moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztafeta pędzi dalej!

O tym jak wyglądał II dzień sztafety poświęconej pamięci gen. Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem pisze chorąży Daniel Sienkiewicz.

Zanim stanęliśmy na starcie w Zelowie, gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza. Najpierw poszliśmy na spotkanie z najmłodszymi uczniami szkoły – z klas 0-3. Takie przedsięwzięcie było organizowane po raz pierwszy. Dzieci zafascynowane naszym pojawieniem się, zadawały dosyć skomplikowane pytania. Ale rodzaj pytań świadczył o właściwej edukacji patriotycznej.


Dziś urodziny obchodziło dwóch uczestników sztafety – podporucznik Michał Sasinowski i starszy chorąży sztabowy Wojciech Ziółkowski. Z tej okazji uczniowie z najmłodszy klas zaśpiewali im ,,Sto lat”. Solenizanci odwdzięczyli się słodyczami.


W szkole odbyła się także uroczystość, na której uczniowie recytowali i śpiewali patriotyczne utwory. W końcu, kwiecień jest miesiącem Pamięci Narodowej. Muszę też przyznać, że uczniowie wysoko zawiesili poprzeczkę artystyczną. W drugiej część spotkania głos zabrali wojskowi. Na pierwszy ogień poszedł kapitan Tomasz Siemion, który zaprezentował życiorys generała Tadeusza Buka. Później były recytacja wiersza, pogawędka (prowadził ją starszy chorąży sztabowy Wojciech Ziółkowski) oraz filmy o tematyce wojskowej. Wręczyliśmy także dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe dla zwycięzców konkursu plastycznego o generale Buku. Przyznaliśmy także honorowy tytuł „Tytan pracy na rzecz sztafety”. Otrzymał go dyrektor szkoły – Jan Karol Kozłowski.


Spotkanie nieco się przeciągnęło, więc start sztafety, planowany na godzinę 10, odbył się czterdzieści minut później. Wyruszyliśmy w asyście uczniów miejscowej szkoły. Dziś bieg odbył się w szybszym tempie niż wczoraj, ale kosztowało to nas dużo sił. Na zwiększenie tempa mogliśmy sobie pozwolić, ponieważ mieliśmy do pokonania krótszy dystans. W sumie każdy z nas przebiegł od 13 do 17 km.


Meta czekała nas w miejscowości Szadek. Przed Zespołem Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej byliśmy 30 minut po planowanym czasie i nie zdążyliśmy przebrać się w mundury. Na spotkanie z władzami miasta i szkoły poszliśmy więc w strojach sportowych. Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem dwóch sztandarów szkoły i Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Później nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów. Szkolny Zespół Ludowy składający się z uczniów macierzystej szkoły, zaprezentował taniec ,,Polka”. Następnie 18 par wspaniale zatańczyło „Poloneza”.


Tu także rozmawialiśmy o generale Buku i wojsku. Wyłoniliśmy także laureatów konkursu plastycznego i wyróżniliśmy osoby, które zasłużyły się przy organizacji sztafety. Na tytuł „Tytan pracy na rzecz sztafety” w pełni zasłużyła niezastąpiona – Anna Pawlak, dyrektor ZPG i SzP w Szadku.


Po spotkaniu wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w poczęstunku i degustacji miejscowych przysmaków. Region miasta Szadek słynie z ekologicznych upraw i chowu zwierząt.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy drugi dzień sztafety. Jutro zdobywamy Błaszki.

chor. Daniel Sienkiewicz

autor zdjęć: Wojciech Ziółkowski, chor. Daniel Sienkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Integracja F-35 rozpoczęta
Paliwowy krwiobieg NATO
Saperzy w akcji pod wodą
Przełomowe zdolności artylerzystów
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Żywią i bronią
Vespa Battle Challenge
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W drodze po oficerskie gwiazdki
Polski projekt, światowe znaczenie
Wsparcie ma znaczenie
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Gen wojownika
Przełomowe porozumienie
Śmierć w sercu Azji
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Ostatnia niedziela…
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wielki sukces podchorążych z AMW
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pieta Michniowska
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Ostatni lot „Pałera”
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Podróż w ciemność
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Połączeni na Bałtyku
Polski Gnom
USA znów uderzyły w Iran
Morska bryza w dwóch odsłonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Face to Face
Nowa koalicja dronowa
Cyfrowa niedyskrecja
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Bramy armii
Prezydent RP o szczycie NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Borsuki i roje dronów
Wojna hybrydowa trwa
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Piksele prawdy w morzu fałszu
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zbrodnicza farsa
PIRX-1 na orbicie
Szerszeń z Sochaczewa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Dronowy kierunek przyszłości
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
MON i MSZ o szczycie NATO
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
NATO zwiększy produkcję broni
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Mundur i bokserskie rękawice
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO