moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Putin przemówił: Nie ma potrzeby użycia wojska

Wojska rosyjskie nie wkroczą na Ukrainę – zapowiedział Władimir Putin. Gazprom podniesie jednak ceny za gaz dla Kijowa. Wcześniej prezydent Rosji nakazał powrót jednostkom z zachodniego okręgu wojskowego do swoich baz. W środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Rosja.

Przed południem Władimir Putin spotkał się z dziennikarzami na specjalnej konferencji prasowej. Było to pierwsze publiczne wystąpienie prezydenta Rosji od czasu wybuchu kryzysu krymskiego. Putin swoje wystąpienie zaczął od ataków na opozycję, która przejęła władzę w Kijowie. Stwierdził, że ich działania były nielegalne. – To był niekonstytucyjny przewrót – oświadczył. Powiedział, że za przewrotem w Kijowie stały zorganizowane bojówki, które były szkolone w Polsce, na Litwie i Ukrainie. Putin powtórzył to, co od początku konfliktu na Krymie przedstawiają rosyjskie media. Za obaleniem Wiktora Janukowycza stoją nacjonaliści i faszyści, którzy używali przemocy wobec bezbronnych funkcjonariuszy Berkutu. Do znanego już z przekazu twierdzenia dodał jednak nowy element – antysemityzm.

– Rozumiem, choć może nie popieram samego faktu obalenia władzy takim sposobem, tak czy inaczej rozumiem ludzi na Majdanie, którzy żądają kardynalnych zmian – dodał niespodziewanie Władimir Putin. Zapowiedział też, że nie będzie korzystał ze zgody Rady Federacji Rosyjskiej na użycie wojska na Ukrainie. – Na razie nie ma konieczności wykorzystania wojska, ale może ona nastąpić – powiedział. Dodał jednak, że jeśli zdecydowałby się na taki krok, to miałby do niego pełne prawo, gdyż o pomoc zbrojną poprosił go Wiktor Janukowycz.

Pytany przez dziennikarzy o to, kto zajął Krym, Putin z lekkim uśmiechem odpowiedział, że były to lokalne grupy samoobrony. Wyposażone w takie mundury? – To jest umundurowanie postsowieckie. Niech pan idzie do dowolnego sklepu z odzieżą do survivalu i będzie mógł pan sobie taki kupić – strofował Putin.

Prezydent Rosji zapowiedział, że wojska Federacji, które stacjonują na Krymie – chodzi o Flotę Czarnomorską, elitarny Batalion Piechoty Morskiej – pozostaną nadal na półwyspie. Dodał też, że Rosja wzmocniła ochronę znajdujących się tam swoich baz. Zapowiedział, że Gazprom podniesie dla Ukrainy cenę za gaz. – Był okres promocji i Gazprom uznał, że należy przywrócić ceny sprzed tego okresu – powiedział Putin.

Wcześniej, w nocy czasu polskiego, rzecznik Pentagonu John Kirby oświadczył, że USA zrywają współpracę militarną z Rosją. – Wszelkie kontakty amerykańskich wojskowych z rosyjskimi wojskowymi zostają wstrzymane – oświadczył rzecznik Pentagonu. Odwołane zostały m.in. ćwiczenia, spotkania bilateralne, wizyty portowe oraz konferencje.

Z kolei w poniedziałek rosyjska Flota Czarnomorska postawiła ukraińskim jednostkom wojskowym stacjonującym na Krymie ultimatum: mają złożyć broń do czwartej nad ranem we wtorek, w przeciwnym razie Rosjanie przypuszczą szturm. Mimo że czas ultimatum już minął, do żadnego szturmu nie doszło. Wręcz odwrotnie. W bazie lotniczej Belbek na Krymie doszło do otwartej konfrontacji żołnierzy ukraińskich z rosyjskimi. Ci pierwsi, bez broni, z flagą Ukrainy i historycznym sztandarem jednostki z 1941 roku, weszli na lotnisko, domagając się dostępu do swoich samolotów.

Wcześniej gruchnęła informacja, że Władimir Putin nakazał żołnierzom z zachodniego okręgu wojskowego biorącym udział od 26 lutego w ćwiczeniach przy granicy z Ukrainą powrót do swoich baz.

We wtorek po południu w Brukseli zebrała się Rada Północnoatlantycka. Posiedzenie zwołano na wniosek Polski w trybie artykułu 4 paktu. Mówi on o tym, że członkowie NATO zbierają się na wspólne posiedzenia i konsultacje, jeśli jeden z krajów członkowskich czuje się zagrożony obcą agresją. Także na tym forum skrytykowano zachowanie Rosji i jeszcze raz zaapelowano o poszukiwanie politycznych rozwiązań. – NATO w dalszym ciągu będzie wspierać wszystkie konstruktywne wysiłki na rzecz pokojowego, zgodnego z prawem międzynarodowym rozwiązania obecnego kryzysu. Sojusz z zadowoleniem przyjmuje obecne wysiłki podejmowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską, OBWE i Radę Europy – czytamy komunikacie w wydanym po posiedzeniu. Zapowiedziano także nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Rosja, które odbędzie się w środę.

W ostrych słowach o sytuacji na Krymie wypowiedział się także szef dyplomacji Kanady. W wywiadzie udzielonym publicznej telewizji CBC John Baird porównał zajęcie Krymu do agresji Niemiec hitlerowskich na Czechosłowację w 1938 roku.

„Ukraińska Prawda” podała też, że premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk został zaproszony na 6 marca na szczyt państw Unii Europejskiej. Zabiegał o to w poniedziałek na szczycie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

mk, pap

autor zdjęć: MON Rosji

dodaj komentarz

komentarze

~Nick
1393933260
Ultimatum to była plotka! Zweryfikujcie swoje źródła.
6F-54-18-AD

Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
 
Wszystkie Pilice w wojsku
„Pług” idzie na śmierć
Polski dzień strzelania w Rumunii
PGZ rośnie w siłę
Narodziny polskich sił morskich
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Podchorążowie świętują
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zanim wyruszą do Bagdadu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polsko-koreańskie rozmowy
Kolejne zakupy dla wojska
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
PKW Orlik gotowy na misję
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Unijna pomoc dla Ukrainy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Wiara bez wiedzy
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Sokół czuwa w Tatrach
Uwolnić zakładników
Najdłuższa noc
Saperzy na wschodzie Polski
Pierwszy polski Homar
Szef MON-u o planach obrony kraju
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy jadą na ukraiński front
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Realia, a nie teoria
Ekspresowa pomoc
Misja: obronić Finlandię
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Out of the Shadow
Futsal na zakończenie rywalizacji
Zielony talizman Polaków
PKW Orlik już w Estonii
Fiński debiut w Sojuszu
„Sokół” wylądował
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Orka po koreańsku
Terytorials na etacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO