moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińskie wojsko zostanie w koszarach

Opozycja i Wiktor Janukowycz po trwających ponad dobę negocjacjach podpisali porozumienie. Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, ograniczając uprawnienia prezydenta. Kilka godzin wcześniej do dymisji podał się wiceszef Sztabu Generalnego Ukrainy Jurij Dumański. Nie chciał wciągać wojska w wojnę z cywilami.


Dymisja generała Jurija Dumańskiego, człowieka numer dwa w ukraińskiej armii, była drugą w ciągu ostatnich dni. W środę Janukowycz odwołał odrębnym dekretem ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę. Nowym głównodowodzącym został  admirał Jurija Iljina, dotychczasowy dowódca marynarki wojennej.

Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej, w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl nie miał wątpliwości, że roszady te były przymiarką do wyprowadzenia przez Janukowycza wojska na ulice ukraińskich miast. – Te wszystkie ruchy pokazują, że władza zastanawia się nad rozwiązaniem siłowym – mówił Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

W piątek rano okazało się, że Janukowycz chciał użyć ukraińskiej armii przeciwko cywilom. Potwierdził to generał Jurij Dumański, zastępca szefa Sztabu Generalnego Ukrainy. W rozmowie z portalem Ib.ua generał powiedział wprost, że na Ukrainie ma miejsce włączanie wojska w konflikt z cywilami. – Na to nie można pozwolić. To moje stanowisko jako obywatela, oficera, przełożonego, który odpowiada za swoich podwładnych. I dlatego złożyłem rezygnację – powiedział portalowi Ib.ua. generał Dumański.

Słowa generała, nie wprost, potwierdził Radosław Sikorski, polski minister spraw zagranicznych, który razem z przedstawicielami dyplomacji Francji i Niemiec przebywa w Kijowie. Wychodząc ze spotkania z opozycją, szef polskiego MSZ powiedział: – Albo poprzecie porozumienie, albo będziecie mieli stan wojenny, armię – wszyscy będziecie martwi.

W piątek po południu opozycja i Janukowycz zaakceptowali treść porozumienia. Nie przystało na nie  tylko najbardziej radykalne ugrupowanie protestujących z Majdanu – Prawy Sektor, który zapowiedział, że nie opuści barykad. Jednym z punktów podpisanego porozumienia było przywrócenie konstytucji z 2004 roku, która ograniczała władzę prezydenta. Ten postulat został spełniony jeszcze w piątek. Na Ukrainie ma powstać rząd jedności narodowej, mają się też odbyć przedterminowe wybory prezydenckie.

Czy to oznacza, że groźba użycia wojska przez Janukowycza się oddaliła? Zdaniem Krzysztofa Liska, eurodeputowanego i członka delegacji UE–Ukraina, prezydent Ukrainy nie miał posłuchu w wojsku. – Przypomina to sytuację z Pomarańczowej Rewolucji. Kuczma ustąpił, kiedy zdał sobie sprawę z tego, że nie ma poparcia w armii. To samo spotkało Janukowycza – ocenia Krzysztof Lisek.

Bardziej sceptyczny jest Tadeusz Iwiński, poseł SLD i członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. – To jest kruche porozumienie. Podpisane między przedstawicielami Brukseli, Janukowyczem a opozycją. Polityka Kijowa opiera się jednak na trójkącie – Bruksela, Waszyngton i Rosja. I te dwa ostatnie wierzchołki dla Janukowycza są najważniejsze – podkreśla Iwiński.

Protesty na Ukrainie trwają od jesieni 2013 roku. Wtedy Wiktor Janukowycz, wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie podpisał umowy stowarzyszającej z Unią Europejską. Na ulice Kijowa wyszło tysiące mieszkańców. Protesty szybko rozlały się na inne miasta. Kilka dni temu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przygotowuje  ogólnokrajową operację antyterrorystyczną. Umożliwiała ona użycie wojska do stłamszenia protestów. W czwartek rano do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie ogień otworzyli snajperzy i specjalne oddziały milicji tzw. Berkutu. W starciach według różnych i wciąż niepotwierdzonych informacji zginęło od 70 do 100 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

mk

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy polski Homar
 
„Pług” idzie na śmierć
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polsko-koreańskie rozmowy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Fiński debiut w Sojuszu
Realia, a nie teoria
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Uwolnić zakładników
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Abramsy jadą na ukraiński front
Misja: obronić Finlandię
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
PKW Orlik gotowy na misję
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Najdłuższa noc
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ekspresowa pomoc
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Kolejne zakupy dla wojska
Orka po koreańsku
PKW Orlik już w Estonii
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Out of the Shadow
Podchorążowie świętują
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zwycięstwo bez zwycięstwa
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Narodziny polskich sił morskich
Unijna pomoc dla Ukrainy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Wszystkie Pilice w wojsku
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Sokół czuwa w Tatrach
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Terytorials na etacie
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
„Sokół” wylądował
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Zielony talizman Polaków
PGZ rośnie w siłę
Saperzy na wschodzie Polski
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ostatni lot płk Skarżyńskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO