moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Wojsk Specjalnych. Jednostka Nil

Komandosi z jednostki Nil odpowiadają za łączność, logistykę i zabezpieczenie medyczne podczas operacji prowadzonych przez wojska specjalne. Przede wszystkim jednak zajmują się zbieraniem oraz analizą danych rozpoznawczych i wywiadowczych. To m.in. dzięki ich pracy w Afganistanie operatorzy innych jednostek zatrzymali najgroźniejszych terrorystów.




Nil powstał w grudniu 2008 roku jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. Jej pomysłodawcą był gen. broni Włodzimierz Potasiński. Od początku zakładano, że nowy oddział dostanie wyjątkowe w wojskach specjalnych zadania. Miał odpowiadać za wsparcie komandosów w zakresie dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego, rozpoznania i wywiadu.

W 2011 roku jednostka zmieniła nazwę na JW Nil. Jej patronem jest bowiem gen. bryg. August Emil Fieldorf „Nil”, organizator i dowódca Kedywu AK.

Oczy i uszy

– Jednostkę Nil nazywamy „strategicznym spoiwem” albo „oczami i uszami” wojsk specjalnych. Wspiera ona działanie Dowództwa Komponentu WS na co dzień i podczas prowadzonych operacji. O tym, jak bardzo istotne są zadania wykonywane przez specjalistów z Nila, mogliśmy się wielokrotnie przekonać podczas misji w Afganistanie oraz w trakcie dyżuru Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku – mówi ppłk Krzysztof Plażuk, rzecznik prasowy DKWS.

Zadania jednostki pozostają od lat takie same. Przede wszystkim komandosi Nila wspierają prowadzone przez Dowództwo Komponentu operacje w zakresie systemu dowodzenia, łączności, zapewniają zabezpieczenie logistyczne, medyczne oraz rozpoznawcze. – Naszym wyróżnikiem jest to, że działamy na korzyść dowództwa i poszczególnych jednostek. Jesteśmy łącznikiem pomiędzy oddziałami i Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych – mówi mjr Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy jednostki. Nil pełni także funkcję oddziału gospodarczego. Oznacza to, że prowadzi zakupy sprzętu, uzbrojenia i elektroniki, z których korzystają wojska specjalne.



Obecnie w jednostce służy kilkuset żołnierzy. Strukturę Nila tworzą: Zespół Wsparcia Informacyjnego, Zespół Dowodzenia, Zespół Zabezpieczenia Logistycznego i Grupa Zabezpieczenia Medycznego. Najtrudniejsze misje wykonują operatorzy z Zespołu Wsparcia Informacyjnego, którzy zajmują się wywiadem i rozpoznaniem radioelektronicznym.

Operatorzy Nila szkolą się systematycznie w kraju i za granicą. Biorą udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii i Gujanie Francuskiej.

Wsparcie na misji

Żołnierze JWN sprawdzili się także na misjach w Afganistanie oraz w Kosowie. Pod Hindukuszem wspierali komandosów, którzy brali udział w misjach bojowych. Zadaniem jednostki było przekazywanie do sztabów i dowódców zespołów bojowych w Afganistanie (zwanych Task Force 49 i 50) aktualnych informacji o przestępcach, terrorystach, uzbrojeniu i wyposażeniu rebeliantów. Specjaliści do spraw wywiadu i rozpoznania z Nila zdobywali także informacje o miejscach, w których ukrywali się talibowie, szacowali ryzyko i określali zagrożenia, które mogą spotkać polskich żołnierzy podczas akcji. – Wsparcie informacyjne, jakiego udzielali operatorom z JWK i GROM-u przyczyniło się między innymi do sukcesów antyterrorystycznej koalicji państw NATO w Afganistanie – podkreśla mjr Łukawski.

Obraz z bezzałogowca

Podstawowym uzbrojeniem żołnierzy Nila są karabinek HK 416 oraz pistolet HK USP. W wyposażeniu jednostka ma m.in. bezzałogowe statki powietrzne: Scan Eagle oraz FlyEye, lornetki termowizyjne dalekiego zasięgu JIM LR, pojazdy terenowe Toyota Hilux i czterokołowce Polaris.

Łączność satelitarną zapewniają terminale satelitarne VSAT oraz BGAN, a także różnego rodzaju radiostacje. Jednostka ma również najnowocześniejszy w siłach zbrojnych Mobilny Moduł Stanowiska Dowodzenia (MMSD) oraz Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej, Węzłowy Wóz Kablowy (WWK) i mobilną kancelarię kryptograficzną.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Baltic Sea Under Control
 
Podniebne wsparcie sojuszników
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Pierwsza misja Gripenów
Poznać rakietowego Homara
Rodzina na wagę złota
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Szabla hubalczyków
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Zwycięstwo mordercy
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej polskiego trotylu dla USA
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Debiut polskiego AW149
Viva Polaki! Viva liberatori!
Double Eagle – podwodny tropiciel
Zatopiony problem
Powstaje armia dronów
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Podniebny Pegaz
Rex Bolizlavus
Pilecki ucieka z Auschwitz
Henry Szymanski na tropie prawdy
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
„Pułaski” na Atlantyku
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Sport kształtuje mentalność
Polskie F-16 w służbie NATO
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Wyrok za tragiczny wypadek
Kolejowy sabotaż udaremniony
Święto ludzi z pasją
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Więcej na mieszkanie za granicą
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Medycyna na morzu
Pracowity dyżur Typhoonów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzy dekady DGW
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Więcej amunicji do Rosomaków
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Strażnik nieba
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Piękny przykład patriotyzmu
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Wyścig zbrojeń wystartował
W Ełku wykuwają charaktery
Składy wysokiego ryzyka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO