moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie

Budynek o powierzchni niemal 5 tys. mkw. zostanie ulokowany na specjalnie usypanym wzgórzu. Tuż obok znajdzie się miejsce, w którym będą się odbywały rekonstrukcje historyczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku zostanie otwarte za dwa lata. – Właśnie ruszają prace budowlane – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Mam dobrą wiadomość. Dopełniliśmy wszelkich formalności, w związku z tym robotnicy i maszyny wkraczają na plac budowy – mówił dziś w Ossowie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. To właśnie w miejscowości, w której sto lat temu doszło do jednego ze strać z bolszewikami, rozpoczyna się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Szef MON podkreślał, że placówka ma być miejscem interesującym i przystępnym dla zwiedzających. – Tak, aby upowszechniać wiedzę na temat epokowego zwycięstwa, które jest określane jako 18. bitwa decydująca o losach świata – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak zapowiedział także, że budowa ma się zakończyć za dwa lata. – Wykonawcą są instytucje znajdujące się w strukturach resortu obrony narodowej, a to gwarantuje sprawność w działaniu – zaznaczył.

Starosta powiatu wołomińskiego Adam Lubiak przypomniał, że budowę poprzedziło wiele lat starań. – To będzie muzeum wszystkich Polaków, ale będzie gościło także ludzi z całego świata. Cieszę się, że powstaje i każdy kto je odwiedzi będzie mógł się dowiedzieć, co tu się wydarzyło w 1920 roku – zaznaczył. – Jesteśmy dziś wdzięczni bohaterom 1920 roku za to, że dzięki nim możemy dziś mówić po polsku – dodał starosta.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którego budowa rozpoczęła się w Ossowie, ma być filią Muzeum Wojska Polskiego. O tym, jak będzie wyglądało, mówił podczas konferencji ppłk Bogusław Piątek, pełniący obowiązki zastępcy szefa Stołecznego Zarządu Infrastruktury. Wyjaśnił, że placówka będzie się znajdować na terenie o powierzchni 12 hektarów. Zostanie na nim także usypane wzgórze, a na jego zboczu będą ulokowane trybuny dla czterech tysięcy osób, z których będzie można podziwiać pole bitew rekonstrukcji historycznych. Powstaną także dwa „Maszty Stulecia”. – Każdy z nich będzie miał 70 metrów, co spowoduje, że będą najwyższe w Polsce, tuż po „Maszcie Wolności” przy rondzie Zgrupowania AK „Radosław” w Warszawie – powiedział oficer.

Sam budynek będzie miał cztery kondygnacje o łącznej powierzchni 4,8 tysięcy metrów kwadratowych. – Znajdą się w nim pomieszczenia ekspozycyjne, sale konferencyjne, kinowe, pomieszczenia biurowe, socjalne, a także taras widokowy oraz kawiarnia i sklep – mówił ppłk Piątek. – Oczywiście, gmach będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zapewnił.

Prace, które właśnie się rozpoczęły dotyczą przede wszystkim przygotowania gruntu. Następnie zostanie utworzony nasyp – aby powstał konieczne będzie wykorzystanie 170 metrów sześciennych ziemi – potem maszty oraz budynek muzeum w stanie surowym. Podczas kolejnych etapów budynek zostanie wykończony i wyposażony, a na koniec powstaną zaplanowane ekspozycje.

Projekt utworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku narodził się kilka lat temu. Wówczas resort obrony planował, że placówka zostanie otwarta w tym roku, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę wydarzenia. Jednak z powodu niedoszacowania kosztów, harmonogram trzeba było zmodyfikować. Obecne plany zakładają, że placówka ma zostać otwarta za dwa lata.

Bitwa Warszawska, rozegrała się na przedpolach Warszawy między 13, a 16 sierpnia 1920 roku. Polskie wojska zatrzymały wówczas ofensywę Armii Czerwonej i zmusiły ją do odwrotu. Batalia ta jest nazywana „cudem nad Wisłą”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy / CO MON, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
 
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Kraby kontra okręt
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ogień w natarciu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Kaper” przeciw terrorystom
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Marynarski Katyń
Laserowa artyleria US Army
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ukraiński kurs na Zachód
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polak z Medalem NATO
Sonary dla śmigłowców ZOP
Druga kariera byłych żołnierzy
Zaplecze dla Rosomaków
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Wybuchowa edukacja
Polsko-amerykańska współpraca
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ochotnik do Auschwitz
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Święto terytorialsów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Aviation Detachment” w Łasku
Nowe sanitarki dla wojska
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Mordercza obrona Warszawy
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Wesprzyj kombatantów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Medycy po unitarce
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
16 Dywizja najlepsza!
F-16 kończą misję w Estonii
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO