu. Zdaniem ministra Siemoniaka, konflikt rosyjsko-ukraiński prawdopodobnie zmobilizuje do zwiększenia wydatków na obronność. – To i tak nie oszałamia w porównaniu do rosyjskich wydatków wynoszących 4 proc. PKB. Wzrost zagrożeń jest bodźcem, który powinien dać wielu rządom do myślenia. Przez kilka lat panowało poczucie, że zagrożeń nie ma, a kryzys finansowy dawał pretekst do redukowania wydatków na obronność. Sądzę, że w tej sprawie możemy liczyć na pewien przełom, choć wszyscy są ostrożni, jeśli chodzi o szafowanie pieniędzmi i obietnicami – przyznał Tomasz Siemoniak.

Polski minister zaproponował podczas posiedzenia Rady, by zarówno UE, jak i NATO zwiększyło współpracę wojskową z Ukrainą. Przypomniał, że Kijów jest zainteresowany udziałem w Grupie Bojowej Grupy Wyszehradzkiej. Oddział, który tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, ma osiągnąć gotowość bojową w 2016 roku.

Po spotkaniu w Luksemburgu minister Siemoniak wyruszy do Waszyngtonu. Podczas dwudniowej wizyty w USA szef MON spotka się z sekretarzem obrony Chuckiem Hagelem. Politycy będą rozmawiać m.in. o polsko-amerykańskiej współpracy wojsk specjalnych i sił powietrznych. – Zależy nam na długofalowym zacieśnianiu współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Będziemy rozmawiali o latach i dziesięcioleciach, a nie tylko o najbliższych tygodniach – zapowiadał dziś Tomasz Siemoniak.

W środę – według nieoficjalnych informacji – Amerykanie przedstawią propozycje jak wzmocnić kolektywną obronę NATO. Pod uwagę brane są takie rozwiązania jak np. wysłanie przez USA kolejnych sześciu samolotów wielozadaniowych F-16 do Polski czy skierowanie dodatkowych samolotów do baz w krajach bałtyckich, gdzie obecnie stacjonuje 10 maszyn F-15. Według dziennika „Wall Street Journal” Waszyngton rozważa umieszczenie we wschodnioeuropejskich krajach NATO 200 żołnierzy ze stacjonującej we Włoszech 173 Dywizji Piechoty.

JT, TVN24

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Pod skrzydłami Kormoranów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Gunner, nie runner
Na straży wschodniej flanki NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO