moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dni Przemysłu 2014: o modernizacji armii

Departament Polityki Zbrojeniowej MON już po raz szósty zorganizował w Warszawie konferencję pod tytułem: „Dni Przemysłu”. Przedstawiciele rodzimego przemysłu obronnego i najważniejszych instytucji i dowództw Sił Zbrojnych RP mieli okazję porozmawiać o kluczowych programach modernizacyjnych i bolączkach polskiej zbrojeniówki.


Konferencja została podzielona na trzy części. Podczas pierwszej, referaty na temat realizowanych obecnie programów modernizacyjnych wygłosili przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i armii oraz urzędnicy z ministerstw zaangażowanych w proces konsolidacji zbrojeniówki. Druga i trzecia sesja poświęcone były zagranicznej aktywności polskiego przemysłu obronnego oraz sprawom związanym z finansowaniem prac badawczo-rozwojowych z dziedziny obronności, zarówno przez polskie jak i zagraniczne instytucje.

Pierwszy głos zabrał Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, który w swoim wystąpieniu podkreślał, że ogromne pieniądze, jakie zaplanowano do 2022 na zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia (czyli około 130 miliardów złotych), muszą posłużyć do unowocześnienia nie tylko armii, ale również przemysłu.

– Interesy Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu obronnego wzajemnie się przenikają, a siła armii jest pochodną kondycji przemysłu i odwrotnie. Wojsko potrzebuje silnego partnera, który sprosta realizacji dużych programów i projektów – wyjaśniał minister.


Jak przebiega realizowany przez trzy ministerstwa – Skarbu Państwa, Gospodarki i Obrony Narodowej proces konsolidacji rodzimej zbrojeniówki, przybliżyła uczestnikom konferencji Agnieszka Woś, dyrektor departamentu spółek kluczowych w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zapowiedziała ona, że Polski Holding Obronny (dawniej Bumar) wejdzie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej szybciej niż do tej pory zapowiadano. Stanie się tak do końca trzeciego kwartału tego roku. Wyjaśniała, że po przejęciu firm z grupy PHO, PGZ, którego częścią do końca czerwca mają być Wojskowe Przedsiębiorstwa Remontowo-Produkcyjne, firmy z grupy Huty Stalowa Wola oraz Centrum Techniki Morskiej, będzie dysponowała przychodami w wysokości około 6 miliardów złotych.

Generał broni pilot Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, mówił o programach modernizacyjnych zaplanowanych na najbliższe osiem lat. Według generała Majewskiego na program operacyjny KTO Rosomak armia wyda prawie 8 miliardów złotych, na modernizację wojsk pancernych i zmechanizowanych prawie 9 miliardów, na modernizację wojsk rakietowych i artylerii prawie 8 miliardów, na zintegrowany system wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki niecałe 6 miliardów złotych, a na program żołnierza przyszłości Tytan nieco ponad 3 miliardy.

Najdroższym programem modernizacyjnym będzie pozyskanie nowego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej, co może kosztować nas nawet 27 miliardów złotych. Drugim co do przewidywanej wartości jest program modernizacji marynarki wojennej, który jest wyceniany na około 14 miliardów złotych. Niewiele mniej, bo prawie 12 miliardów złotych, zamierzamy wydać na nowe śmigłowce wsparcia bojowego, zabezpieczenia i VIP.

Choć uczestnicy konferencji byli zgodni co do tego, jak wielką szansą dla zbrojeniówki jest program modernizacji technicznej, prelegenci przekonywali przedstawicieli rodzimego przemysłu, aby nie myśleli jedynie w kategoriach krajowego „podwórka”.

– Co roku wzrasta liczba polskich firm, które wygrywają trudne, natowskie przetargi i z sukcesem zrealizowały natowskie zlecenia. Warto ten nurt pogłębiać i kontynuować – argumentował wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.


O tym, że należy dołączyć do europejskich programów badawczo-rozwojowych, przekonywali na konferencji nie tylko przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ale również Europejskiej Agencji Obrony, Komisji Europejskiej, 3ITO – Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych oraz Agencji NATO ds. Łączności i Informatyki (NCIA).

Przedstawiciele przemysłu, którzy bardzo licznie pojawili się w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie, gdzie odbywała się konferencja, nie ukrywali swoich obaw związanych zarówno z procesem modernizacji i udziałem w niej polskich firm, jak i konsolidacji zbrojeniówki w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jedyny przedstawiciel przemysłu, który wygłosił referat w ramach konferencji, czyli Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju, podkreślał w swoim wystąpieniu, że branża obronna czeka na wieloletnią, rządową strategię swojego rozwoju, której konsolidacja powinna być początkiem, a nie zwieńczeniem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / DPI MON, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1397072400
Spotkania, konferencje, deklaracje, debaty ale dla armii niewiele z tego wynika. Projekty są nierealizowane. Wojsko samo nie wie czego chce.
C4-97-1B-03
~scooby
1397029560
BWP 'a nie widzę . p.s. szkoda tych 14 mld zł na MW. lepiej kupić coś za ślepego boksera.
39-FF-C3-6D

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Sandhurst: końcowe odliczanie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
V Korpus z nowym dowódcą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO