moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konsorcjum Miecznika

Jesteśmy gotowi do zaprojektowania i wybudowania okrętów, takich jak fregata, opartych na najnowocześniejszych technologiach i o dużym stopniu skomplikowania – mówi Sebastian Chwałek, prezes PGZ. Polska Grupa Zbrojeniowa i należąca do niej Stocznia Wojenna zawiązały właśnie konsorcjum PGZ-Miecznik. Wkrótce do konsorcjum dołączy stocznia Remontowa Shipbuilding.

To krok w kierunku realizacji programu budowy dla Marynarki Wojennej RP trzech fregat rakietowych o kryptonimie „Miecznik”. Zakup tego typu okrętów obrony wybrzeża klasy fregata został wpisany do programu modernizacji polskiej armii rozpisanego na najbliższe 15 lat. Głównym jego wykonawcą ma być polski przemysł. Dlatego 14 maja PGZ SA oraz PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. zawiązały konsorcjum PGZ-Miecznik. Na razie w jego skład wchodzą dwa podmioty, ale już dziś wiadomo, że niedługo dołączy do nich także stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.

– Jesteśmy gotowi do zaprojektowania i wybudowania okrętów takich jak fregata, opartych na najnowocześniejszych technologiach i o dużym stopniu skomplikowania – zadeklarował Sebastian Chwałek, prezes Zarządu PGZ SA. – By podołać temu wyzwaniu i w pełni wykorzystać szansę, jaką daje realizacja tak prestiżowego i niezwykle ważnego kontraktu, potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych partnerów. Mając na względzie wagę przedsięwzięcia, chcemy zaangażować w projekt kolejne polskie firmy zarówno z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i z szeroko rozumianego prywatnego przemysłu stoczniowego i obronnego – dodał prezes Sebastian Chwałek.

Zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, kontrakt na budowę trzech „Mieczników” ma zostać podpisany do połowy 2021 roku, a jego kluczowym wykonawcą ma być Polska Grupa Zbrojeniowa. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia MON czeka na złożenie przez konsorcjum PGZ- Miecznik wstępnego formularza ofertowego w tej sprawie.

Fregaty mają dysponować różnorodnymi zdolnościami bojowymi. – Mają zwiększyć zdolności Marynarki Wojennej RP do prowadzenia obserwacji i kontroli akwenów morskich, do ochrony baz morskich, zwalczania celów nawodnych i podwodnych oraz lądowych znajdujących się w strefie brzegowej, jak również do prowadzenia morskiej obrony powietrznej – podkreślał szef resortu obrony w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Uniforms Are Worn by Real People
Na granicy stratosfery
Krok w stronę pokoju
Wsparcie ma znaczenie
Kraków zaprosił weteranów
Groźny incydent w Libanie
Litwini z polskimi Gromami
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Generał z cienia
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Od eksperymentu do elity NATO
Bez zmian w emeryturach
W centrum uwagi
Polski wkład w operację „Overlord”
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Najzdrowsi z najtwardszych
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Sojusz kontra drony
Koszykarskie widowisko
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowy Grot zatwierdzony
Czerwieńsze będą…
Jego ofiara – nasza pamięć
Wielka gra na ukraińskim froncie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marsz prawdę ci powie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Drugi dom efów
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Podróż w ciemność
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ruszyły największe targi obronne
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Równanie z „Iksem”
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Trening działań połączonych
Stała baza wojsk USA w Polsce
Śmierć w sercu Azji
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Powitanie F-35 z Polską
DOL(a) pilota
Łączą nas wspólne cele
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO