moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kontra koronawirus

Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej na froncie walk z koronawirusem. Wspierają pograniczników, strzegąc granic, pomagają także mieszkańcom regionu, przekazując im własnoręcznie wykonane maseczki ochronne oraz oddając krew. Pełne ręce roboty mają także wojskowi medycy, którzy szykują się do pomocy pracownikom placówek medycznych.

Kolejny dzień walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dziś do tych działań jest zaangażowanych prawie dziewięć tysięcy żołnierzy i pracowników wojska, wyposażonych w ponad 1300 jednostek sprzętu. Wśród nich są wojskowi z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Jednym z ich zadań jest wspieranie funkcjonariuszy Straży Granicznej przy ochronie granic.

Od kilku dni na terenach przygranicznych Polski z Litwą i Białorusią stacjonują żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej. – Wspólnie z pogranicznikami zabezpieczamy tereny przygraniczne w rejonach Sejn i Rutki-Tartak. Odcinek, na którym operujemy mierzy ponad 120 km – mówi por. Patryk Chmielewski, dowódca zgrupowania, które stacjonuje na granicy polsko-litewskiej.

REKLAMA

Natomiast odcinek na granicy polsko-białoruskiej, który zabezpieczają zawiszacy mierzy 180 km. Żołnierze stacjonują tam na 12 posterunkach, prowadzą też patrole piesze. Jak mówią, służba przebiega spokojnie, nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy. Nie oznacza to, że żołnierze nie muszą być czujni. – Podczas służby na granicy jeden z żołnierzy zauważył płonący komin budynku mieszkalnego. O zdarzeniu natychmiast została poinformowana Straż Pożarna. Do akcji wkroczyły trzy zastępy, które szybko ugasiły pożar – zaznacza kpt. Krzysztof Nowakowski.

Jednak to nie wszystko. Żołnierze z jednostek podległych 16 DZ zaangażowali się także w produkcję maseczek ochronnych. Te powstają zarówno w 15 Pułku Przeciwlotniczym, a także w 15 i 20 Brygadzie Zmechanizowanej. – Taką aktywność w naszej jednostce podjęli żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej. Produkowane przez nich maseczki trafiają do okolicznych szpitali, a w przyszłości mają je otrzymywać także mieszkańcy regionu – wyjaśnia st. chor. sztab. Mikołaj Błogosławski, rzecznik prasowy 20 BZ.

Nie inaczej jest w 11 Pułku Artylerii. Żołnierze szyją zarówno maseczki jednorazowe z flizeliny, a także bawełniane, które można zdezynfekować i wykorzystać ponownie. Trafiają one zarówno do okolicznych szpitali, jak i mieszkańców miasta. Żołnierze rozdawali je między innymi w okolicach sklepów spożywczych w Węgorzewie. Natomiast w swojej jednostce zorganizowali zbiórkę, która ma umożliwić kupno środków niezbędnych do walki z koronawirusem dla placówek medycznych.

W jednostkach 16 DZ odbywają się także szkolenia medyczne. Ratownicy w mundurach szkolą swoich kolegów, aby ci byli gotowi do wspierania służb medycznych przy opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. – Dzięki temu, będziemy mogli nie tylko wspierać lekarzy czy pielęgniarki, ale także będziemy wiedzieli, jak postępować, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych – wyjaśnia st. chor. sztab. Błogosławski. Wkrótce mają ruszyć także szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy, którzy ratownictwem zajmują się na co dzień.

Żołnierze z 20 BZ odpowiedzieli także na apel ministra Błaszczaka, dotyczący wspierania centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. – Z uwagi na panującą w naszym kraju epidemię zrezygnowaliśmy z organizacji zbiórek krwi. Teraz żołnierze oddają ją indywidualnie. Dzięki temu w ciągu kilku dni udało się pozyskać aż 30 litrów krwi – zaznacza rzecznik jednostki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski / 15 BZ, 11 pa, st. chor. Mikołaj Błogosławski

dodaj komentarz

komentarze


Co musi umieć kierowca czołgu
 
Malutka na poligonie
Kuźnie oficerskich kadr
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Trudny rok na misjach
Jakie zmiany w mundurówce?
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Armia Fight Night znów w akcji
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Telefon dla seniora
Symulator Orlika w Dęblinie
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Trudny egzamin przed misją
Obrady ministrów obrony NATO
Komisje sejmowe o umowie z USA
Powstali przeciw carskiej potędze
Żydzi od Andersa
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Kutno w sieci LogHubs
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Wojsko – plan na życie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Daglezje na większe przeprawy
Kwalifikacja odbędzie się …
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Ferie z gwiazdami sportu
Saperzy zimą otworzą ogień
Pustynna burza wokół Husajna
Dołącz do zawodowców
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Pandemię pokonamy szczepieniami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na rozgrzewkę – zapasy
Komandosi znad Garigliano
Nurkowie w głębinach
Hartowanie spadochroniarzy
IBCS dla Polski
WBH upublicznia swoje archiwa
Wojsko walczy z COVID-19
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Jest Warszawa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Agenci wywiadu na bobslejach
Dama odeszła do historii
Amerykanie odmładzają F-16
155 mm dla US Army
Na straży niebieskiej linii
Ukraiński kurs na Zachód
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Laserowa artyleria US Army
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO