moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów

Salon zbrojeniowy Eurosatory to nie tylko największe targi obronne na świecie, lecz również jedna z największych wystaw pojazdów militarnych. W tym roku światową premierę w Paryżu miały m.in. nowy francusko-niemiecki czołg podstawowy EMBT, wóz rozpoznawczy Jaguar, transporter Patria AMV 6X6 oraz dwa warianty BWP ASCOD. Zainteresowanie wzbudzają także polskie wozy Wirus i Dino.

Ponad 250 pojazdów – od małych, kilkusetkilogramowych wszędołazów, po ważące kilkadziesiąt ton pancerne kolosy. Podczas targów zbrojeniowych w Paryżu producenci z całego świata prezentują swoje najnowsze konstrukcje. Część firm specjalnie na Eurosatory przygotowała światowe premiery. Wśród nich jest holding KNDS, który powstał trzy lata temu w wyniku połączenia koncernów: niemieckiego KMW (Krauss-Maffei Wegmann, produkującego czołgi Leopard 2) i francuskiego Nextera (Nexter Defense Systems, producenta czołgów Leclerc). Holding przywiózł do Paryża nowy europejski czołg podstawowy (European Main Battle Tank – EMBT). Powstał on na bazie Leoparda 2A7, z którego wzięto kadłub, silnik i podwozie. Z kolei z najnowszej wersji czołgu Leclerc zaczerpnięto system wieżowy z automatem ładowania. Przedstawiciele KNDS podkreślają jednak, że EMBT to tylko demonstrator technologii. – To pierwszy krok do wspólnej produkcji Nextera i KMW oraz demonstrator tego, co możemy zrobić – mówi Rudolf Neuhaus, menadżer projektu. Dodaje, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie prototypu oraz serii przedprodukcyjnej.

Francuskie nowości

Światową premierę na targach Eurosatory miał również nowy wóz bojowy przeznaczony dla armii francuskiej, a mianowicie pojazd rozpoznawczy Jaguar (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat – EBRC). Został opracowany przez konsorcjum firm: Nexter Systems (obecnie KNDS), Thales Group i Renault Trucks Defense (obecnie Arquus). Jaguar zbudowano w systemie 6x6. Waży około 25 t i jest uzbrojony w automatyczną armatę CTC kalibru 40 mm, karabin kalibru 7,62 mm oraz dwie (umieszczone po obu stronach wieży) podwójne wyrzutnie pocisków rakietowych MBDA Missile Moyenne Portée (MMP). Co ciekawe, pojazd ma mieć bardzo wysoki poziom ochrony zgodnie ze STANAG-iem 4.

Jaguar powstał w ramach programu Scorpion, który przewiduje opracowanie na potrzeby francuskiej armii nowej linii pojazdów bojowych, w tym kołowych transporterów opancerzonych Griffon VBMR (Véhicule Blindé MutiRôle) oraz pojazdów opancerzonych Léger VBMR, a także gruntowną modernizację czołgów Leclerc. Ich ulepszona wersja została pokazana w Paryżu jako Leclerc XLR, ale na razie jedynie jako demonstrator technologii.

Nowości od Finów

Swoim najnowszym produktem pochwaliła się również fińska Patria. Koncern zaprezentował na targach model Patria 6x6 na podwoziu AMV 8X8, czyli Rosomaka. Pojazd ma długość 7,5 m, wysokość 2,5 m i ma ważyć maksymalnie 24 t. Napędzany pięciocylindrowym silnikiem o mocy 400 KM (294 kW) może rozpędzić się do 100 km/h. Będzie przewozić dziewięciu żołnierzy desantu. Jego załoga jest trzyosobowa. Uzbrojenie stanowi wkm kalibru 12,7 mm, umieszczony w obrotowym stanowisku ogniowym, oraz w razie potrzeby karabin kalibru 7,62 mm.

Patria 6x6 w podstawowej wersji nie jest silnie opancerzona, lecz jedynie do standardu STANAG 2. Jak zapewniają przedstawiciele producenta, w razie potrzeby stopień ochrony można zwiększyć do poziomu STANAG 4, bez większej szkody dla zdolności trakcyjnych.

Hiszpańsko-austriacka wizja czołgu

Uwagę zwiedzających targi przyciągnęły dwie nowe wersje austriacko-hiszpańskich transporterów gąsienicowych ASCOD (Austrian Spanish Cooperation Development), produkowanych przez koncern General Dynamics European Land Systems. Wozy, które w wersji BWP służą w armii hiszpańskiej pod nazwą Pizzaro, a w austriackiej – Ulan, pokazano w wersjach: czołgowej (!) oraz KTO z wieżą bezzałogową. Czołg Medium Main Battle Tank (MMBT) o masie nieco ponad 42 t – to wóz uzbrojony we włoską wieżę Leonardo HITFACT. Poza 120-milimetrową armatą gładkolufową wóz uzbrojono w dwa karabiny kalibru 7,62 mm oraz wkm kalibru 12,7 mm. Niewątpliwym atutem pojazdu jest wspomniana niewielka masa. Natomiast model ASCODA z bezzałogową wieżą Elbit UT30MK2, uzbrojoną w armatę automatyczną Mk44 Bushmaster II kalibru 30 mm oraz pociski Spike, ma masę o 7 t mniejszą.

Polski akcent

Pisząc o pojazdach, które można obejrzeć na odbywających się targach, należy podkreślić, że oferta naszego przemysłu jest tutaj – mimo że reprezentuje nas tylko 12 podmiotów – dość widoczna. Przedstawiciele konsorcjum bielskiego Conceptu i Polskiego Holdingu Obronnego przywieźli do Paryża opracowane wspólnie z austriacką firmą Oberaigner dwa typy wozów. Chodzi o Wirusa, który jest przeznaczony dla poddziałów zwiadu oraz specjalnych (przyciąga najwięcej uwagi, gdyż jest jednym z najlżejszych tego typu wozów na świecie). Drugim pojazdem jest osobowo-terenowy Dino, który ma zastąpić w armiach regionu Honkera, Land Rovera Defender, Mercedesa G-Klasse, Pinzgauera czy też wóz UAZ-469.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Marek1
1533357720
Polscy zwiadowcy mogą tylko pomarzyć o wozach klasy Jaguar. Niestety kolejne MON-y konsekwentnie dbają o to, by stan sprzętu WP można było określić jako SKANSEN.
06-E9-FD-06
~Marek
1529737500
Połączono podwozie świetnego Leoparda z wieżyczką świetnego, choć lżejszego nieco Leclerca. No i wyszedł EMBT, czyli europokraka.
45-D5-2B-3C
~Scooby
1529387580
Nasz narodowy "holding" leży i kwiczy w porównaniu z Serbią .... .
DB-3F-9C-53

„Baltops” – co potrafią bezzałogowce
 
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wyzwanie, które integruje
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Lekcje na poligonie
Nasi czołgiści najlepsi
Nowe cele obronne NATO
Ogniem i tarczą
Nowy rozdział w historii Mesko
PGZ na nowo
Podróż w ciemność
Wojsko zmodyfikowało program śmigłowcowy
Specjalsi opanowali amerykański okręt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Film o Feniksie i terytorialsach
Trzy okręty, jeden zespół
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
W strategicznym miejscu o bezpieczeństwie Polski
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny
Prace nad kadłubem dla kolejnego Husarza
Judocy Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Droga do zespołu bojowego GROM
100-lecie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Zmagania sześcioosobowych armii
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Podejrzane manewry na Bałtyku
100 lat historii Szkoły Orląt
Ewakuacja Polaków z Izraela
Kolejny model Grota dla żołnierzy
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
100 samolotów na 100-lecie Szkoły Orląt
Od chaosu do wiktorii
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Apache. Zabójczy dla czołgów
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
Misja PKW „Olimp” doceniona
Srebrni wioślarze, brązowa szablistka
Jeśli przerzut, to tylko z logistykami
Jak czynić dobro, czyli Buzdygan w akcji
Letni wypoczynek z MON-em
DNA GROM-u
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Dodatkowe kamizelki dla żołnierzy
Najlepsi snajperzy wśród specjalsów
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
O ochronie infrastruktury i morskich szlaków
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Wieczór pełen koszykarskich emocji
Nie żyje żołnierz PKW Irak

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO