moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca – tak, problem z jej definicją

Tylko międzynarodowa współpraca gwarantuje rozwiązanie globalnych problemów, takich jak terroryzm, zmiany klimatyczne czy dostęp do surowców energetycznych – uznali uczestnicy panelu zorganizowanego przez Wszechnicę Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej.

Xu Jian, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Przedstawiciele trzech największych światowych mocarstw zabrali głos w debacie pt. „Aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa z perspektywy Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin”. Wykłady ambasadorów Stephena Mulla, Aleksandra Aleksiejewa i Xu Jiana nakreśliły obraz światowego systemu bezpieczeństwa i pokazały, w jakich dziedzinach ich poglądy różnią się od siebie.

Dyplomaci zauważyli, że ryzyko wybuchu światowego konfliktu zbrojnego jest obecnie niewielkie. Skala międzynarodowych powiązań ekonomicznych jest tak duża, że wojna po prostu się nie opłaca. To jednak nie oznacza, że dzisiejsze problemy nie mogą w przyszłości przerodzić się w otwarty konflikt. Wśród zagrożeń pozamilitarnych, które mogą zdestabilizować sytuację na świecie, ambasadorowie wymienili zmiany klimatyczne, dostęp do surowców energetycznych i wody.

Aleksander Aleksiejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce

Przedstawiciele USA, Rosji i Chin zgodzili się, że rozwiązanie tych problemów wymaga współpracy. Różnili się jednak w diagnozach i proponowanych rozwiązaniach. – Siły naszych gospodarek, wojsk i rządów pozwolą nam stawić czoło wyzwaniom tak długo, jak długo będziemy współpracować na gruncie wspólnych wartości – demokracji, gospodarki rynkowej, praw człowieka i wolności idei – mówił ambasador USA w Polsce.

Jednak dyplomaci z Chin i Rosji nie zgodzili się ze Stephanem Mullem, że jedyną gwarancją światowego pokoju jest przenoszenie do innych państw zachodniego modelu demokracji. – Przykład takich państw jak Serbia, Irak czy Libia pokazał, że narzucenie z zewnątrz modelu rządów nie rozwiązało wszystkich problemów. Dlatego celem społeczności międzynarodowej nie powinno być zmienianie przywódców, ale nakłanianie wszystkich lokalnych sił politycznych do rozpoczęcia rozmów o przyszłości – zaznaczył ambasador Aleksiejew. – Musimy szanować prawo każdego społeczeństwa do wyboru swojej drogi rozwoju i organizacji państwa – dodał Xu Jian. Ambasador Chin dodał, że źródłem globalnych problemów jest obecny system ekonomiczny i polityczny, który jest nieefektywny i niesprawiedliwy.

Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Ambasadorowie wskazywali, że odejście od świata dwubiegunowego jest faktem i w nowej sytuacji międzynarodowej ogromną rolę ma do odegrania Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ich zdaniem, jest to najlepsze forum kształtowania wspólnej polityki i poszukiwania rozwiązań.

Ambasador USA przekonywał, że zbudowanie świata wielobiegunowego leży w interesie wszystkich zainteresowanych. – Chiny, Brazylia, Turcja, Indie czy RPA coraz aktywniej działają na arenie globalnej i stają się ważnymi graczami w międzynarodowej układance. Naszym celem jest włączenie ich w budowę systemu światowego bezpieczeństwa, a nie wykluczanie tych państw i ograniczenie ich aspiracji – zapewniał Stephen Mull.

Wszechnica Bezpieczeństwa AON powstała z inicjatywy gen. dyw. Bogusława Packa, rektora-komendanta Akademii. Jest forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Gośćmi Wszechnicy są zarówno politycy, jak i wojskowi, mający wpływ na kształtowanie światowego bezpieczeństwa. Z wykładami wystąpili już byli prezydenci – Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, oraz gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP. Honorowym patronatem Wszechnicę objął prezydent Bronisław Komorowski.Wykłady w ramach Wszechnic Akademii Obrony Narodowej to możliwość poznania zagadnień bezpieczeństwa z pierwszej ręki, wprost od uczestników epokowych wydarzeń i kreatorów globalnych zmian. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 
Studenci pytają o francuską
interwencję w Mali
  Europa może stać się skansenem
REKLAMA

MC

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Obrady ministrów obrony NATO
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sąd nad systemem
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Armia donatorów krwi
Żołnierze spieszą z pomocą
Start w nieznane
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Komisje sejmowe o umowie z USA
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
13 medali żołnierzy na ringu
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Attention, Controlled Flight
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Świąteczne prezenty od AMW
Jakie zmiany w mundurówce?
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Amerykanie odmładzają F-16
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
HackYeah, czyli programiści na start!
Święto sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Wojskowi wspierają medyków
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Dominatorzy biegów na orientację
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Jakie zmiany w umundurowaniu?
F-16 kończą misję w Estonii
Piekło „Pługa”
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Proobronni wspierają potrzebujących
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO