moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca – tak, problem z jej definicją

Tylko międzynarodowa współpraca gwarantuje rozwiązanie globalnych problemów, takich jak terroryzm, zmiany klimatyczne czy dostęp do surowców energetycznych – uznali uczestnicy panelu zorganizowanego przez Wszechnicę Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej.

Xu Jian, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Przedstawiciele trzech największych światowych mocarstw zabrali głos w debacie pt. „Aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa z perspektywy Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin”. Wykłady ambasadorów Stephena Mulla, Aleksandra Aleksiejewa i Xu Jiana nakreśliły obraz światowego systemu bezpieczeństwa i pokazały, w jakich dziedzinach ich poglądy różnią się od siebie.

Dyplomaci zauważyli, że ryzyko wybuchu światowego konfliktu zbrojnego jest obecnie niewielkie. Skala międzynarodowych powiązań ekonomicznych jest tak duża, że wojna po prostu się nie opłaca. To jednak nie oznacza, że dzisiejsze problemy nie mogą w przyszłości przerodzić się w otwarty konflikt. Wśród zagrożeń pozamilitarnych, które mogą zdestabilizować sytuację na świecie, ambasadorowie wymienili zmiany klimatyczne, dostęp do surowców energetycznych i wody.

Aleksander Aleksiejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce

Przedstawiciele USA, Rosji i Chin zgodzili się, że rozwiązanie tych problemów wymaga współpracy. Różnili się jednak w diagnozach i proponowanych rozwiązaniach. – Siły naszych gospodarek, wojsk i rządów pozwolą nam stawić czoło wyzwaniom tak długo, jak długo będziemy współpracować na gruncie wspólnych wartości – demokracji, gospodarki rynkowej, praw człowieka i wolności idei – mówił ambasador USA w Polsce.

Jednak dyplomaci z Chin i Rosji nie zgodzili się ze Stephanem Mullem, że jedyną gwarancją światowego pokoju jest przenoszenie do innych państw zachodniego modelu demokracji. – Przykład takich państw jak Serbia, Irak czy Libia pokazał, że narzucenie z zewnątrz modelu rządów nie rozwiązało wszystkich problemów. Dlatego celem społeczności międzynarodowej nie powinno być zmienianie przywódców, ale nakłanianie wszystkich lokalnych sił politycznych do rozpoczęcia rozmów o przyszłości – zaznaczył ambasador Aleksiejew. – Musimy szanować prawo każdego społeczeństwa do wyboru swojej drogi rozwoju i organizacji państwa – dodał Xu Jian. Ambasador Chin dodał, że źródłem globalnych problemów jest obecny system ekonomiczny i polityczny, który jest nieefektywny i niesprawiedliwy.

Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Ambasadorowie wskazywali, że odejście od świata dwubiegunowego jest faktem i w nowej sytuacji międzynarodowej ogromną rolę ma do odegrania Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ich zdaniem, jest to najlepsze forum kształtowania wspólnej polityki i poszukiwania rozwiązań.

Ambasador USA przekonywał, że zbudowanie świata wielobiegunowego leży w interesie wszystkich zainteresowanych. – Chiny, Brazylia, Turcja, Indie czy RPA coraz aktywniej działają na arenie globalnej i stają się ważnymi graczami w międzynarodowej układance. Naszym celem jest włączenie ich w budowę systemu światowego bezpieczeństwa, a nie wykluczanie tych państw i ograniczenie ich aspiracji – zapewniał Stephen Mull.

Wszechnica Bezpieczeństwa AON powstała z inicjatywy gen. dyw. Bogusława Packa, rektora-komendanta Akademii. Jest forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Gośćmi Wszechnicy są zarówno politycy, jak i wojskowi, mający wpływ na kształtowanie światowego bezpieczeństwa. Z wykładami wystąpili już byli prezydenci – Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, oraz gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP. Honorowym patronatem Wszechnicę objął prezydent Bronisław Komorowski.Wykłady w ramach Wszechnic Akademii Obrony Narodowej to możliwość poznania zagadnień bezpieczeństwa z pierwszej ręki, wprost od uczestników epokowych wydarzeń i kreatorów globalnych zmian. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 
Studenci pytają o francuską
interwencję w Mali
  Europa może stać się skansenem
MC

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Karakal w natarciu
 
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
Nowe książeczki wojskowe
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Siła braterstwa
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują
Żandarmeria świętuje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
„Dragon ’21” zakończony
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Wyścig zbrojeń nie ustaje
MSPO – przygotowania idą pełną parą
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Święto Dowództwa Generalnego
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Równanie do najlepszych
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Co ze sprawdzianem z WF?
CePeLek czeka na weteranów
Kurs na dyplomację
Polska kończy prezydencję w Grupie V4
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Albatros” wyszedł na morze
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Studenci w sytuacji kryzysowej
Gorzka parada zwycięstwa
„Czarne karabiny” na Mazurach
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
„Dragon” wskazał cel
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
UE o wspólnym bezpieczeństwie
PKW Turcja już działa
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Hitler idzie na wschód
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Szable w dłoń! Lance do boju!
Course on Diplomacy
Grupy niszczycieli czołgów
Podoficer, czyli lider
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Certyfikowani na start
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Nigdy nie zostawiamy swoich
Misje kształtują charakter
Szczyt NATO już w poniedziałek
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO