moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kontra koronawirus

Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej na froncie walk z koronawirusem. Wspierają pograniczników, strzegąc granic, pomagają także mieszkańcom regionu, przekazując im własnoręcznie wykonane maseczki ochronne oraz oddając krew. Pełne ręce roboty mają także wojskowi medycy, którzy szykują się do pomocy pracownikom placówek medycznych.

Kolejny dzień walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dziś do tych działań jest zaangażowanych prawie dziewięć tysięcy żołnierzy i pracowników wojska, wyposażonych w ponad 1300 jednostek sprzętu. Wśród nich są wojskowi z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Jednym z ich zadań jest wspieranie funkcjonariuszy Straży Granicznej przy ochronie granic.

Od kilku dni na terenach przygranicznych Polski z Litwą i Białorusią stacjonują żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej. – Wspólnie z pogranicznikami zabezpieczamy tereny przygraniczne w rejonach Sejn i Rutki-Tartak. Odcinek, na którym operujemy mierzy ponad 120 km – mówi por. Patryk Chmielewski, dowódca zgrupowania, które stacjonuje na granicy polsko-litewskiej.

REKLAMA

Natomiast odcinek na granicy polsko-białoruskiej, który zabezpieczają zawiszacy mierzy 180 km. Żołnierze stacjonują tam na 12 posterunkach, prowadzą też patrole piesze. Jak mówią, służba przebiega spokojnie, nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy. Nie oznacza to, że żołnierze nie muszą być czujni. – Podczas służby na granicy jeden z żołnierzy zauważył płonący komin budynku mieszkalnego. O zdarzeniu natychmiast została poinformowana Straż Pożarna. Do akcji wkroczyły trzy zastępy, które szybko ugasiły pożar – zaznacza kpt. Krzysztof Nowakowski.

Jednak to nie wszystko. Żołnierze z jednostek podległych 16 DZ zaangażowali się także w produkcję maseczek ochronnych. Te powstają zarówno w 15 Pułku Przeciwlotniczym, a także w 15 i 20 Brygadzie Zmechanizowanej. – Taką aktywność w naszej jednostce podjęli żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej. Produkowane przez nich maseczki trafiają do okolicznych szpitali, a w przyszłości mają je otrzymywać także mieszkańcy regionu – wyjaśnia st. chor. sztab. Mikołaj Błogosławski, rzecznik prasowy 20 BZ.

Nie inaczej jest w 11 Pułku Artylerii. Żołnierze szyją zarówno maseczki jednorazowe z flizeliny, a także bawełniane, które można zdezynfekować i wykorzystać ponownie. Trafiają one zarówno do okolicznych szpitali, jak i mieszkańców miasta. Żołnierze rozdawali je między innymi w okolicach sklepów spożywczych w Węgorzewie. Natomiast w swojej jednostce zorganizowali zbiórkę, która ma umożliwić kupno środków niezbędnych do walki z koronawirusem dla placówek medycznych.

W jednostkach 16 DZ odbywają się także szkolenia medyczne. Ratownicy w mundurach szkolą swoich kolegów, aby ci byli gotowi do wspierania służb medycznych przy opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. – Dzięki temu, będziemy mogli nie tylko wspierać lekarzy czy pielęgniarki, ale także będziemy wiedzieli, jak postępować, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych – wyjaśnia st. chor. sztab. Błogosławski. Wkrótce mają ruszyć także szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy, którzy ratownictwem zajmują się na co dzień.

Żołnierze z 20 BZ odpowiedzieli także na apel ministra Błaszczaka, dotyczący wspierania centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. – Z uwagi na panującą w naszym kraju epidemię zrezygnowaliśmy z organizacji zbiórek krwi. Teraz żołnierze oddają ją indywidualnie. Dzięki temu w ciągu kilku dni udało się pozyskać aż 30 litrów krwi – zaznacza rzecznik jednostki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski / 15 BZ, 11 pa, st. chor. Mikołaj Błogosławski

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Pilica – ostateczne odliczanie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Gotowi na trzynastą zmianę
Among Us, Allies
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
„Gepard’ 20” na Mazurach
Jeszcze więcej OPW
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Ukraiński kurs na Zachód
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Nauka pobierania wymazów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Miasto niezłomne składa broń
Nowe wojskowe karetki kupione
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Ochotnik za wszystkich
Laserowa artyleria US Army
Brother from Overseas
Żołnierze NATO na polskich drogach
Obrady ministrów obrony NATO
Szef MON ma koronawirusa
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Rozejm dla prowadzenia wojny
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Urodzony żołnierz
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Święto sportowców w mundurach
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Włosko-polski czołg?
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Charytatywny rekord Buzdygana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO