moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Invictus Games już w sobotę

Gratuluję podjęcia sportowego wyzwania, które buduje postawy i charaktery, uczy wytrwałości, ale pomaga też w rehabilitacji – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z drużyną weteranów poszkodowanych. Sportowcy wylatują w czwartek do Hagi na zawody Invictus Games.

– Jestem przekonany, że odniesiecie sportowe sukcesy, że będziecie godnie reprezentować na zawodach Invictus Games w Hadze naszą ojczyznę – mówił minister Mariusz Błaszczak. Dziękował zawodnikom, byłym i obecnym żołnierzom za ich służbę, tak ważną dla bezpieczeństwa. Jak dodał, obowiązkiem państwa jest dbanie o żołnierzy, weteranów i weteranów poszkodowanych. – Znowelizowana ustawa o weteranach wzmocniła wsparcie, jakiego państwo udziela poszkodowanym żołnierzom – podkreślił minister Błaszczak.

 

Zawodnicy, którzy kilka miesięcy szlifowali formę sportową, złożyli dzisiaj uroczyste ślubowanie. Jego tekst odczytał plut. Rafał Lis, chorąży naszej reprezentacji. Ślubowali, że będą walczyć ze wszystkich sił o jak najlepszy wynik sportowy, a także że jako ambasadorzy kraju będą godnie reprezentować Polskę, Wojsko Polskie i środowisko żołnierzy weteranów.

W imieniu zawodników plut. Tomasz Rożniatowski podziękował ministrowi ON za okazane wsparcie. – Dzięki nowelizacji ustawy o weteranach mamy możliwość korzystania z pomocy medycznej, a także innych świadczeń, które poprawiają jakość naszego życia – mówił podoficer. Podziękował także trenerom i Centrum Weterana za pomoc w przygotowaniach do startu na Invictus Games oraz rodzinom zawodników.

– Tanio skóry nie sprzedamy! W Hadze będziemy walczyć do końca! – zapewnia plut. Rafał Lis. – Mimo że jesteśmy różni, tworzymy jedną drużynę, nawzajem się napędzamy, dodajemy sobie sił do działania. Wiemy, że warto trenować i nie wolno się poddawać. Per aspera ad astra, czyli przez trud do gwiazd – dodał.

Od 16 do 22 kwietnia na sportowych arenach w Hadze 500 zawodników reprezentujących 20 krajów będzie rywalizować w dziesięciu dyscyplinach: lekkoatletyce, podnoszeniu ciężarów, łucznictwie, wioślarstwie halowym, zręcznościowej jeździe samochodem, koszykówce na wózkach, rugby na wózkach, kolarstwie, siatkówce na siedząco i pływaniu. Polacy wystartują w sześciu konkurencjach, będą to: siatkówka na siedząco, łucznictwo, pływanie na różnych dystansach, kolarstwo szosowe, lekka atletyka i wioślarstwo halowe.


Film: MON

Największe medalowe nadzieje wiążemy ze startem naszej reprezentacji w łucznictwie oraz siatkówce na siedząco. Na zgrupowaniach świetne wyniki osiągali także kolarze, wioślarze halowi oraz lekkoatleci.

Organizatorem zawodów jest fundacja Invictus Games, założona przez członka brytyjskiej rodziny królewskiej, księcia Harry’ego, a uczestniczą w nich żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby. Dotychczas igrzyska Invictus Games odbyły się w Londynie (2014), w Orlando (2016), w Toronto (2017) oraz w Sydney (2018). Na tej ostatniej imprezie zadebiutowali Biało-Czerwoni. Polskę reprezentowało wówczas 15 zawodników.

Partnerem strategicznym polskiej reprezentacji na Invictus Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Legion Medyczny na poligonie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Siatka niewidka dla wojska
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Gorący lipiec PKW Łotwa
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Azjatycka szansa
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Abordaż z polskim wsparciem
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Cztery brygady, jeden cel
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
„Wicher” na wodzie
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Akustyczna tarcza dla wojska
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Patrioty pod Płockiem
Siatka antydronowa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Aukcja dla weterana
Armia testuje naziemne drony
Tarcza i miecz
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
„Kryzysowy” Jaśmin
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Z prądem i pod prąd
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Drony na autopilocie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Rok 2027 bez Air Show Radom
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Coraz więcej Alpha Scramble
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Dwa marzenia spełnione naraz
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Flanka pod strażą
Młodzi medycy na poligonie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Sojusznicza tarcza antydronowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO