moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nepal pachnie curry

Pierwszy dzień i od razu przygody. W drodze z Katmandu do Besisahar udzielamy pomocy chłopakowi, który miał wypadek na motorze. Zabezpieczyliśmy otwarte złamanie – pisze z Nepalu Naval. Były GROM-owiec wspólnie z czwórką znajomych wyruszył w Himalaje. Przez 11 dni pokonają 150 kilometrów wokół Annapurny, dziesiątej góry świata. Dziś pierwszy dzień relacji z wyprawy.

Jesteśmy w Nepalu! Tu rozpoczynamy swoją przygodę. Stolica tego kraju – Katmandu – przywitała nas… zapachem przyprawy curry, którą czuć dosłownie w każdym zakątku kolorowego miasta. Jechaliśmy jego ulicami i chłonęliśmy atmosferę, która tu panuje. Można ją określić jednym słowem: wrzawa! W świetnych nastrojach zwiedzaliśmy Nepal z okna samochodu. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co spotka nas za kilka godzin.

W mieście pełnym hinduistycznych i buddyjskich świątyń zostaliśmy jedynie kilka godzin. Postanowiliśmy jak najszybciej dotrzeć do Besisahar. To niewielka miejscowość położona u podnóża Himalajów. Plan był taki: dojeżdżamy tam jeepem. Załatwiamy formalności i trenujemy przed trekkingiem.

I wtedy spotkała nas pierwsza przygoda. Po drodze do Besisahar napotkaliśmy wypadek. Młody chłopak jechał motorem i najpewniej stracił nad nim panowanie. Wyszliśmy z jeepa, żeby pomóc. Okazało się, że ma otwarte złamanie. Dawno nie widziałem tyle krwi. Założyliśmy mu krępulca – opaskę uciskową, która zatrzymała krwawienie. Potem zrobiliśmy prowizoryczne szyny z patyków, które usztywniły nogę. Wspólnie czekaliśmy na pomoc medyczną.

Dotarliśmy w końcu do Besisahar. Marzyłem o tym, że znajdę tu jakąś sieć internetową i dokładnie opiszę całą naszą drogę i prześlę zdjęcia. Ale… Rozszalała się burza i nie ma tu nawet „kawałka” Internetu! Wysyłam więc do redakcji smsy, a na zdjęcia z Besisahar będziecie musieli poczekać.


Dzisiaj ruszamy do Tal – małej osady położonej na wysokości 1700 m n.p.m. Plan na później to Manang. Liczę na to, że tam w końcu znajdę tam Internet!

***
Ania, Kuba, Paweł i Marek wyruszyli w Himalaje z Navalem, byłym operatorem GROM-u, autorem książki „Przetrwać Belize” i komentatorem portalu polska-zbrojna.pl. Wspólnie zamierzają przejść trasę wokół Annapurny – ośmiotysięcznika, dziesiątego najwyższego szczytu na świecie.

Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych.

autor zdjęć: Naval

dodaj komentarz

komentarze


„Zamek” pozostał bezpieczny
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Ogień z Leopardów na Łotwie
Dodatkowe zapory
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Gdy ucichnie artyleria
„Horyzont” przeciw dywersji
Torpeda w celu
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
My, jedna armia
Polski „Wiking” dla Danii
Nowe zasady dla kobiet w armii
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Plan na WAM
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sukces Polaka w biegu z marines
Mundurowi z benefitami
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Standardy NATO w Siedlcach
Dywersja na kolei. Są dowody
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Kosmiczna wystawa
„Road Runner” w Libanie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bus do szczęścia
Im ciemniej, tym lepiej
Dzień wart stu lat
Kapral Bartnik mistrzem świata
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Ułani szturmowali okopy
Studenci ewakuowali szpital
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Pięściarska uczta w Suwałkach
Mity i manipulacje
Merops wdrażany natychmiast
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Is It Already War?
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Militarne Schengen
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Dostawa Homarów-K
Awanse w dniu narodowego święta
Brytyjczycy na wschodniej straży
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Marynarze podjęli wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO