moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Psychologiczne wsparcie WOT

Każdy potrzebujący wsparcia psychologicznego może zwrócić się do pomoc do specjalistów z wojsk obrony terytorialnej. Psychologowie WOT całą dobę czuwają na specjalnej infolinii. Ich pomoc jest dostępna dla każdego. Aby z niej skorzystać wystarczy zadzwonić pod numer 800-100-102 lub skorzystać z połączenia wideo w programie Skype.

– Utworzenie infolinii wpisuje się w misję wojsk obrony terytorialnej, która polega na wspieraniu lokalnych społeczności. Biorąc pod uwagę doświadczenia innych państw związanych z walką z koronawirusem oraz rosnącą liczbę osób chorych i przebywających w izolacji, uruchomiliśmy infolinię, dzięki której możemy im pomóc radzić sobie ze stresem związanym z trudną sytuacją w jakiej się znaleźli – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Infolinia WOT ruszyła w środę wieczorem. Przez 24 godziny na dobę, czuwają przy niej wykwalifikowani psychologowie z formacji, a także pracownicy wojska, którzy w każdej chwili są gotowi udzielić wsparcia potrzebującym. Jak wyjaśnia oficer, mogą jej potrzebować przede wszystkim osoby samotne, starsze, źle znoszące izolację czy odczuwające zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

– Dezorganizacja stabilnego życia rodzinnego i zawodowego, a także niepokój związany z troską zarówno o zdrowie własne, jak i bliskich mogą wywoływać lęk, a także go eskalować – wyjaśnia.

Dlatego każda osoba, która nie jest w stanie sama poradzić sobie z emocjami, ma możliwość skorzystania z pomocy. Aby to zrobić, wystarczy zadzwonić pod numer 800-100-102 lub skorzystać z wideopołączenia w programie Skype. Pomoc można uzyskać łącząc się z użytkownikiem o nazwie „Wsparcie Psychologiczne WOT”. Wszystkie konsultacje są bezpłatne.

Uruchomienie bezpłatnych konsultacji psychologicznych, to nie jedyne działanie terytorialsów, na rzecz walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Żołnierze zostali zmobilizowani do działania już w zeszłym tygodniu. Każdy z nich musi liczyć się z tym, że dostanie wezwanie do służby i – w zależności od specjalizacji – w ciągu 6 lub 12 godzin będzie musiał stawić się w jednostce. Do tej pory, żołnierze OT zostali zaangażowani między innymi do wspierania działań Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na 14 lotniskach pomagali przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski, wspierali także pograniczników przy kontrolowaniu przejść granicznych. Żołnierze OT cały czas pomagają kombatantom Armii Krajowej, których tradycje dziedziczą.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Formoza – 50 lat morskich komandosów
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Nowe zdolności sił zbrojnych
Mundurowi z benefitami
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
Nowe K9 w Węgorzewie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kto zostanie Asem Sportu?
Niebo pod osłoną
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Seryjny Heron coraz bliżej
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Służba w kadrze
Kontrakt na ratowanie życia
Gdy ucichnie artyleria
Dzień wart stu lat
Trałowce do remontu
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Militarne Schengen
Niemieckie wsparcie z powietrza
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najdłuższa noc
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Obywatele chcą być wGotowości
Gala Boksu na Bemowie
Plan na WAM
Aby granica była bezpieczna
Wojsko ma swojego satelitę!
Nowe zasady dla kobiet w armii
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Amunicja od Grupy WB
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Odpalili K9 Thunder
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Niemcy dla Tarczy Wschód
Śnieżnik gotowy na Groty
Smak służby
W ochronie granicy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Combat 56 u terytorialsów
Święto sportowców w mundurach
Szwedzi w pętli
Kalorie to nie wszystko
Pancerniacy jadą na misję
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Panczeniści na podium w Hamar
Polskie MiG-i dla Ukrainy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO