moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiceprezydent USA: W NATO jesteście bezpieczni

USA i Polska stoją ramię w ramię wobec wydarzeń na świecie. Chcę podkreślić, że prezydent Obama i ja poważnie traktujemy artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego umieściliśmy nasze samoloty w Polsce – zapewniał dziś w Warszawie Joe Biden, wiceprezydent USA.


Wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Europie to reakcja na wydarzenia na Krymie. We wtorek prezydent Władimir Putin podpisał dokumenty przyłączające ten półwysep do Federacji Rosyjskiej. Putin powoływał się na wyniki niedzielnego referendum, według którego 96 proc. mieszkańców Krymu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji.

Aneksja Krymu przez Rosję była jednym z głównych tematów spotkania wiceprezydenta USA z premierem Donaldem Tuskiem. Na wspólnej konferencji prasowej obaj politycy podkreślali, że społeczność międzynarodowa potępia „napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”. –  Rosyjscy przywódcy pokazali, jakie są ich intencje w sprawie Ukrainy. Poparli nielegalne referendum na Krymie, które zostało odrzucone przez niemalże cały świat –  mówił Biden. Z kolei premier Tusk podkreślał, że nie można zaakceptować argumentów popartych siłą. –  Aneksja Krymu przez Rosję, która jest nie do przyjęcia przez wspólnotę międzynarodową, w tym Polskę, zmienia sytuację geopolityczną w tej części świata. Zwiększa także ryzyko w Europie Wschodniej – zauważył szef polskiego rządu.

Dlatego podczas spotkania obu polityków rozmawiano także o wspólnych zobowiązaniach obronnych w ramach NATO– USA i Polska stoją ramię w ramię wobec wydarzeń na świecie. Jesteście jednym z najmocniejszych sojuszników, jakich USA mogłyby tylko sobie wymarzyć – mówił Biden. Wiceprezydent powtórzył deklarację prezydenta Baracka Obamy, że USA i NATO są świadome sojuszniczych zobowiązań. – Poważnie traktujemy artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego umieściliśmy nasze samoloty w Polsce – dodał. W ubiegłym tygodniu do bazy lotniczej w Łasku przyleciało 12 amerykańskich samolotów F-16.


Zdaniem Tuska wizyta Joe Bidena w Polsce (a następnie na Litwie, Łotwie i Estonii) pokazuje, że „Amerykanie rozumieją potrzebę jednoznacznego potwierdzenia, że Sojusz Północnoatlantycki i sojusz między USA i Polską musi być żywy i skuteczny w chwilach tak dramatycznych, jak dzisiejsze zdarzenia na Ukrainie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej”.

Z Kancelarii Premiera Joe Biden pojechał na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz ministrami, m.in. obrony – Tomaszem Siemoniakiem, spraw zagranicznych – Radosławem Sikorskim. – Chciałbym wskazać na to, że ze Stanami Zjednoczonymi łączy nas bardzo wiele, a chcielibyśmy, by wiązało nas jeszcze więcej. Podzielamy te same obawy, ale i te same nadzieje w kwestii ukraińskiej. Liczymy na to, że z pomocą całego świata uda nam się odmienić bieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą – mówił po spotkaniu prezydent Bronisław Komorowski.

Wczoraj brytyjskie MSZ podało, że RAF włączy się w patrolowanie nieba nad krajami bałtyckimi. Do tego zadania wyznaczono wielozadaniowe myśliwce Typhoon. Ich misja będzie prowadzona w ramach NATO i rozpocznie się pod koniec kwietnia. – Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji – mówił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

W poniedziałek wieczorem w Izbie Gmin minister obrony Philip Hammond zapewniał, że brytyjskie samoloty będą wsparciem rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą. Ponieważ żaden z krajów bałtyckich nie ma możliwości samodzielnego patrolowania swojej przestrzeni powietrznej, patrole na zasadzie rotacji zapewniają inni członkowie Sojuszu. 

JT

autor zdjęć: Kancelaria Premiera, mjr Robert siemaszko DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Yann 51
1395166080
Dajcie w końcu rakiety dla Homarów i pociski manewrujące dla F 16 o zasięgu 1000 km !!!.
99-3A-FB-AA

Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Pod skrzydłami Kormoranów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gunner, nie runner
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO