moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenie „Bagram XV” zostało zakończone

Niektórzy mówią, że będzie to łatwa zmiana, ale zdajecie sobie doskonale sprawę z tego, jakie czeka was skomplikowane zadanie – powiedział generał broni Marek Tomaszycki. Dziś w Kielcach zakończyło się ćwiczenie „Bagram XV”, które przygotowywało żołnierzy do wyjazdu na ostatnią zmianę polskiego kontyngentu w Afganistanie.


Film: Combat Camera DO RSZ

Przez ostatnie cztery dni prawie 400 wojskowych ćwiczyło w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Szkolili się przed wyjazdem na XV, ostatnią zmianę PKW w Afganistanie. Polscy żołnierze, którzy niebawem wylecą na misję, nie będą już służyć w bazie Ghazni. Baza, w której od kilku lat stacjonowało polskie wojsko, zostanie do ich przyjazdu zamknięta. Żołnierze będą zakwaterowani w amerykańskiej bazie Bagram.


W związku z zakończeniem misji zmieniają się także zadania kontyngentu. Głównym celem żołnierzy będzie sprowadzenie polskiego sprzętu do Polski.

Ostatnią zmianę tworzy 10 Opolska Brygada Logistyczna. W jej skład wchodzą także żołnierze z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Bydgoszczy oraz wojsk specjalnych.

– XV zmianie życzę podejmowania trafnych decyzji i skutecznego działania na misji – mówił generał brygady Grzegorz Duda, kierownik ćwiczenia „Bagram”.


Polskie wojsko wyjedzie z Afganistanu pod koniec 2014 roku. Generał Marek Tomaszycki podkreślał, że Afgańczycy są już gotowi, by sami zadbać o swój kraj. – Gdyby było inaczej, to nasi żołnierze nadal by tam stacjonowali – dodał.

Generał Tomaszycki stwierdził, że w ciągu 12 lat misji ISAF Afgańskie Siły Bezpieczeństwa oraz system administracji państwowej zostały zbudowane w tym kraju praktycznie od podstaw. – Możemy mówić o różnych wadach tego systemu, ale najważniejsze jest to, że funkcjonuje. A w prowincji Ghazni, za którą odpowiadał polski kontyngent, ocenia się go bardzo dobrze – powiedział generał.

Podczas 12 lat trwania misji ISAF w Afganistanie służyło w tym kraju ponad 26 tysięcy polskich żołnierzy.

Monika Krasińska

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ, Monika Krasińska

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1395936060
Islamiści w niedługim czasie rozgoszczą się na naszym terenie i "zapłacą" nam za Afganistan. To naród pamiętliwy!
D8-96-78-AD

Mundur w paczkomacie
Miliardy na obronność
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Wsparcie ma znaczenie
Zatrzymać drona
USA znów uderzyły w Iran
Przełomowe zdolności artylerzystów
Śmierć w sercu Azji
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Mundur i bokserskie rękawice
Żywią i bronią
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Polski wkład w operację „Overlord”
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
NATO liczy wydatki przed szczytem
Bez zmian w emeryturach
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Ostatnia niedziela…
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nadchodzą zmiany
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
PKW Irak zostaje w Jordanii
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Królowa wspinaczki kończy karierę
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Sztuka tworzenia kryptonimu
Pieta Michniowska
Drony na Legii
Domek Pilota w LAW otwarty
NATO zwiększy produkcję broni
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Przełomowe porozumienie
Zmiana na szczytach US Army w Europie
PIRX-1 na orbicie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Prezydent RP o szczycie NATO
Dronowy kierunek przyszłości
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Twarzą w twarz
Podróż w ciemność
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Równanie z „Iksem”
Studenci w koszarach
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Paliwowy krwiobieg NATO
Zbrodnicza farsa
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Szerszeń z Sochaczewa
Wielki sukces podchorążych z AMW
Barakudy z Polski
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Sojusznicza medycyna pola walki
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Tropem tajemnic z przeszłości
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO