moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zadania dla nowego szefa NATO

Będzie musiał zdecydować, czy NATO skupi się na walce z terroryzmem, czy sytuacji w Europie Wschodniej. A także wykorzystać swoje umiejętności negocjacyjne do rozmowy z Rosją. Portal polska-zbrojna.pl zapytał ekspertów, jakie zadania czekają na Jensa Stoltenberga, kandydata na nowego szefa NATO.


Były premier Norwegii obejmie stanowisko 1 października 2014 roku. Zajmie miejsce Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. O tym, że Stoltenberg zostanie szefem NATO, parlament Sojuszu postanowił w piątek w Brukseli. – Było to dla mnie zaskoczenie, bo jego nazwisko nie było wymieniane wśród kandydatów. Mam nadzieję, że nie będzie kierował się emocjami – podkreśla posłanka Jadwiga Zakrzewska, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Zwraca też uwagę na to, że trzeba będzie określić priorytety NATO. – Po aneksji Krymu przez Rosję Jens Stoltenberg będzie musiał zdecydować, czy NATO skupi się na walce z terroryzmem, czy na sytuacji w Europie Wschodniej – mówi Zakrzewska.

Podobnego zdania jest gen. Marek Dukaczewski. – Kończy się misja w Afganistanie. Do tej pory działanie NATO było skoncentrowane na działaniach poza Sojuszem. Teraz powinno skoncentrować się na państwach członkowskich – twierdzi były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. – Według mnie wojska sojusznicze powinny skupić się na ćwiczeniach poligonowych, a nie sztabowych.


Komentatorzy podkreślają, że nowy szef powinien dobrze przyjrzeć się temu, jak wygląda i funkcjonuje struktura NATO. – Przegląd zdolności bojowych to powinno być pierwsze, co zrobi – uważa poseł Janusz Zemke. Generał Dukaczewski dodaje, że konieczne jest również zrewidowanie planów kryzysowych. – Wnioski po wydarzeniach na Krymie powinny być bardzo dokładnie doprecyzowane – podkreśla generał. – Dlatego warto wiedzieć, jakie pomysły Sojusz ma na ewentualne kryzysy.

Nasi rozmówcy liczą też na to, że Jens Stoltenberg będzie potrafił rozmawiać z Rosją. Gdy był premierem Norwegii, zawarł z nią traktat graniczny i podpisał porozumienie o współpracy morskiej. Cenione są jego umiejętności dyplomatyczne. – Norwegia jest krajem brzegowym NATO, który bezpośrednio graniczy z Rosją, więc nowy szef Sojuszu doskonale wie, co znaczy niepokój krajów znajdujących się w podobnej sytuacji – mówi Dukaczewski.

Niektórzy politycy twierdzą, że nominacja Stoltenberga jest ukłonem NATO w stronę USA, bo Norwegia nie należy do Unii Europejskiej. – Nie wiązałbym tych spraw. Relacje norwesko-amerykańskie zawsze były bardzo dobre, nie doszukuję się w tej nominacji żadnych ukrytych podtekstów – zapewnia Dukaczewski. Zwraca też uwagę na jeszcze jedno zadanie. – Trzeba usprawnić służby wywiadowcze NATO. Być może udałoby się wówczas dyplomatycznie rozwiązać problem taki jak aneksja Krymu – twierdzi generał.

Jens Stoltenberg jest ekonomistą. Był premierem Norwegii  w latach 2000-2001 oraz 2005-2013. Stał na czele rządu współtworzonego przez Partię Lewicy Socjalistycznej i Partię Centrum.  Za jego rządów Norwegia wsparła operacje NATO w Afganistanie i w Libii. W 2013 roku utrzymał mandat poselski. Wspierające go partie centrolewicowej koalicji utraciły większość parlamentarną. W październiku 2013 na stanowisku premiera zastąpiła go liderka konserwatystów Erna Solberg.

Wcześniej był m.in. sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska. Od 1993 do 1996 sprawował urząd ministra handlu i energii w gabinecie Gro Harlem Brundtland, a w okresie 1996–1997 ministra finansów w rządzie Thorbjørna Jaglanda.

28 marca 2014 Jens Stoltenberg został nominowany na nowego sekretarza generalnego NATO. Na stanowisku będzie mógł pozostać 4 lata – tyle trwa kadencja sekretarza generalnego Sojuszu. Decyzję podjęła Rada Północnoatlantycka, czyli ambasadorowie państw członkowskich NATO. Stoltenberg przejmie pałeczkę od obecnego sekretarza generalnego, Duńczyka Andersa Fogh Rasmussena, którego kadencja upłynie 30 września obecnego roku. 

EK

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1396305660
Zadania dla NATO: Przygotowania do walk w miastach z napływającymi muzułmanami. Część z nich to terroryści. Nie będzie wrogów zewnętrznych jak Rosja, Chiny, Indie itp. Wróg jest już w środku krajów NATO i UNII. Przygotowania należy potraktować jako pilne.
29-1D-EA-69

Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
 
Stalowy człowiek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Abramsy dla 1 Brygady
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Psy (w) WOT
Lufy prosto z Huty
Kurs na dyplomację
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Podwodne centrum przyszłości
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rusza PKW Islandia
Combining Two Worlds
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Żołnierze bez testów z WF-u
Sukcesy żołnierzy na AFN
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat warszawskiego getta przed sądem
Nowe książeczki wojskowe
V-2 leci do aliantów
Groty dla proobronnych
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wisła i Narew w Sejmie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Ankona – bitwa po polsku
Polak najlepszym podoficerem NATO
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wiosłują dla Emily
Wilki znów na Mazurach
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Javelin gwarantuje skuteczność
Course on Diplomacy
Lato w wojskowym klimacie
Desantowanie z transportowego giganta
Abrams – czołg z najwyższej półki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Co ze sprawdzianem z WF?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kontyngent do zmiany
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO