moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rok sojuszniczej misji na wschodniej flance

Mija rok, odkąd w Polsce swoją misję rozpoczęła Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Dziś w Bemowie Piskim z żołnierzami z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Chorwacji oraz 15 Brygady Zmechanizowanej spotkała się Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO. – Wasza obecność pokazuje, że razem tworzymy Sojusz i działamy jak jeden organizm – mówiła.

Rose Gottemoeller, wiceszefowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, przyjechała do Bemowa Piskiego, gdzie stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Towarzyszyli jej Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej, i Bartosz Cichocki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – To wielki zaszczyt patrzeć, jak wszyscy działacie ramię w ramię w imię Sojuszu – zwróciła się do żołnierzy z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. – Wasza obecność pokazuje, że razem tworzymy NATO i działamy jak jeden organizm – oceniła. Gottemoeller przekonywała, że Batalionowa Grupa Bojowa symbolizuje ducha całego Sojuszu. – To, co tu robicie, można określić słowami: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówiła.

Rose Gottemoeller podziękowała żołnierzom Batalionowej Grupy Bojowej oraz 15 Brygady Zmechanizowanej za wysiłek, który wkładają w codzienną służbę na rzecz Sojuszu. – To prawdziwe świadectwo transatlantyckiej więzi. Wiem, że służycie z dala od waszych domów, rodzin, przyjaciół. Doceniam wasze poświęcenie – podkreśliła.

Generał brygady Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej współpracującej z BGB, poinformował, że wizyta zastępcy sekretarza generalnego NATO miała charakter roboczy. Gottemoeller odwiedziła wcześniej batalionowe grupy bojowe Sojuszu, które w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO stacjonują na Litwie, Łotwie i w Estonii.

W Bemowie Piskim Gottemoeller zapoznała się z systemem szkolenia BGB. Przedstawicielka NATO pytała także o to, jak układa się współpraca żołnierzy. – Tydzień temu sukcesem zakończyło się szkolenie zgrywające ,,Puma ’18”. To potwierdza, że system szkolenia oraz współpracy z Batalionową Grupą Bojową, który przyjęliśmy, jest słuszny – ocenił dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej.

Decyzja o ulokowaniu w Polsce żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO zapadła podczas szczytu Sojuszu w lipcu 2016 roku. W kwietniu następnego roku do Polski przyjechali pierwsi żołnierze wojsk sojuszniczych. Służbę w Bemowie Piskim rozpoczęli Amerykanie z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii, Brytyjczycy ze Szwadronu A Pułku Lekkiej Kawalerii (Light Dragoons) oraz bateria obrony przeciwlotniczej wydzielona z rumuńskiego 205 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Blue Scorpions”. Przez następne sześć miesięcy współdziałali z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej. Wzięli udział między innymi w manewrach ,,Puma ’17”, ,,Saber Strike ’17”, czy w największych zorganizowanych w Polsce – „Dragon ’17”. Dwukrotnie, w ramach ćwiczenia ,,Bull Run”, operowali w rejonie Doliny Rospudy.

W październiku służbę w Polsce rozpoczęła II zmiana Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Jej szeregi zasilili artylerzyści z Chorwacji. Żołnierze zakończą służbę w Polsce już w przyszłym miesiącu. Ich miejsce zajmą kolejni wojskowi. Wezmą oni udział w jednych z największych tegorocznych ćwiczeń – „Saber Strike ‘18”.

Żołnierze BGB znajdują czas, aby poznać polską kulturę i historię. Biorą udział w świętach jednostek, a także zwiedzają nasz kraj. Byli między innymi w Warszawie, Krakowie i Olsztynie. – Słyszałem, że jest tu wiele pięknych jezior. Szkoda, że pogoda nie pozwala nam na to, aby pływać lub żeglować – mówi kapitan Slaven Horvat z armii chorwackiej. Niektórzy rozpoczęli naukę języka polskiego. – To trudny język. Jakiś czas temu zobaczyłem przy drodze tablicę z nazwą miejscowości – Szczuczyn. Nie byłem w stanie nawet jej wymówić, więc kiedy wróciliśmy do jednostki, znalazłem tę miejscowość na mapach w Google i poprosiłem tłumacza, aby mi ją przeliterował. Musiał powtórzyć kilka razy, zanim udało mi się ją powiedzieć – śmieje się kapitan Gary Loten-Beckford, oficer prasowy BGB.

W ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) batalionowe grupy bojowe NATO ulokowano także w Estonii, na Litwie i Łotwie. W tym ostatnim państwie stacjonują między innymi żołnierze Wojska Polskiego. Polski Kontyngent Wojskowy, w ramach dostosowanej wysuniętej obecności (tFP – tailored Forward Presence), stacjonuje także na południowej flance Sojuszu – w Rumunii.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Bartosz Grądkowski, ppor. Maciej Wrotniak, mł. chor. Piotr Kamiński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1521363420
Kocham M777.
DB-3F-9C-53

Jak zginął „Ponury”
 
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Miroslawiec Up
Medale dla uczestników walk w Karbali
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Flota przyszłości
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Następcy Herculesów
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Gumowy czołg, realny front
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Fleet of the Future
Stulecie wojskowej Akademii
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Jihadist Mill
Polski wkład w operację „Overlord”
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Likwidacja komendanta Junka
Trudny sojusz partyzantów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Tu się zadań nie wybiera
Rydwany dżihadu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kolejna szabla AFN zdobyta
F-16 wracają do Polski
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Działalność firm na rzecz obronności
Rusza cyberkomponent WOT-u
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Zmiany w przepisach mundurowych
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
A Half-Open Gate to Hell
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Terytorialsi oddają krew
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Nowe plecaki dla żołnierzy
Logistycy na poligonie w Drawsku
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Dragon” na Wiśle
Kierunek: Afganistan
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Poprady w Gołdapi
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO