moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszył „Dragon’17”!

17 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu będzie uczestniczyć w największym w tym roku ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP. Dziś rozpoczęło się ćwiczenie „Dragon ’17”. – Jest ono sprawdzianem gotowości wojsk do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem – mówił gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny podczas ceremonii inaugurującej manewry.

Inauguracja ćwiczeń „Dragon ’17” odbyła się dziś w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Mieści się tu stanowisko dowodzenia ćwiczeniami. – Za nami ogromny wysiłek, przygotowanie dokumentacji i wojska, a także zorganizowanie stanowisk dowodzenia – mówił podczas uroczystego apelu gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Dziś rozpoczynamy ćwiczenie będące zwieńczeniem pracy planistycznej, a dla 12 Dywizji Zmechanizowanej, głównego ćwiczącego, jest sprawdzianem przygotowania do realizacji swoich zadań – podkreślił.

Dowódca generalny zaznaczył, że podczas ćwiczenia „Dragon ’17” na poligonach w całej Polsce będzie współdziałało 17 tys. żołnierzy wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk specjalnych, a także – po raz pierwszy – wojsk obrony terytorialnej. Oprócz tego w działania będą zaangażowani żołnierze rezerwy, członkowie organizacji proobronnych, a także organy administracji publicznej.

– Przed nami intensywne dni szkoleniowe, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu jesteśmy przygotowani do realizacji naszych zadań – zaznaczył gen. Mika. – Musimy przestrzegać tych wartości, do których zobowiązuje nas historia. Pamiętajcie, że ćwiczeniu musi towarzyszyć żołnierski duch i żołnierskie wartości – zwrócił się do wojskowych.

Dziennikarze pytali gen. Mikę, czy ćwiczenie „Dragon’17” to odpowiedź na rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad”, które skończyły się wczoraj. – Absolutnie nie. Ćwiczenie „Dragon” odbywa się cyklicznie. Za dwa lata będzie jego kolejna edycja, natomiast w przyszłym roku odbędzie się ćwiczenie „Anakonda” – mówił dowódca generalny. Zaznaczył także, że ćwiczenia są ujęte w kalendarzu ćwiczeń Wojska Polskiego i są planowane z dużym wyprzedzeniem. Zapewnił także, że Polska obserwuje manewry „Zapad” i jest to całkowicie naturalne. – Poza tym ćwiczenie „Dragon ’17” jest całkowicie transparentne. Zaprosiliśmy na nie zagranicznych obserwatorów, także z Rosji – zaznaczył.

„Dragon ’17” to najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem, z organami administracji publicznej.

Główna część ćwiczenia odbędzie się w dniach 25–29 września. Wówczas w Drawsku Pomorskim, Zegrzu, Dębie, Szymanach, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Zegrzu, Nowogrodzie i Toruniu będzie współdziałało 17 tys. żołnierzy. Wśród nich będą wojskowi z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które stacjonują w Polsce, a także pododdziały z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Poza przedstawicielami krajów natowskich będą ćwiczyć także żołnierze z państw partnerskich Sojuszu – Gruzji i Ukrainy.

Podczas manewrów wojsko będzie korzystało z 3,5 tys. jednostek sprzętu, czyli: 53 czołgów, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 jednostek sprzętu artyleryjskiego, 14 okrętów i 32 statków powietrznych. Będą to m.in. czołgi T-72, PT-91 Twardy, Leopard 2A4 oraz 2A5, samodzielne haubice Krab i Goździk, wyrzutnie rakiet Langusta, armaty ZU-23-2 oraz samobieżne zestawy ZSU Biała. Z powietrza wojska lądowe będą wspierały m.in. samoloty F-16 oraz samoloty uderzeniowe Su-22, a także śmigłowce Mi-8 i Mi-24.

Film: Biuro prasowe ćwiczeń „Dragon’ 17”

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1505922420
Przypominam, że gwarancją naszego bezpieczeństwa są zamknięte i dobrze strzeżone granice, a później dopiero sojusze. Powyższe dotyczy całej Europy a nie tylko Polski. Niestety, otwarcie granic "poszło za daleko". KOŃ TROJAŃSKI już jest.
BB-CC-16-FF

Będzie modernizacja T-72
 
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Rivalry on Closed Sea
Gotowi na F-35?
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Obława pełna białych plam
Bitwa o Lwów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wkręceni w skoki
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Kolejne drony dla WOT-u
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
The Chariots of Jihad
Stawiamy na rozwój
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Brytyjska „pamiątka”
Działalność firm na rzecz obronności
Formowanie 19 Brygady
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Ankona – samodzielna polska operacja
„Dragon’19” od kuchni
Rozdarty subkontynent
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
F-35 wylądowały w Powidzu
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Polska historia w Norwegii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozpoczynamy nową erę
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Igrzyska dla Polonusów
Desant z transportowca-giganta
Nowe nakolanniki
Od konfliktu do zgody
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Kierunek: Afganistan
NATO silniejsze z rezerwistami
Obrady Rady Unii Europejskiej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi pamiętają o bohaterach!
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Kolejna szabla AFN zdobyta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowi szturmani w JW Agat
Tak umierał Wołyń
Desant na czeskich spadochronach
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
ORP „Mewa” – historia bliska końca
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Pułaski” wrócił do kraju
Sojusze na fali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO