moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rok sojuszniczej misji na wschodniej flance

Mija rok, odkąd w Polsce swoją misję rozpoczęła Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Dziś w Bemowie Piskim z żołnierzami z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Chorwacji oraz 15 Brygady Zmechanizowanej spotkała się Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO. – Wasza obecność pokazuje, że razem tworzymy Sojusz i działamy jak jeden organizm – mówiła.

Rose Gottemoeller, wiceszefowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, przyjechała do Bemowa Piskiego, gdzie stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Towarzyszyli jej Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej, i Bartosz Cichocki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – To wielki zaszczyt patrzeć, jak wszyscy działacie ramię w ramię w imię Sojuszu – zwróciła się do żołnierzy z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. – Wasza obecność pokazuje, że razem tworzymy NATO i działamy jak jeden organizm – oceniła. Gottemoeller przekonywała, że Batalionowa Grupa Bojowa symbolizuje ducha całego Sojuszu. – To, co tu robicie, można określić słowami: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówiła.

Rose Gottemoeller podziękowała żołnierzom Batalionowej Grupy Bojowej oraz 15 Brygady Zmechanizowanej za wysiłek, który wkładają w codzienną służbę na rzecz Sojuszu. – To prawdziwe świadectwo transatlantyckiej więzi. Wiem, że służycie z dala od waszych domów, rodzin, przyjaciół. Doceniam wasze poświęcenie – podkreśliła.

REKLAMA

Generał brygady Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej współpracującej z BGB, poinformował, że wizyta zastępcy sekretarza generalnego NATO miała charakter roboczy. Gottemoeller odwiedziła wcześniej batalionowe grupy bojowe Sojuszu, które w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO stacjonują na Litwie, Łotwie i w Estonii.

W Bemowie Piskim Gottemoeller zapoznała się z systemem szkolenia BGB. Przedstawicielka NATO pytała także o to, jak układa się współpraca żołnierzy. – Tydzień temu sukcesem zakończyło się szkolenie zgrywające ,,Puma ’18”. To potwierdza, że system szkolenia oraz współpracy z Batalionową Grupą Bojową, który przyjęliśmy, jest słuszny – ocenił dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej.

Decyzja o ulokowaniu w Polsce żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO zapadła podczas szczytu Sojuszu w lipcu 2016 roku. W kwietniu następnego roku do Polski przyjechali pierwsi żołnierze wojsk sojuszniczych. Służbę w Bemowie Piskim rozpoczęli Amerykanie z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii, Brytyjczycy ze Szwadronu A Pułku Lekkiej Kawalerii (Light Dragoons) oraz bateria obrony przeciwlotniczej wydzielona z rumuńskiego 205 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Blue Scorpions”. Przez następne sześć miesięcy współdziałali z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej. Wzięli udział między innymi w manewrach ,,Puma ’17”, ,,Saber Strike ’17”, czy w największych zorganizowanych w Polsce – „Dragon ’17”. Dwukrotnie, w ramach ćwiczenia ,,Bull Run”, operowali w rejonie Doliny Rospudy.

W październiku służbę w Polsce rozpoczęła II zmiana Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Jej szeregi zasilili artylerzyści z Chorwacji. Żołnierze zakończą służbę w Polsce już w przyszłym miesiącu. Ich miejsce zajmą kolejni wojskowi. Wezmą oni udział w jednych z największych tegorocznych ćwiczeń – „Saber Strike ‘18”.

Żołnierze BGB znajdują czas, aby poznać polską kulturę i historię. Biorą udział w świętach jednostek, a także zwiedzają nasz kraj. Byli między innymi w Warszawie, Krakowie i Olsztynie. – Słyszałem, że jest tu wiele pięknych jezior. Szkoda, że pogoda nie pozwala nam na to, aby pływać lub żeglować – mówi kapitan Slaven Horvat z armii chorwackiej. Niektórzy rozpoczęli naukę języka polskiego. – To trudny język. Jakiś czas temu zobaczyłem przy drodze tablicę z nazwą miejscowości – Szczuczyn. Nie byłem w stanie nawet jej wymówić, więc kiedy wróciliśmy do jednostki, znalazłem tę miejscowość na mapach w Google i poprosiłem tłumacza, aby mi ją przeliterował. Musiał powtórzyć kilka razy, zanim udało mi się ją powiedzieć – śmieje się kapitan Gary Loten-Beckford, oficer prasowy BGB.

W ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) batalionowe grupy bojowe NATO ulokowano także w Estonii, na Litwie i Łotwie. W tym ostatnim państwie stacjonują między innymi żołnierze Wojska Polskiego. Polski Kontyngent Wojskowy, w ramach dostosowanej wysuniętej obecności (tFP – tailored Forward Presence), stacjonuje także na południowej flance Sojuszu – w Rumunii.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Bartosz Grądkowski, ppor. Maciej Wrotniak, mł. chor. Piotr Kamiński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1521363420
Kocham M777.
DB-3F-9C-53

Zbiegowie z innego świata
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Informacja Prasowa
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent z wizytą w Drawsku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Polskie porty bardziej otwarte
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
16 sekund Liberatora
Groty z granatnikiem
Z menażką na wakacje
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wyzwania polskiej prezydencji
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Powstaną kolejne strzelnice
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Most do współpracy
Żołnierze w sztafecie pomocy
Testament Polski Walczącej
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Duda jedzie do USA
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Weterani w pasiece
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Online z mistrzami sportu
Wojsko przeciw wirusowi
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Na misjach święta inne niż zwykle
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kajmany na gąsienicach
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kraby w Bolesławcu
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Fordy, a nie Nissany
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO