moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum zbiera pamiątki z wojny polsko-bolszewickiej

Odznaki, mundury, wyposażenie indywidualne żołnierzy, części uzbrojenia, a także osobiste przedmioty uczestników walk – między innymi na takie pamiątki z czasów Bitwy Warszawskiej czekają muzealnicy. Pamiątki z tamtego okresu można przekazywać do Muzeum Wojska Polskiego. Zostaną ocenione przez kustoszy, po czym trafią na ekspozycję powstającego w Ossowie muzeum.

Muzeum Bitwy Warszawskiej ma być gotowe za dwa lata. Powstanie w Ossowie, czyli w miejscu, gdzie w 1920 roku polskie wojska zatrzymały i pokonały bolszewików. W dniu Święta Wojska Polskiego minister obrony Mariusz Błaszczak zwrócił się z apelem do wszystkich osób, które mają przedmioty z tamtego okresu. – Ogłaszam społeczną zbiórkę eksponatów do Muzeum Bitwy Warszawskiej. Bardzo często stanowią one relikwie, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Proszę o udostępnienie ich nam wszystkim. Razem stwórzmy to muzeum, które z pewnością będzie wspaniałym i godnym miejscem przechowywania i eksponowania narodowych pamiątek – mówił 15 sierpnia szef resortu obrony. Nowa placówka ma być filią Muzeum Wojska Polskiego.

Każdy, kto ma w domu jakieś archiwalia związane z wojną polsko-bolszewicką, może je przekazać już teraz. Jak to zrobić? – Można przyjść do nas i spotkać się z kustoszami. Czekamy na telefony z deklaracjami, e-maile oraz zdjęcia pamiątek – mówi Sebastian Warlikowski, rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego. Dary można zgłaszać do Działu Głównego Inwentaryzatora – Sekcji Pozyskiwania MWP (tel. 22 629 52 71, wewn. 141, e-mail: pozyskiwanie@muzeumwp.pl). Wartość muzealną mogą mieć różnego rodzaju przedmioty, np.: odznaki wojskowe, naszywki, mundury lub ich fragmenty, sztandary, a nawet elementy uzbrojenia. – Czekamy na wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 1920 roku. Interesują nas także osobiste przedmioty żołnierzy, np. filiżanki, fajki – podkreśla Warlikowski. – Wszystkie zadeklarowane bądź dostarczone rzeczy zostaną poddane merytorycznej ocenie przez kustoszy Muzeum Wojska Polskiego.

Kilka dni temu do MWP zgłosiła się pierwsza osoba, która zadeklarowała chęć przekazania broni z tamtego okresu. Jeszcze nie wiadomo, czy przedmiot jest oryginalny i czy rzeczywiście trafi do zbiorów nowego muzeum.

– Pozyskiwanie eksponatów z czasów wojny polsko-bolszewickiej nie będzie łatwe, ale jest możliwe – uważa Piotr Korczyński, redaktor kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”. – Pamiątki z 1920 roku były bowiem szczególnie narażone na niszczenie w latach okupacji i po II wojnie światowej. Sowieci oraz władze komunistyczne walczyły, by w świadomości Polaków tradycja o zwycięstwie w wojnie bolszewickiej została zatarta. W latach stalinizmu w wielu polskich domach niszczono pamiątki po tych członkach rodziny, którzy walczyli na froncie 1920 roku. Powodem był strach, że zdjęcie lub odznaczenie może narazić rodzinę na represje – wyjaśnia historyk. Zaznacza jednak, że polskie domy i mieszkania wciąż mogą kryć prawdziwe skarby z tamtego okresu, bo nie wszyscy Polacy dali się zastraszyć enkawudzistom czy ubekom.

Jako przykład podaje rodzinę z okolic Nowego Sącza, w której domu wisiały na ścianach frontowe zdjęcia stryja z 1920 roku. – Po zajęciu wsi przez Armię Czerwoną w 1945 roku domownicy szybko pozaklejali je pocztówkami i świętymi obrazkami. Dzięki temu przetrwały do odwilży w 1956 roku i cieszą bliskich do dziś – opowiada. – Zdarza się też, że odnajdują się prawdziwe perełki. Tak było w podkarpackiej wsi Rożnowice. Jedna z tamtejszych rodzin była przekonana, że Krzyż Walecznych ich dziadka, który walczył w wojnie w 1920 roku, dawno przepadł. Tymczasem pewnego dnia wyciągnęła go spod dachu stodoły i upuściła na ziemię… sroka zwabiona błyskiem metalu. Okazało się, że dziadek ukrywał odznaczenie najpierw przed Niemcami, a później przed Sowietami. Swoją tajemnicę zabrał do grobu, ale w końcu jego odznaczenie wróciło w ręce krewnych – opowiada Piotr Korczyński. I dodaje: – Dzięki takim zdarzeniom, a także ludzkiej życzliwości, akcja zbierania pamiątek po wielkim zwycięstwie 1920 roku może zaskoczyć pozytywnie.

Muzeum w Ossowie ma upamiętnić Bitwę Warszawską, która w czasie wojny polsko-bolszewickiej zadecydowała o zachowaniu przez nasz kraj niepodległości. Placówka zostanie otwarta w setną rocznicę tamtych wydarzeń. Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada połączenie przestrzeni pola bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum. W czerwcu powołano w MON zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: CAW

dodaj komentarz

komentarze


Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
 
Fleet of the Future
Karabiny od dęblińskich saperów
Sport nie dzieli, sport łączy
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Sojusze na fali
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nowy pułk artylerii
Air-Landing Outside Comfort Zone
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
The Chariots of Jihad
Brytyjska „pamiątka”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rozdarty subkontynent
Polsko-francuska szkoła uczuć
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rozpoczynamy nową erę
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Nowe nakolanniki
Gotowi na F-35?
Nowi szturmani w JW Agat
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Pułaski” wrócił do kraju
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Zmiany w przepisach mundurowych
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Moja „bazówka”
Formowanie 19 Brygady
Kolejna szabla AFN zdobyta
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Obława pełna białych plam
F-35 wylądowały w Powidzu
Działalność firm na rzecz obronności
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Tak umierał Wołyń
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Desant na czeskich spadochronach
„Dragon’19” od kuchni
Początek dowódczej drogi
Raki dla zawiszaków
Stawiamy na rozwój
Miroslawiec Up
„Mieszko” po wodowaniu
Wielkie święto kawalerii!!!

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO