moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Gocuł o reformie i zadaniach armii

Żadne symulacje czy gry decyzyjne nie zagwarantują stworzenia ideału. System dowodzenia armią musi ewoluować w czasie wraz ze zmieniającym się środowiskiem zewnętrznym – mówił gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas wykładu w Akademii Obrony Narodowej.


Gen. Gocuł był gościem działającej w AON Wszechnicy Obronności. Szef Sztabu Generalnego wygłosił wykład pod tytułem „Zasady funkcjonowania Sił Zbrojnych RP po wprowadzeniu nowego systemu kierowania i dowodzenia”. Przedstawił w nim podstawowe założenia reformy, która weszła w życie 1 stycznia 2014 roku.

– To będzie dla wojska rok szczególny. Nie tylko ze względu na przypadające rocznice – dziesięciolecie wejścia do Unii Europejskiej, 15. rocznicę wejścia do NATO czy stulecie rozpoczęcia I wojny światowej. Przede wszystkim to będzie czas tworzenia się w armii nowej struktury – podkreślił gen. Gocuł. Jego zdaniem, o skali czekającego wojsko wyzwania najlepiej świadczy liczba dokumentów, które trzeba było przygotować, by zmienić plany w rzeczywistość. Sztab Generalny opracował lub współtworzył ponad 150 aktów normatywnych, od nowelizacji ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej po decyzje wykonawcze.

Gość Akademii w swoim wykładzie porównywał wojsko do ogromnej maszyny, poruszanej kołami zębatymi. W przypadku armii rolę zębatek pełnią poszczególne zasoby, które składają się na potencjał sił zbrojnych – ludzie, sprzęt, doświadczenie, system szkolenia, struktura dowodzenia, doktryny, rozwiązania prawne. – Reforma ma zapewnić, że każde z tych kół będzie miało swojego operatora. Osobę, która będzie czuwała, by ono dobrze pracowało i odpowiednio zazębiało się z innymi mechanizmami – powiedział gen. Gocuł.

Według szefa Sztabu Generalnego, wejście w życie reformy pozwoli armii lepiej wywiązać się ze swojego podstawowego zadania. – Przypomina nam o nim prezydent. Zgodnie z tzw. doktryną Komorowskiego najważniejszą misją wojska jest obrona granic, zapewnienie bezpieczeństwa ojcowiźnie – mówił generał. Tylko wtedy, jak zaznaczał gen. Gocuł, gdy polska armia będzie silna, będzie mogła realizować swoją drugą konstytucyjną misję – zaangażować się w budowę międzynarodowego systemu bezpieczeństwa.


– Reforma już obowiązuje i nadszedł czas, by zacząć się przyglądać, jak działają nowe struktury. Bo niezależnie od tego, ile zrobimy symulacji i gier decyzyjnych, nigdy nie uda się stworzyć systemu idealnego. On musi ewoluować w czasie wraz ze zmieniającym się środowiskiem zewnętrznym – podsumował szef Sztabu Generalnego.

Zgodnie z zapisami reformy dowodzenia od początku tego roku działają dwa dowództwa rodzajów sił zbrojnych – Generalne i Operacyjne. To pierwsze odpowiada za dowodzenie wojskiem w czasie pokoju i ma za zadanie utrzymać zdolności bojowe i mobilizacyjne armii. Dowództwo Operacyjne przejmuje inicjatywę w czasie wojny i kryzysu, gdy trzeba tych zdolności faktycznie użyć. Dotychczasowe dowództwa przekształcone zostały w inspektoraty i podlegają Dowództwu Generalnemu. Zmieniła się także rola Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Nie dowodzi on już bezpośrednio wojskami (oba nowe dowództwa podlegają bezpośrednio ministrowi obrony narodowej). SG WP zajmuje się planowaniem strategicznym oraz prowadzi nadzór nad ogólną i operacyjną działalnością sił zbrojnych. Stał się także najważniejszą instytucją doradczą szefa resortu obrony.

Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa rektora Akademii gen. Bogusława Packa. Ma być platformą wymiany poglądów dla dowódców, strategów i wojskowych, którzy biorą udział w przygotowaniach do działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych. Gośćmi AON byli m.in. gen. Mieczysław Cieniuch, poprzedni szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

MC

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Gry wojenne w szkoleniu
Pierwszy polski technik AH-64
Pływacy i maratończycy na medal
Husarz na straży nieba
NATO na północnym szlaku
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sztuka ochrony zabytków
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wielka droga” dostępna online
Bohater odtrącony
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Rajd ku czci saperów
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojna w świętym mieście, epilog
Wiosenna burza nad Estonią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Uwaga, transformacja!
Po przeprawie ruszyli do walki
Zapraszamy na Festiwal
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Treningi z wojskiem wracają
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowe Oscary przyznane!
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO