moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na wakacje z WOT

Terytorialsi pomogą organizatorom letnich wyjazdów wypoczynkowych. Dzięki temu ryzyko transmisji koronawirusa ma zostać zminimalizowane. – Wszyscy, którzy będą pod opieką wojsk obrony terytorialnej, mają gwarancję bezpieczeństwa – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, tuż po podpisaniu decyzji angażującej WOT do działania.

Dziś w Zegrzu, gdzie stacjonuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję, dzięki której żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych będą mogli wspierać organizatorów wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży.

– Mamy do czynienia z epidemią koronawirusa, a także z procesem wychodzenia z tego stanu, czego dowodem jest fakt, iż restrykcje nałożone wcześniej z dnia na dzień są zdejmowane. Zależy nam na tym, aby młodzież i dzieci mogły bezpiecznie wypoczywać w czasie wakacji – mówił dziś szef MON. Dlatego żołnierze WOT będą wspierać organizatorów i wychowawców kolonii i obozów w działaniach sanitarnych, medycznych czy logistycznych. – Wszyscy, którzy będą pod opieką wojsk obrony terytorialnej, mają gwarancję bezpieczeństwa – zaznaczył. Dodał także, że działająca podczas epidemii infolinia psychologiczna WOT zmienia swój zakres działań. Teraz pod numerem 0 800 100 102 organizatorzy wyjazdów wypoczynkowych będą mogli zasięgnąć informacji, które będą dotyczyły uwarunkowań prawnych czy możliwości wsparcia ich działań przez Wojsko Polskie.

Minister przypomniał także, że od samego początku epidemii w Polsce żołnierze Wojska Polskiego prowadzili działania, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspieranie służb medycznych czy Straży Granicznej, a terytorialsi zorganizowali akcję „Odporna wiosna”, w ramach której pomagali personelowi i podopiecznym domów pomocy społecznej, pobierali wymazy od osób, które mogły być nosicielami COVID-19, opiekowali się osobami starszymi i samotnymi. – Bardzo dziękuję żołnierzom za ich zaangażowanie – zwrócił się do terytorialsów. Podkreślił także, że żołnierze OT postępują zgodnie z mottem formacji „zawsze gotowi, zawsze blisko”. – Po raz kolejny udowodnili, że ich służba jest bezcenna, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Polski i Polaków – powiedział.

Jak poinformował MON, o zaangażowanie WOT-u do działania podczas zabezpieczenia wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży zwróciły się do resortu obrony ministerstwa pracy, rodziny i polityki społecznej, a także edukacji narodowej. Jak zapewnił minister Błaszczak, dalsze angażowanie wojska do wspierania takich działań, jak powstrzymanie skutków epidemii będzie uzależnione od wniosków służb sanitarnych czy wojewodów. – Chodzi o to, aby skoordynować działania w skali całego kraju – podkreślił minister.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Celem naszych działań będzie ograniczenie możliwości zachorowania, transmisji koronawirusa, a w konsekwencji zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży – powiedział. Doprecyzował także, że terytorialsi będą wspierali organizatorów letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w pięciu obszarach. Chodzi między innymi o szkolenia dla opiekunów i wychowawców młodzieży w zakresie bezpiecznej organizacji wypoczynku, do działania zostaną zaangażowani także medycy, którzy w razie potrzeby będą w gotowości, aby pobrać wymaz od osób, u których zaistnieje podejrzenie zarażenia COVID-19. Żołnierze zajmą się też transportem środków ochronnych i higienicznych, a psychologowie z formacji będą udzielać wsparcia psychologicznego, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Terytorialsi, wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych, będą także przeprowadzać dekontaminację w miejscach i środkach transportu, w których będzie przebywała młodzież.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Rewita Rynia, MON

dodaj komentarz

komentarze


Wypadek w PKW UNIFIL
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Czas nadziei, czas pokoju
Pasja i fart
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Początek wielkiej historii
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Daglezja bez tajemnic
Psiakrew, harmata!
Ćwiczą, aby bronić granicy
Akcja młodego terytorialsa
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Lasery dla polskiego wojska
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Muzeum na fali
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Borsuki wyszły w pole
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Ratunek na szczycie
A może studia na WAT?
NATO coraz silniejsze
Program „Narew” się rozkręca
Debata o bezpieczeństwie
Wojskowe roboty prosto z Polski
Polski sukces w Duńskim Marszu
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Kosmiczne bezpieczeństwo
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Chłód Bałtyku
Sztuka spadania
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Rezerwa na nowo
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Piekło „Pługa”
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Fińska armia luzuje rygory
Historyczny triumf terytorialsa
„Ślązak” w warsztacie
Syndrom Karbali
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Zostać pilotem Apache’a
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Nie tylko błękitne berety
Prototyp E-7 dla USAF
Buty żołnierzy po nowemu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Testy autonomicznego Black Hawka
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pierwsze K9 w Braniewie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO