moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO walczy z koronawirusem

Obrady ministrów obrony NATO, ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, odbyły się on-line. – Pandemia nie spowodowała, że inne zagrożenia zniknęły. Misja NATO pozostaje niezmienna, musimy zapewnić bezpieczeństwo i być w gotowości operacyjnej – mówił podczas konferencji prasowej Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

Dzisiejsze spotkanie ministrów obrony NATO zdominował temat epidemii koronawirusa. – Omówiliśmy sytuację i uzgodniliśmy, jakie działania powinniśmy podjąć, aby nadal móc wspierać się nawzajem – mówił tuż po spotkaniu szef NATO. Zaznaczył, że pandemia COVID-19 jest wyzwaniem dla wszystkich państw i ma ogromny wpływ nie tylko na ludzi, ale także na gospodarkę, a co za tym idzie, jej konsekwencje możemy odczuwać jeszcze przez długi czas. – Jednak ten kryzys pokazał, że członkowie Sojuszu są zjednoczeni – podkreślił.

Stoltenberg zaznaczył także, że siły zbrojne państw NATO odgrywają bardzo ważną rolę w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jak mówił, członkowie Sojuszu zrealizowali ponad sto misji, których celem był transport personelu medycznego i środków umożliwiających leczenie chorych. Wojska zbudowały też 25 szpitali polowych, dostarczyły 25 tysięcy łóżek. Do działania zostało zaangażowanych też ponad cztery tysiące wojskowych przedstawicieli personelu medycznego. Dodał także, że sojusznicy zadeklarowali dalsze zaangażowanie w walkę w COVID-19.

REKLAMA

Ministrowie obrony omówili także możliwe skutki geopolityczne pandemii. – Niektórzy mogą usiłować wykorzystać spowolnienie gospodarcze jako okazję do inwestowania w kluczowe branże i infrastrukturę, a to może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo – powiedział. – Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski, jednak musimy być przygotowani do ochrony naszych kluczowych zdolności i społeczeństwa – dodał.

Jednak, jak mówił Stoltenberg, pandemia koronawirusa nie spowodowała, że inne zagrożenia z jakimi musi mierzyć się NATO zniknęły. – Wręcz przeciwnie. Nasi potencjalni przeciwnicy mogą starać się wykorzystać sytuację do realizacji własnych interesów – zaznaczył. Wyjaśnił, że sytuacja w Iraku i Afganistanie nadal pozostaje niestabilna. Sojusz odnotowuje też „stałe tempo rosyjskiej działalności wojskowej”. Dlatego ministrowie obrony NATO poruszyli także kwestie związane z obroną i odstraszaniem. – Nasza misja pozostaje taka sama: musimy zapewnić spokój i stabilność. Podejmujemy wszelkie środki, aby chronić nasze siły zbrojne, jednak cały czas musimy być w gotowości operacyjnej – zaznaczył.

Podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego Polskę reprezentował szef polskiego resortu, Mariusz Błaszczak. Fot. MON

Szefowie resortów pochylili się także nad kwestią dezinformacji. Jak mówił Stoltenberg, sojusznicy zgodzili się, iż trzeba jej przeciwdziałać. – Będziemy identyfikować i ujawniać każdą dezinformację. Każda fałszywa narracja zostanie przeciwstawiona faktom – zaznaczył.

Spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywają się cyklicznie, co kilka miesięcy. Zazwyczaj szefowie resortów spotykają się Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Tym razem, ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, obrady odbyły się on-line za pośrednictwem bezpiecznego łącza. Polskę reprezentował szef polskiego resortu, Mariusz Błaszczak. W dyskusji, poza członkami NATO, uczestniczyli także przedstawiciele Szwecji, Finlandii, a także Unii Europejskiej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Sąd nad systemem
F-16 kończą misję w Estonii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Pracowity weekend żołnierzy
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Jakie zmiany w mundurówce?
Proobronni wspierają potrzebujących
As If We’re There
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wojskowi wspierają medyków
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze spieszą z pomocą
Obrady ministrów obrony NATO
Laserowa artyleria US Army
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dominatorzy biegów na orientację
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Piekło „Pługa”
Pustynna burza wokół Husajna
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Ukraiński kurs na Zachód
HackYeah, czyli programiści na start!
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Attention, Controlled Flight
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Komisje sejmowe o umowie z USA
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Świąteczne prezenty od AMW
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
13 medali żołnierzy na ringu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Armia donatorów krwi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO