moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jakie okręty podwodne dla polskiej MW?

Jeden z najważniejszych programów modernizacji Marynarki Wojennej – zakup trzech nowych okrętów podwodnych  wchodzi w decydującą fazę. MON i Sztab Generalny finalizują prace nad wymaganiami operacyjnymi dla tych jednostek. Przetarg może zostać ogłoszony w połowie przyszłego roku.


Program modernizacji polskiej armii
przewiduje, że do 2026 roku resort obrony będzie przeznaczał rocznie na unowocześnienie Marynarki Wojennej prawie miliard złotych. Za te pieniądze mają zostać kupione nowe okręty: trzy niszczyciele min kryptonim Kormoran II, trzy jednostki patrolowe z funkcją zwalczania min kryptonim Czapla, trzy okręty obrony wybrzeża kryptonim Miecznik oraz trzy okręty podwodne kryptonim Orka. Z tej listy zdecydowanie najdroższe będą okręty podwodne.

– Ceny okrętów, które spełniają wymagania operacyjne określone przez nasze Siły Zbrojne, wahają się od dwóch i pół do trzech miliardów złotych – mówi generał dywizji Anatol Wojtan, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 

Jak łatwo policzyć na zakup trzech jednostek, polska armia będzie musiała wydać od siedmiu do dziewięciu miliardów złotych.

Cena będzie zależała od tego, na jaki wariant uzbrojenia zdecyduje się polskie wojsko, w jaki napęd będą wyposażone okręty oraz z jakich materiałów i w jakiej technologii zostaną wykonane. Jak jednak podkreślał generał Wojtan na niedawnej konferencji prasowej poświęconej programowi modernizacji Marynarki Wojennej, MON dopiero opracowuje szczegółowe wymagania taktyczno-techniczne, jakie mają spełniać nowe polskie okręty podwodne.

W przypadku uzbrojenia, wiadomo jedynie, że okręty, które kupimy, powinny móc atakować nie tylko okręty przeciwnika, ale również samoloty i śmigłowce oraz cele lądowe.  

– Przyjęte wymagania operacyjne określają, że okręt powinien posiadać uzbrojenie umożliwiające mu prowadzenie ognia woda-woda, tutaj chodzi o torpedy oraz by był wyposażony w pociski rakietowe typu woda-woda, woda-ziemia oraz woda-powietrze – wyjaśniał generał Wojtan. Dodał, że to oznacza, iż wbrew temu, co sugerowały niektóre media, a co podchwycili posłowie opozycji, nie ma mowy o faworyzowaniu okrętów niemieckich U212A. Okręty te nie spełniają bowiem polskich wymagań operacyjnych, ponieważ nie posiadają uzbrojenia rakietowego.

Wymogiem operacyjnym jest też jak najdłuższe przebywanie jednostek w ukryciu, dlatego polska armia oczekuje, że okręty podwodne będą miały napęd diesla (lub diesel plus elektryczny) w wersji AIP (Air Independent Propulsion), czyli niepotrzebujący do działania powietrza atmosferycznego.

Kto może stanąć do w przetargu? Generał Wojtan ocenia, że na świecie jest pięciu lub sześciu producentów, których jednostki spełniają polskie wymagania operacyjne. Choć generał nie wskazał ich nazw, podkreślając, że okaże się to dopiero w fazie dialogu technicznego, można przypuszczać, że będą to najprawdopodobniej francuskie Scorpene, niemieckie U214, szwedzkie A26 oraz hiszpańskie S-80.

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, do europejskiej rywalizacji najprawdopodobniej włączą się również Koreańczycy, którzy pracują nad KSS-III (Changbogo III) – nowym okrętem podwodnym wyposażonym w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego. – To bardzo ciekawy projekt i na pewno warto mu się przyjrzeć, tym bardziej, że strona koreańska jest bardzo otwarta na współpracę – powiedział portalowi jeden z urzędników MON zaangażowanych w prace analityczno-koncepcyjne.

Czy do walki o polski kontrakt rzeczywiście staną wymienione producenci wymienionych okrętów? Dziś jeszcze nie wiadomo ale przekonamy się o tym wiosną przyszłego roku, kiedy Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosi zainteresowane firmy do dialogu technicznego.

Podobnie jak w przypadku innych programów modernizacyjnych naszej armii, także w tym przypadku MON oczekuje, że na zakupie nowego uzbrojenia zyska nie tylko wojsko. – Musi nastąpić realny przepływ wiedzy i technologii. Środki, które mamy do dyspozycji na najbliższe dziesięć lat upoważniają do takiego oczekiwania. Chcemy, modernizując nasze siły zbrojne, zbudować w gospodarce i nauce określony potencjał – podkreślał Tomasz Siemoniak, minister Obrony Narodowej.

– Nad tym, jak to osiągnąć, zastanawiają się dziś setki osób – ekspertów z najróżniejszych dziedzin, począwszy od marynarzy-podwodniaków, przez taktyków, techników, ludzi od paliwa, napraw, eksploatacji, finansów, prawników, speców od ekologii – komentował  niedawno na łamach portalu polska-zbrojna.pl komandor Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Przetarg na zakup trzech okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej ma zostać ogłoszony w połowie 2014 roku, a jego rozstrzygnięcie powinno nastąpić w połowie 2015 roku. Pierwsza jednostka ma trafić do służby w 2019 roku.

*****

Marynarka Wojenna RP dysponuje obecnie pięcioma okrętami podwodnymi:

ORP „Orzeł” projektu 877E (Kilo). Nowy okręt, kupiony od ZSRR. Służbę w MW rozpoczął w 1986 roku.  

ORP „Sęp” typu 207 (Kobben). Służbę w Marynarce Norweskiej – jako HNoMS „Skolpen” –  rozpoczął w 1966 roku.  Podniesienie polskiej bandery – 2002 rok.

ORP „Bielik” typu 207 (Kobben). Służbę w Marynarce Norweskiej – jako  HNoMS „Svenner” – rozpoczął w 1967 roku. Podniesienie polskiej bandery – 2003 rok.

ORP „Kondor” typu 207 (Kobben). Służbę w Marynarce Norweskiej – jako  HNoMS „Kunna” – rozpoczął w 1964 roku. Podniesienie polskiej bandery – 2003 rok.

ORP „Sokół” typu 207 (Kobben). Służbę w Marynarce Norweskiej – jako  HNoMS „Stord”- rozpoczął w 1967 roku.  Podniesienie polskiej bandery – 2002 rok.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Mieszko
1513530960
Nikt nic nie mówi i nikt się nie pyta z jakim napędem te tratwy będą
16-B1-E6-25
~Mieszko
1513530780
Na pewno kupimy podwodne nurkujące atomowe i dwa lotniskowce
16-B1-E6-25
~Lewkon
1393409760
Xrock podczas duelu w ramach manewrow 1 ORP orzel I ORP Kosciuszko wraz z samolotami staneli jeden na jeden. Wierz kto wygral? 3-1 dla Orla.
E5-47-59-21
~xrock
1391344740
po kiego wala nam takie okrety???? zadnego strategicznego znaczenia te okrety nie maja?? ok ktos powie za beda mogly przenosic rakiety manewrujace,,, no ale ile tych rakiet bedzie mogla przenosic jedna jednostka? 4 to jest max + mniej wiecej 8 torped. Owszem gdyby te 4 rakiety byly wyposazone w glowice jadrowe to bylby nie zly straszak. uwazam ze te 9 miliardow powinno pojsc na samoloty wielozadaniowe+ nowoczesne uzbrojenie do nich(AGM-158B JASSM) mysle ze za te 9 miliardow spokojnie mozna posiadac ponad 200 nowoczesnych samolotow mysle ze w przypadku konfliktu te samoloty zrobilyby wieksza roznice niz te 3 okrety.
1E-33-28-DF
~ryszard56
1390158120
witam,potrzebne są okrety typu DELHFIN,ciekawe czemu o nich się nie mówi,spełniają wszelkie wymagania,IZRAEL takie otrzymał z Niemiec,po za tym potrzebujemy więcej niż 3 okrety,potrzebujemy tez niszczycieli rakietowych TYP45 prod.ANGIELSKIEJ,FRANCUZKICH DESANTOWCÓW,korwet typ GAWRON.oraz nowoczesnych fregat,pozdrawiam
8E-10-57-45
~joon
1389193980
Jak najwięcej okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety manewrujące dalekiego zasięgu. Powyżej 1000km. Jeżeli nie będzie takiego uzbrojenia to w razie konfliktu te trzy okręty podwodne będą przysłowiowymi niszczycielami z 39 roku które odpłyną w siną dal. Innymi słowy tak drogi zakup nie ma kompletnie sensu strategicznego. Tak jak Monty Python kupimy urządzenia które robią ping.
15-A3-50-91
~Joon
1387214640
Marynarka Wojenna a w szczególności okręty podwodne powinny stanowić strategiczne instrumenty prowadzenia polityki wschodniej. Posiadanie odpowiednio licznej floty okrętów podwodnych z możliwością przenoszenia rakiet o odpowiednim zasięgu daje poważne argumenty dla doktryny obronnej i bieżącej polityki. Jeżeli okręty podwodne nie będą miały możliwości przenoszenia rakiet o odpowiednim zasięgu inwestycja jest bezcelowa. Nie ma znaczenia strategicznego. Jest jak zakup samochodu służbowego dla kadry kierowniczej, nie jest inwestycją tylko konsumpcją. Po kandydatach do zakupu widać że pieniądze będą wydane na nic nie znaczące łodzie podwodne.
15-A3-50-91
~scooby
1386844980
~mi;ro - właśnie , że tak myślano skończyło się tym. http://www.youtube.com/watch?v=I9eodNpkREA . Nie jesteśmy RFN -która to wydanie mniej niż zleca NATO 1,95 % bo mają tyle pieniędzy , że nie wiedzieli by co z tym zrobić. Tak mały akwen można bronić znacznie taniej i efektywniej . Czy to nie dociera ?
DB-A6-73-01
~mi;ro
1386795060
Do wszystkich tych co ,,Narzekaja,, i Lametuja,,,Wbijcie to sobie do glowy ze Polska musi miec Wojsko do obrony granic,A jak mamy dostep do morza to i musi byc obrona wybrzeza,i Marynarka Wojenna,,I to jest Amen,,Raz kupione nowe starcza na 20 lat,,A jak co niektorym sie nie podoba to mozna oddac pomorze w dzierzawe,a kase oddac na tace dla Ksiezy w Kosciolach,,Za Komuny nikt tak nie szczekal byla potrzeba to Armia Kupowala a ludzie jakos przezyli i zyja dalej,,,
C4-03-BA-11
~Luke
1386338820
Ja mysle ze Polska MW powina dysponowas od 6 do 8 jednostek, no ale jak to tylko bedzie 3 to bym je kupil wypasione z bajerami. Nuklearny okret podwodny by byl super.
89-B5-6E-3D
~scooby
1386331320
~Scooby's critique - Iskander- te co mają nie dolecą ( jeszcze) . Iskandery załatwi tarcza. Weź 3 łódki podwodne- za co płacimy .. torpedy - jak przydadzą się na ladzie ? OPL łódkowy - słabszy i droższy od lądowego. Taktyczne - żaden zasięg w porównanie do choćby AGM-158 Jassm -o Er nie wspomnę. Licz : 3 łódki 10 mld zł =3,3 mld dol. = 30 AH-64 z uzbrojeniem lub 16 f-15 cichy orzeł z uzbrojeniem. p.s. łódki są ograniczone akwenem - samolot grawitacją ... .
DB-A6-73-01
~Scooby's critique
1386322980
Lotniska Rosjanie mogą stosunkowo łatwo unieszkodliwić np. za pomocą Iskanderów. Zanurzone OP z AIP, położone na dnie morskim i jeszcze w takim sprzyjającym dla okrętów podwodnych akwenie jak Bałtyk wyposażone w pociski woda-ziemia będą znacznie trudniejsze do wykrycia i unieszkodliwienia. Mogą wypłynąć z portów na patrole bojowe jeszcze w czasie kryzysu poprzedzającego wybuch wojny. Pociski woda-ziemia musiałyby mieć jednak taki zasięg, żeby odpalone jeszcze na zachód od Zatoki Fińskiej mogły dosięgnąć cele w pobliżu Sankt Petersburga (o co łatwo) i Moskwy (o co już trudniej). Oczywiście, o ile mi wiadomo faktycznie brakuje nam odpowiednich zapasów nowoczesnych lotniczych środków bojowych. Tu pełna zgoda, Scooby. Poza tym OP z pociskami woda-ziemia to jedyny realistyczny pomysł na przeprowadzenie ewentualnego uderzenia odwetowego. Polskie Siły Powietrze z polskiego terytorium nie przeprowadzą uderzenia na cele w Rosji (poza Obw. Kaliningradzkim). Do Moskwy nasze samoloty nie dolecą. Zbyt duża odległość i zbyt silna rosyjsko-białoruska obrona plot. na kierunku zachodnim.
72-FD-1A-E6
~scooby
1386319500
z Białorusią, Ukraina , Federacją Rosyjską ,( nie piszę o RFN) te 3 okrętu są bez znaczenia Czego nie można powiedzieć o 36 szt. AH-64E wraz z uzbrojeniem.
DB-A6-73-01
~scooby
1386316560
Przydadzą się jak w 1939. za 3 mld tyle można sprzętu kupić : powietrze -woda, powietrze -ziemia ( w okręgu 2500 km , powietrze - powietrze, albo ziemia -woda, ziemia - woda - powietrze RIM-162 Evolved Sea .
DB-A6-73-01

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pierwsi na oceanie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Rajd ku czci saperów
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
I zdobyliśmy!
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapraszamy na Festiwal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowe Oscary przyznane!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pytania o europejską tarczę
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO